Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 16-17 lutego

17-02-2013 19:11
17.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Jeżeli pod koniec 2013 r. na giełdzie gazu znajdzie się w obrocie 3 tys. MWh surowca dziennie, to uznam to za sukces - powiedział PAP prezes Towarowej Giełdy Energii, Ireneusz Łazor.

Grupa Lotos podwyższyła w sobotę ceny hurtowe większości paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. O 14 zł na tysiąc litrów wzrosły ceny benzyn bezołowiowych 95 i 95 AL oraz benzyny bezołowiowej 98.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny o 14 zł i oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 1 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i UE, w sobotę obiecali, że ich kraje powstrzymają się od konkurencyjnej dewaluacji walut.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany indeksów w reakcji na słabe dane makro z amerykańskiej gospodarki i rozczarowujące wyniki spółek. Dla S&P 500 to siódmy z rzędu wzrostowy tydzień.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Od 17 lutego do 8 marca w Rosji będą przebywać polscy biegli i prokurator w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej. Chodzi o zbadanie brzozy, w którą uderzył samolot - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Wicepremier Janusz Piechociński zaapelował w sobotę do europosłów z wszystkich frakcji parlamentarnych o wspólny wysiłek na rzecz zatwierdzenia przez Parlament Europejski nowego wieloletniego budżetu UE w korzystnym dla Polski kształcie.

Zarzut zabójstwa 20-latka i naruszenia nietykalności cielesnej kobiety usłyszał w niedzielę mieszkaniec Łodzi 20-letni Rafał N. - poinformował PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Chłopak zginął, bo stanął w obronie dziewczyny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział w sobotę, że jego kraj nie chce budować broni jądrowej. Dodał zarazem, że gdyby Iran postanowił inaczej, nikt nie mógłby go powstrzymać.

Do prawie 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu bombowego w zamieszkanym przez mniejszość szyicką rejonie miasta Kweta na południowym zachodzie Pakistanu. Ok. 200 osób zostało rannych - poinformowała tamtejsza policja.

W 24 miastach Portugalii odbyły się w sobotę demonstracje przeciw rządowej polityce cięć i oszczędności, która według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) doprowadziła w ub. r. do obniżenia płac o 16 proc. Największa, w Porto, zgromadziła ok. 40 000 osób.

Sondaże exit poll sygnalizują, że niedzielne wybory prezydenckie na Cyprze zostały, wbrew przewidywaniom, rozstrzygnięte już w pierwszej turze. Według państwowej telewizji Nikos Anastasiadis, przywódca głównej partii opozycyjnej DISY, zdobył 51,1 proc. głosów.

Konklawe może rozpocząć się przed 15 marca, a więc wcześniej niż przewiduje konstytucja apostolska o wakacie w Stolicy Apostolskiej- powiedział w sobotę rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Będzie to możliwe, jeśli przyjadą do Rzymu wszyscy kardynałowie.

Podczas pierwszego od zapowiedzi abdykacji spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę w Watykanie Benedykt XVI dziękował dziesiątkom tysięcy wiernych w kilku językach, w tym po polsku za modlitwę, wsparcie i uczucia okazane mu w tych dniach. (PAP)

jtt/