Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 13-14 kwietnia

14-04-2013 19:40
14.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Acron nie planuje na razie nabycia kontrolnego pakietu akcji ZA Tarnów, ale ma zamiar razem z podmiotami dominującymi i zależnymi umacniać się, jako akcjonariusze mniejszościowi tej spółki - podały Tarnów i Acron w komunikatach.

Niekonwencjonalne działania największych banków centralnych na świecie pomogły ustabilizować system finansowy w czasie kryzysu, ale spowodowały również efekty uboczne, które mogą być groźne dla gospodarek - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej na spotkaniu w Dublinie wskazywali w sobotę na amerykański model gospodarczy z większym udziałem prywatnych inwestycji jako sprzyjający pobudzeniu wzrostu. Obiecali też wspólną walkę z uchylaniem się od podatków.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron opowiedzieli się podczas zakończonego w sobotę spotkania w Berlinie za podjęciem przez kraje G8 bardziej energicznej walki z oszustwami podatkowymi; chcą, by UE była bardziej konkurencyjna.

15 kwietnia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odbędzie się pierwsza sesja, podczas której inwestorzy będą korzystać z systemu UTP. Giełda zapowiada, że nowy system będzie szybszy, sprawniejszy i ma przyciągnąć na parkiet więcej zagranicznych graczy.

2 mld zł przeznaczy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na pomoc w tworzeniu i rozwijaniu mikroprzedsiębiorstw na wsi. Wnioski można składać od 15 do 26 kwietnia br. Maksymalna dotacja wynosi 300 tys. zł.

Piątkowa sesja na Wall Street przerwała serię czterech wzrostowych dni, ale i tak cały tydzień indeksy zakończyły na plusach. Spadki to efekt gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej, niższego od spodziewanego poziomu optymizmu konsumentów, a także przeceny na rynku surowców.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

PiS odrabia straty i z 33 proc. poparcia zbliżyło się do PO z poparciem 34 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie programu "Forum" w TVP Info. Nieznacznie traci SLD, przy lekkim wzroście notowań Ruchu Palikota.

Pod koniec tygodnia z trzydniową wizytą gościć będzie w Polsce szef PE Martin Schulz. Weźmie udział w obchodach 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W planach ma spotkania z polskimi władzami; według marszałek Sejmu rozmowy będą dotyczyć nowego budżetu UE.

Trzy stanowiska przyjęli podczas sobotniego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Rybniku posłowie i senatorowie tej partii. Dokumenty dotyczą emerytur górniczych, przemysłu wydobywczego oraz energetyki - w kontekście pakietu klimatyczno-energetycznego.

3 maja Ruch Palikota i Solidarna Polska organizują kongresy ustrojowe; przedstawią na nich swoje propozycje konstytucyjne. RP proponuje tzw. model kanclerski, a SP - prezydencki. Partie łączy natomiast chęć likwidacji Senatu i zmniejszenia liczby posłów.

Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas sobotnich obrad w Warszawie opowiedzieli się za budowaniem silnego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślali, dzięki temu głos Polski, Czech, Słowacji i Węgier będzie lepiej słyszany w UE.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zapewnił w niedzielę, że USA obronią azjatyckich sojuszników przed wszelkimi prowokacyjnymi aktami Korei Północnej, lecz jednocześnie podkreślił, że Waszyngton pragnie pokojowego zakończenia eskalacji napięć w regionie.

Phenian odrzucił w niedzielę południowokoreańską propozycję dialogu ws. przyszłości strefy przemysłowej Kaesong. Prowadzona wspólnie przez oba państwa koreańskie od 2004 r. strefa może zostać zamknięta z braku dostaw i siły roboczej - podała agencja Yonhap.

USA i Chiny uzgodniły w sobotę podjęcie wspólnych działań w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego; następuje to w chwili nasilającego się napięcia w regionie, m.in. z powodu wojowniczej retoryki ze strony Korei Północnej.

W odpowiedzi na nałożenie w piątek przez Waszyngton sankcji wizowych i zamrożenie aktywów 18 obywateli Rosji oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka, Moskwa w sobotę wprowadziła podobne restrykcje wobec 18 obywateli USA.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przyjął w sobotę złożoną tego dnia dymisję premiera Salama Fajada - podały palestyńskie media. Według agencji WAFA Abbas poprosił, by Fajad tymczasowo kierował rządem do chwili sformowania nowego.

Wenezuelczycy wybierają w niedzielę następcę Hugo Chaveza, który zmarł 5 marca br. Największe szanse na zwycięstwo mają: namaszczony przez niego kandydat partii rządzącej Nicolas Maduro i centrysta z polskimi korzeniami Henrique Capriles Radonski.

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 st. w skali Richtera nawiedziło w sobotę nad ranem zachodnią Japonię - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Jak podała policja, co najmniej 24 osoby zostały ranne.

Likwidacja strefy euro i powrót do walut narodowych to główne punkty uchwalonego w niedzielę w Berlinie programu nowej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Szefem ugrupowania został ekonomista z Hamburga Bernd Lucke.

W niedzielnym wypadku polskiego autokaru pod Antwerpią, którym jechała głównie rosyjska młodzież, zginęło pięć osób, w tym dwóch polskich kierowców - podała polska ambasada w Belgii.

(PAP)

jow/