Skrót wiadomości - piątek-sobota-niedziela, 3-5 maja

05-05-2013 21:12
05.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

KE zasygnalizowała w piątek, że nie zdejmie z Polski procedury nadmiernego deficytu, która nałożona została na Polskę w 2009 roku.

Komisarz UE ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn nie wykluczył w piątek, że Polska może dostać więcej czasu na spełnienie zaleceń przewidzianych w procedurze nadmiernego deficytu.

MF przeszacowało tegoroczny wzrost gospodarczy, konieczna będzie nowelizacja budżetu, zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu może nie dojść do skutku nawet w 2014 r. - przewidują eksperci, z którymi rozmawiała PAP.

Polski PKB wzrośnie w tym roku o 1,1 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. - przewiduje Komisja Europejska w opublikowanych w piątek wiosennych prognozach gospodarczych. Według KE deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB.

Produkt krajowy brutto UE spadnie w 2013 r. o 0,1 proc., zaś PKB strefy euro o 0,4 proc. - przewiduje Komisja Europejska w opublikowanych w piątek wiosennych prognozach gospodarczych. W 2014 r. PKB Unii ma wzrosnąć o 1,4 proc., a PKB strefy euro - o 1,2 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin wyniósł w kwietniu 2013 roku 54,5 pkt wobec 55,6 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 52,9 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,2 proc. w marcu 2013 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 0,7 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Stopa bezrobocia w USA w kwietniu 2013 roku wyniosła 7,5 proc., wobec 7,6 proc. w marcu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w marcu 2013 r. spadły mdm o 4,0 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w kwietniu 2013 r. i wyniósł 53,1 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM) w komunikacie.

GIEŁDY

Inwestorzy optymistycznie zareagowali w piątek na kolejne dobre dane z rynku pracy. Indeksy biły kolejne rekordy. Dow Jones po raz pierwszy przekroczył w ciągu dnia poziom 15.000 pkt., ostatecznie zakończył dzień nieco poniżej.

Na giełdach w USA w piątek mocne wzrosty wskaźników w reakcji na informacje z rynku pracy - podają maklerzy. DIJA wzrósł powyżej 15.000 pkt, po raz pierwszy w historii. S&P 500 przekroczył po raz pierwszy poziom 1.600 pkt.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,96 proc., do 14.973,96 pkt., a Nasdaq zyskał 1,14 proc. i wyniósł 3.378,63 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 18318,68 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,02 proc. i wyniósł 8.122,29 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,40 proc. i wyniósł 3.912,95 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,94 proc., do 6.521,46 pkt.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3114 USD i 128,60 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 12:30 103,60-103,62 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7.150,50 dolara za tonę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie bardzo mocno rosną po raporcie z amerykańskiego rynku pracy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.193,50 USD za tonę, po wzroście o 5,1 proc.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są najwyższe od miesiąca, po danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,26 USD, po wzroście o 1,27 USD.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Kara 79,9 mln euro, którą na Polskę nałożyła KE za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jest zdecydowanie za duża - ocenił premier Donald Tusk. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła.

Decyzja KE dot. zwrotu 79,9 mln euro z funduszy rolnych, nałożona na Polskę za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dotyczy wniosków z lat 2004-2006 - oświadczył w piątek PAP minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

UE chce, by Ukraina stała się hubem gazowym, dzięki znajdującym się w tym kraju magazynom na ten surowiec. Potrzebne są jednak inwestycje w ukraińskie gazociągi. Minister energetyki Ukrainy Eduard Stawycki zapowiedział 550 mln dolarów na ten cel.

Premier rządu portugalskiego Pedro Passos Coelho zapowiedział w piątek serię redukcji w sektorze publicznym, które do 2015 r. mają przynieść Portugalii oszczędności na poziomie 4,8 mld euro.

Polskie Linie Lotnicze LOT mogą zaoszczędzić ponad 91 mln zł na opłatach, jakie Lotnisko Chopina pobiera od linii lotniczych za pasażera, który ma przesiadkę w Warszawie - poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec.

W Stanach Zjednoczonych są obawy, że eksport taniego gazu podwyższy ceny tego surowca dla odbiorców w kraju. Jednak część ekspertów uważa, że utrzymywanie ograniczeń szkodzi gospodarce i międzynarodowym interesom USA i dlatego trzeba zezwolić na eksport.

PKN Orlen obniża od piątku hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 47 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 40 zł i oleju napędowego o 68 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od piątku hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 33 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Polska jest jednym z liderów sprzedaży i produkcji kolektorów słonecznych w Europie - ocenił rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz. Nasz kraj w rankingu sprzedaży awansował z 9. miejsca w 2009 roku na 3. w ub.r.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W całym kraju uczczono w piątek 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nowoczesny patriotyzm to głównie praca na rzecz modernizacji ojczyzny - mówił prezydent Bronisław Komorowski. To dobre wychowanie dzieci - powiedział premier Donald Tusk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Prezydent Barack Obama oświadczył w piątek, że nie przewiduje scenariusza wysłania wojsk lądowych USA do Syrii. Dodał, że w kwestii broni chemicznej, jaką miał użyć reżim syryjski, USA zachowają ostrożne stanowisko.

Do 540 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w fabryce odzieży w Bangladeszu, która zawaliła się w ubiegłą środę - podało w sobotę wojsko po wydobyciu w nocy kolejnych ciał. W czwartek wieczorem liczbę ofiar szacowano na 511.

Lotnictwo izraelskie zaatakowało cele w Syrii, prawdopodobnie obiekty mogące być składami broni - poinformowali w piątek funkcjonariusze rządu USA, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Izrael nie potwierdził tej informacji.

Armia izraelska przeprowadziła w nocy z soboty na niedzielę trzy ataki na obiekty wojskowe w Syrii - potwierdziło w niedzielę AFP źródło dyplomatyczne w Bejrucie.

Do 540 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w fabryce odzieży w Bangladeszu, która zawaliła się w ubiegłą środę - podało w sobotę wojsko po wydobyciu w nocy kolejnych ciał. W czwartek wieczorem liczbę ofiar szacowano na 511. (PAP)

dan/