Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 11-12 maja

12-05-2013 19:35
12.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

W 2013 i 2014 roku należy spodziewać się stabilizacji w budownictwie - uważa Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński. Jego zdaniem odbicie w tym sektorze powinno nastąpić w 2015 r., ale pod warunkiem, że nie będzie kryzysu w światowych finansach.

Na spotkaniu w Aylesbury pod Londynem grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 wystąpiła przeciwko praktykom obchodzenia i unikania zobowiązań podatkowych zarówno przez indywidualnych podatników, jak i duże korporacje międzynarodowe.

Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego proponuje, by emerytury z OFE były wypłacane jako klasyczne emerytury dożywotnie lub emerytury z tzw. gwarantowanym okresem płatności, które przez pewien okres podlegałyby dziedziczeniu.

Nieopodal brukselskiego ronda Schumana trwa budowa futurystycznego budynku Rady Europejskiej i Rady UE, przezwanego "Jajkiem Van Rompuya" ze względu na nietypową formę. Nowy gmach dla eurokratów ma kosztować unijnych podatników blisko 330 mln euro.

Lepiej w materacu niż w banku - tak włoskie media komentują dane, według których aż 15 milionów Włochów nie ma konta bankowego. Ten rekord wśród tzw. starych państw Unii budzi zdumienie, bo padł w kraju, gdzie działa najstarszy bank na świecie.

Polscy przedsiębiorcy z branży wydobywczej i górniczej będą się promować w Turcji. W drugiej połowie maja wezmą udział w targach Mining, Natura Resource and Technology Fair w położonym w zachodniej Turcji Izmirze.

W pierwszym kwartale tego roku lekarze orzecznicy wydali ponad 16 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Łączna kwota wstrzymanych świadczeń to blisko 4,6 mln zł - poinformował w sobotę ZUS.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty, a indeksy Dow i S&P 500 ponownie znalazły się na historycznych maksimach. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że był to trzeci z rzędu wzrostowy tydzień na amerykańskiej giełdzie.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką, udaje się w poniedziałek z dwudniową wizytą oficjalną do Chorwacji, która 1 lipca przystępuje do Unii Europejskiej. Spotka się z prezydentem Ivo Josipoviciem, weźmie udział w forum gospodarczym, odwiedzi chorwacką Polonię.

Prezes PSL Janusz Piechociński na sobotnim posiedzeniu rady naczelnej Stronnictwa wezwał polityków samorządowych tej partii do przeprowadzenia dyskusji na temat wsparcia przedsiębiorczości na nadzwyczajnych posiedzeniach rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przekonywał w niedzielę w Stalowej Woli (Podkarpackie) m.in. o konieczności zreformowania w Polsce służby zdrowia, systemu podatkowego i emerytalnego. Na sobotnich spotkaniach w woj. mazowieckim i świętokrzyskim mówił o konieczności walki z bezrobociem.

Rzecznik PiS Adam Hofman przyznał, że pomoc prawna dla rodzin smoleńskich była finansowana za pośrednictwem Klubu Parlamentarnego PiS, ale - jak zapewniał - były to fundusze pochodzące ze składek parlamentarzystów. Do niedawna pomoc taką udzielał mec. Rafał Rogalski.

"Złoty w garści, czy euro w kieszeni" taki transparent niesiono na czele tegorocznej, czternastej Parady Schumanna, która przeszła w sobotę ulicami stolicy, gromadząc uczestników z kraju i zagranicy.

Zarzuty m.in. usiłowania zabójstwa postawiła w niedzielę prokuratura jednemu z mężczyzn, który podejrzany jest o poranienie nożem sześciu osób podczas zabawy juwenaliowej w Krakowie. Drugiemu zarzucono m.in. udział w pobiciu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

W Pakistanie konserwatywna partia byłego premiera Nawaza Sharifa zdobyła w sobotnich wyborach do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu, najwięcej mandatów i szykuje się do tworzenia rządu - podała w niedzielę pakistańska telewizja na podstawie częściowych wyników.

Frekwencja w sobotnich wyborach parlamentarnych w Pakistanie wyniosła prawie 60 procent - poinformował w niedzielę rano (czasu miejscowego) w Islamabadzie szef pakistańskiej Komisji Wyborczej Fakhruddin Ibrahimi. Pakistańczycy głosowali, chociaż talibowie grozili zamachami. W dniu wyborów zginęło w nich co najmniej 17 osób.

Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borysowa prowadzi w niedzielnych parlamentarnych wyborach - wskazują sondaże powyborcze exit polls wiodących agencji socjologicznych.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry oświadczył w piątek, że USA zdobyły "solidne dowody" wykorzystania broni chemicznej przez władze Syrii.

Anonimowy przedstawiciel rosyjskich władz powiedział w sobotę, że niemożliwe będzie zwołanie jeszcze przed końcem maja międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii. Wskazał na spory co do tego, kto powinien brać udział w syryjskim procesie pokojowym.

Turecki wicepremier Besir Atalay poinformował w niedzielę o aresztowaniu dziewięciu osób w związku z podwójnym zamachem bombowym w mieście Reyhanli, na południu Turcji, w pobliżu granicy z Syrią. Według najnowszych danych zginęło w nim 46 osób.

Zachodnie Skrzydło Białego Domu, gdzie mieści się m.in. Gabinet Owalny, na krótko ewakuowano w sobotę, z powodu dymu wydobywającego się z pomieszczenia rozdzielni elektrycznej - podały telewizje CNN i Fox News. Nie ma zagrożenia dla prezydenta Baracka Obamy.

Rządząca koalicja Gruzińskie Marzenie premiera Bidziny Iwaniszwilego ogłosiła w sobotę, że jej kandydatem w październikowych wyborach prezydenckich w Gruzji będzie obecny wicepremier i minister edukacji i kultury Giorgi Margwelaszwili.

Były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani, uważany za umiarkowanego, zarejestrował się w sobotę jako kandydat w czerwcowych wyborach prezydenckich. Uczynił to też konserwatysta Said Dżalili oraz protegowany obecnego prezydenta Rahim Esfandiar Maszai.

W Watykanie w niedzielę odbyła się pierwsza kanonizacja pontyfikatu Franciszka i to od razu rekordowa pod względem liczby nowych świętych. Papież wyniósł na ołtarze 800 męczenników z Otranto w Apulii, zabitych za wiarę przez tureckich najeźdźców w 1480 roku.

Ponad 80 tys. ludzi, w tym połowa cywilów, zginęła w Syrii od wybuchu w marcu 2011 r. rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. (PAP)

jow/