Skrót wiadomości - piątek, 8 lutego

09-02-2013 06:00
09.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przywódcy unijni porozumieli się w sprawie wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020 - poinformował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Wzrost PKB w IV kwartale 2012 roku wyniósł około 0,7 proc. rdr wobec 1 proc. szacowanego wcześniej - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Stopa bezrobocia w styczniu 2013 r. wyniosła 14,2 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2012 r. - podał w komunikacie resort pracy.

Polskę czeka nie recesja, lecz spowolnienie, relatywnie dłuższe niż w 2009 roku ze względu na słabe ożywienie europejskiej gospodarki. Inflacja nie powinna być zagrożeniem - uważa Andrzej Sławiński dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński.

W lutym wzrost stopy bezrobocia będzie nie wyższy niż o 0,4 pkt. proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy. Jego zdaniem, w lutym i marcu bezrobocie nie przekroczy poziomu 15 proc., zaś od kwietnia stopa bezrobocia będzie się obniżała.

Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w styczniu 2013 roku o ok. 5 proc. rdr, a w ujęciu mdm spadła o ok. 10 proc. - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.

Eksport Niemiec wzrósł w grudniu 2012 r. o 0,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 2,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w styczniu 2013 r. 95 pkt. wobec 94 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w grudniu 2012 r. wzrosła mdm o 0,4 proc., po spadku w listopadzie o 1,1 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Istat.

Produkcja przemysłowa na Słowacji spadła w grudniu 2012 r. o 4,4 proc. rdr, po uwzględnieniu dni roboczych - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Bratysławie.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w grudniu 2012 r. do 38,5 mld USD z 48,6 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu 2012 r. spadły o 0,1 proc. mdm, podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,4 proc., po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

W uzgodnionym w piątek budżecie Unii Europejskiej na latach 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na politykę spójności - poinformował premier Donald Tusk po zakończeniu szczytu UE w Brukseli. Łącznie środki z nowej perspektywy finansowej opiewają na kwotę 105,8 mld euro.

Uzgodniony w piątek w Brukseli nowy wieloletni budżet UE jest "budżetem równowagi i wzrostu" gospodarczego - powiedział na konferencji prasowej kończącej szczyt UE szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Prezydent Francji Francois Hollande z zadowoleniem przyjął piątkowe porozumienie w sprawie nowego unijnego budżetu. Jego zdaniem to "dobry kompromis", a wyższego budżetu nie można było uzgodnić.

Uzgodniony w piątek w Brukseli nowy budżet UE na lata 2014-2020 nie jest idealny - ocenił po szczycie UE przewodniczący KE Jose Barroso. Dodał jednak, że jego wysokość odzwierciedla najwyższe możliwe do jednogłośnego zaakceptowania przez przywódców wydatki.

Brytyjczycy mogą być dumni z porozumienia ws. budżetu UE, w którym utrzymano brytyjski rabat we wpłatach do unijnej kasy - ocenił w piątek premier David Cameron. Jego zdaniem to "budżet dobry dla Wielkiej Brytanii i Europy", gdyż wprowadza rzeczywiste cięcia.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła po zakończeniu negocjacji zadowolenie z osiągniętego w piątek w Brukseli kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020. "Myślę, że wynik jest dobry i odpowiada naszym podstawowym celom" - powiedziała.

W latach 2014-2020 Polska pozostanie największym beneficjentem unijnej polityki spójności spośród wszystkich państw UE - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po budżetowym szczycie UE w Brukseli.

Uzgodniony w piątek na szczycie UE w Brukseli nowy unijny budżet nie jest zadowalający z punktu widzenia całej Unii, ale dla samej Polski jest korzystny - ocenił komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Po szczycie UE szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przestrzegł Parlament Europejski przed lekkomyślnym odrzuceniem uzgodnionego przez przywódców budżetu UE na lata 2014-2020 i nawoływał, by PE - tak jak przywódcy - wziął odpowiedzialność za budżet.Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2013 rok 77,1 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Porozumienie budżetowe osiągnięte w piątek na szczycie UE w Brukseli nie umocni konkurencyjności gospodarki europejskiej, a przeciwnie - osłabi ją - uznali we wspólnym oświadczeniu szefowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim i zagrozili wetem.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 90,56 punktów bazowych, wobec 90,38 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Nowa propozycja budżetowa szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya przewiduje na politykę spójności, z której najbardziej korzysta Polska, 324,7 mld euro, czyli o ok. 4,5 mld euro więcej niż w listopadowej propozycji. Zmniejszono wydatki na konkurencyjność.

Nowa propozycja budżetowa szefa Rady Europejskiej zakłada środki na politykę rolną w wys. ok. 373,5 mld euro, z czego ok. 277,8 mld euro na dopłaty bezpośrednie i tzw. środki rynkowe. To wzrost na rolnictwo o ok. 1,2 mld euro względem projektu z listopada.

Szef Rady Europejskiej przedstawił w piątek rano przywódcom państw unijnych nowy projekt budżetu UE na lata 2014-2020, w którym utrzymał limit dostępu do środków polityki spójności, co może oznaczać, że Polsce przypadnie z tej polityki ok. 72,4 mld euro.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział na konferencji podczas szczytu UE, że dotychczas dyskutowane na spotkaniu przywódców propozycje budżetu na lata 2014-20 oznaczają ok. 50 mld deficytu. Zagroził, że nie zaakceptuje takiej propozycji.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, iż chce zawrzeć z Kongresem "wielkie porozumienie", zapewniające trwałe podstawy redukowania deficytu budżetowego, ale zastrzegł, że musi to obejmować zwiększenie dochodów państwa.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,80 proc. i wyniósł 11.153,16 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.432,40 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,42 proc. i wyniósł 19.023,39 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,13 proc. i wyniósł 2.495,42 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,57 proc., do 6.263,93 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,35 proc. i wyniósł 3.649,50 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,81 proc. i wyniósł 7.652,14 pkt.

SPÓŁKI

GPW dokonała odpisów aktualizacyjnych, które pomniejszą jej zysk netto za 2012 rok o łącznie 9,3 mln zł - poinformowała giełda w komunikacie.

Zarząd BRE Banku zamierza rekomendować akcjonariuszom wypłatę dywidendy na poziomie około 33 proc. zysku za 2012 r. - poinformował bank w piątkowym komunikacie. W kolejnych latach Bank zamierza zwiększać procent zysku, jaki będzie trafiać na dywidendę - poinformował prezes banku Cezary Stypułkowski na piątkowej konferencji.

Zysk netto grupy BRE Banku w czwartym kwartale 2012 roku spadł do 272,6 mln zł z 284,8 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 240,2 mln zł.

BRE Bank po poprawie warunków rynkowych może wyjść na rynek euroobligacji z transzą we frankach szwajcarskich - poinformował prezes banku Cezary Stypułkowski.

Vistula z ostrożnym optymizmem podchodzi do tego roku, liczy na jednocyfrowe wzrosty sprzedaży. Może być jednak trudno wypracować 18 mln zł zysku netto założone w programie motywacyjnym - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Pilch, prezes Vistuli. W 2012 roku spółka prawdopodobnie osiągnęła planowany wcześniej dwucyfrowy wynik netto.

Agencja Rozwoju Przemysłu w horyzoncie 2-3 lat rozważy sprzedaż Sefako inwestorowi branżowemu lub wprowadzenie go na GPW. Dla Energomontażu-Północ przygotowuje obecnie strategię - poinformowali PAP przedstawiciele ARP. Agencja planuje kolejną emisję obligacji w pierwszej połowie 2013 r.

Moody's Corp., właściciel agencji ratingowej Moody's Investors Service, zanotował w IV kw. 2012 r. zysk na akcję w wysokości 70 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Sąd Rejonowy w Tarnowie oddalił wniosek ABM Solid o zmianę trybu prowadzenia postępowania upadłościowego na układowe z likwidacyjnego - podała spółka w komunikacie.

Mostostal Zabrze-Holding podpisał list intencyjny z BASF Polska Sp. z o.o. na wykonanie instalacji procesowej dla produkcji katalizatorów dla mobilnego systemu redukcji NOx w fabryce katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej. Przewidywana wartość prac to 146,8 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

W przyszłym tygodniu rynek długu będzie głównie pod wpływem przetargu organizowanego przez Ministerstwo Finansów oraz wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, które być może wskażą czy w marcu dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1056, a kurs złotego do euro na 4,1670 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3374 USD i 123,52 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 1-7 lutego 2013 r. wyniosła 4 gr, co stanowi 0,7 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 5 gr, co stanowi 0,9 proc. ceny.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 6 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W dniach 28 stycznia - 3 lutego drożała wieprzowina, bydło, kurczęta, jaja, odtłuszczone mleko w proszku, pszenica, żyto, jęczmień, mąka detaliczna i piekarnicza, a taniał olej - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na dane o handlu zagranicznym Chin - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,18 USD, po wzroście o 35 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 117,86-117,88 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o eksporcie Chin w styczniu. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.251,50 USD za tonę, po wzroście o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8240,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Piątek na GPW upływa pod znakiem wyraźnych wzrostów. Jeżeli sesję uda się zakończyć powyżej poziomu 2.500 pkt. na WIG-20, może to być sygnał do największej w tym roku korekty wzrostowej. Zagrożeniem dla takiego scenariusza może być zachowanie giełd zagranicznych.

Ostatnie umocnienie euro do dolara wydaje się nie mieć fundamentalnego uzasadnienia i europejska waluta będzie się osłabiała do dolara ku 1,28 w perspektywie 12 miesięcy - prognozuje Barclays Capital. Bank zaleca pozycję długą na parze TRYPLN, prognozuje EURPLN po 4,25 w perspektywie roku.

Deutsche Bank na razie nie zmienia swojej prognozy wzrostu PKB w 2013 r. na poziomie 1,6 proc., ale sygnalizuje możliwość jej obniżenia do ok. 1,2 proc. - wynika z lutowego raportu banku. DB nie wyklucza, że w marcu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Raiffeisen Bank w lutowym raporcie podtrzymał prognozę wzrostu PKB w 2013 r. na poziomie 1,2 proc. Zdaniem ekonomistów banku CPI w styczniu obniżył się do 2,1 proc. rdr.

Złoty w najbliższym czasie może nadal osłabiać się i przebić poziom 4,22/EUR - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy Raiffeisen Bank.

W marcu kolejna, piąta z rzędu obniżka stóp NBP jest bardzo prawdopodobna. W II kwartale Rada może się zdecydować na jeszcze jedno cięcie stóp sprowadzając główną stopę do poziomu 3,25 proc. - uważają ekonomiści z banku Raiffeisen.

Ekonomiści z banku Millennium podtrzymali swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2013 r. na 1,4 proc.

Ekonomiści z banku Millennium oczekują, że na marcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP po raz kolejny obniży stopy procentowe o 25 pb, po czym nastąpi dłuższa przerwa w cyklu obniżek.

Na koniec lutego jedno euro warte będzie 4,16 złotego, zaś w średnim okresie złoty będzie aprecjonował - prognozują ekonomiści banku Millennium. Ich zdaniem, w najbliższych tygodniach należy oczekiwać podwyższonej zmienności w notowaniach krajowego długu.

Inflacja, liczona rok do roku, w styczniu 2013 r. wyniosła 2,0 proc. wobec 2,4 proc. w grudniu 2012 r. - szacują ankietowani przez PAP ekonomiści.

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r., w ujęciu rok do roku, spadła o 3,0 proc. wobec spadku w grudniu 2012 r. o 10,6 proc. rdr - szacują ankietowani przez PAP ekonomiści.

Deficyt w obrotach bieżących w grudniu 2012 r. wyniósł 916,2 mln euro w porównaniu z deficytem 1.490,0 mln euro w obrotach bieżących w listopadzie - prognozują ekonomiści ankietowani przez PAP.

Euro na koniec lutego 2013 r. będzie kosztować 4,18 zł, zaś dolar 3,13 zł - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP.

RPP w marcu zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp o 25 pb, po czym zrobi przerwę w cyklu - oceniają ekonomiści z Pekao SA. Coraz wyraźniejsze symptomy poprawy sytuacji gospodarczej oraz możliwe odwrócenie spadkowego trendu inflacji w drugim półroczu mogą oznaczać, że marcowa obniżka będzie ostatnią.

Procedura nadmiernego deficytu może nie być zdjęta z Polski w 2013 roku, jednak nie będzie to miało większych konsekwencji, gdyż będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego, a nie rozluźnienia polityki fiskalnej - ocenił w wywiadzie dla PAP Marek Rozkrut, główny ekonomista Ernst & Young.

W ocenie Marka Rozkruta, głównego ekonomisty Ernst & Young, obecnie nie jest czas na przerywanie cyklu obniżek stóp procentowych, a główna stopa NBP powinna spaść do 3 proc. Taki scenariusz wspierają prognozy odnośnie luki popytowej, która może pozostać ujemna nawet do końca 2015 roku.

I kwartał 2013 roku będzie najsłabszy w obecnie obserwowanym spowolnieniu gospodarki i wzrost PKB ukształtuje się istotnie poniżej 1 proc. rdr. Cały 2013 rok powinien przynieść tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 1,5 proc. - ocenił w wywiadzie dla PAP Marek Rozkrut, główny ekonomista Ernst & Young.

Wzrost gospodarczy w 2013 r. wyniesie 1,7 proc., zaś dane makro za styczeń i luty nadal będą słabe - wynika z lutowego raportu banku.

W lutym złoty handlowany będzie w przedziale 4,16-4,26/EUR - oceniają w lutowym raporcie analitycy Banku Pekao. Ich zdaniem, do połowy roku złoty będzie tracił, a następnie możliwe jest odreagowanie spadków.

Zysk netto grupy BRE Banku w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 272,6 mln zł i okazał się 13,5 proc. lepszy od oczekiwań rynku. Analitycy oceniają, że lepszy wynik na poziomie netto bank zawdzięcza niższym niż oczekiwano rezerwom oraz niższej efektywnej stopie podatkowej.

Ceny detaliczne paliw zaczynają wzrastać, co może być początkiem wiosennego odbicia - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie. Ich zdaniem realny potencjał podwyżkowy pojawia się zwłaszcza w przypadku benzyny.

Średnia cena benzyny Pb95 w drugim tygodniu lutego może wzrosnąć o ok. 4-5 gr na litr, a cena oleju napędowego o ok. 2-3 gr na litr - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej powinna pozostać akomodacyjna do czasu poprawy na rynku pracy. To może potrwać, aż w USA uda się osiągnąć stopę bezrobocia na poziomie 6,5 proc. - ocenia prezes Fed z Chicago Charlie Evans.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W tygodniu zakończonym w środę, 6 lutego, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 8 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do połowy lutego czeka na opinie poszczególnych ministerstw i na początku marca przedstawi wnioski z przeglądu systemu emerytalnego - poinformował PAP wiceminister pracy Marek Bucior.

W czwartek, 7 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.893,96 mln zł wobec 29.368,45 mln zł w środę - podał NBP.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wyniosły w styczniu 2013 r. 74,3 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Spółka Dressler kupiła sieć księgarni Weltbild Polska - poinformował Weltbild w komunikacie prasowym. Udziałowcem tej spółki jest Ipopema Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych 44.

Do 4 lutego wykonano 40 otworów poszukiwawczych w poszukiwaniu gazu z łupków. Obecnie w trakcie wiercenia są dwa - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

Wzrósł wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, a także poziom ich zatrudnienia na tzw. otwartym rynku pracy - wynika z przedstawionej w piątek w Sejmie informacji rządu na temat realizacji w 2011 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.

Państwowa ziemia podrożała w 2012 r. o 12,0 proc. rdr - poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych.

Linia lotnicza Eurolot od 4 maja br. uruchomi połączenia z Warszawy, Dortmundu i Kolonii do Heringsdorfu na wyspie Uznam, kilka kilometrów od Świnoujścia - poinformowała w piątek spółka. Rejsy na tych trasach będą obsługiwane przez Bombardiery Q400 NextGen.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski gratuluje i dziękuje premierowi Donaldowi Tuskowi za uzyskanie dla Polski ponad 100 mld euro w budżecie UE na lata 2014-20 - powiedziała w piątek PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

To co wynegocjowano dla Polski w budżecie UE na lata 2014-20 to minimum minimorum tego, co powinniśmy uzyskać - uważają politycy PiS. Ich zdaniem o 7 mld euro zmniejszono środki dla naszego kraju w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Ani sukces, ani porażka rządu - w ten sposób szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro skomentował kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20. "Jeśli chodzi o fundusz strukturalny, rząd ma umiarkowany sukces, jeśli chodzi o fundusze na rolnictwo - porażkę" - ocenił.

To jest dobry budżet dla Polski - tak ocenił w piątek wieczorem porozumienie ws. budżetu UE na lata 2014-20 rzecznik SLD Dariusz Joński. Powiedział, że to sukces premiera Donalda Tuska, ale też i b. premiera Leszka Millera, który podpisał korzystny dla Polski traktat akcesyjny.

Sejm w piątkowym głosowaniu nie odwołał Wandy Nowickiej (RP) ze stanowiska wicemarszałka. Posłanka w wystąpieniu tuż po głosowaniu zadeklarowała, że nie złoży rezygnacji. "Nie widzę żadnych merytorycznych powodów do tego, by rezygnować" - oświadczyła.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w piątek, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek. Politycy PiS wcześniej zdecydowali, że nie będą go zgłaszać przed zakończeniem szczytu budżetowego UE.

Wniosek o odwołanie wicemarszałka woj. wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka przesłało CBA do przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielopolskiego. Według Biura naruszył on tzw. ustawę antykorupcyjną. Zdaniem Wojtasiaka nie ma podstaw do jego odwołania.

Prokurator generalny Andrzej Seremet w połowie marca jedzie do Moskwy. Odwiedzi rosyjską prokuraturę generalną i Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, gdzie będzie rozmawiał o terminie zakończenia rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali - poinformował w piątek BBN. W misji UE miałoby wziąć udział nie więcej niż 20 polskich instruktorów.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyjął rezygnację dyrektora Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. Przemysława Oszukowskiego - dowiedziała się w piątek PAP ze źródeł w resorcie zdrowia.

Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu projekt klubu RP zmian w kodeksie wyborczym, przewidujący ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do maksymalnie dwóch.

Posłowie na piątkowym posiedzeniu Sejmu uchwalili ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowe przepisy mają na celu zwalczanie pogłębiającego się problemu zatorów płatniczych przez wprowadzenie przepisów bardziej dyscyplinujących strony.

Osoby pokrzywdzone, ale nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia będą mogły być zastępowane w czynnościach prawnych przez osoby im najbliższe - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania karnego uchwalona w piątek przez Sejm.

Przedsiębiorcy, których należności za zrealizowane i odebrane prace przy budowie autostrady A2 od granicy województwa łódzkiego do węzła w Konotopie nie zostały uiszczone, mają 21 dni na złożenie wniosku o pieniądze - poinformowała mazowiecka GDDKiA.

Badania w polskich ubojniach wykazały, że do Irlandii wysyłana była wołowina - poinformował PAP wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Pod koniec stycznia irlandzki minister rolnictwa wskazał, że mięso wołowe z dodatkiem koniny mogło pochodzić z Polski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Niemieckie gazety, komentując na gorąco w wydaniach internetowych wyniki szczytu UE, są zgodne w ocenach, że brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi i kanclerz Angeli Merkel udało się w Brukseli przeforsować w unijnym budżecie konieczne oszczędności.

Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zezwolil koncernowi Boeing na dokonanie serii lotów próbnych samolotów typu 787 Dreamliner w celu dokładniejszego ustalenia przyczyn problemów z akumulatorami, które doprowadziły już do dwóch pożarów.

Wojska francuskie zaczęły wycofywać się z Timbuktu, po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów natomiast wciąż nie jest zakończona operacja w Gao - poinformował francuski rzecznik wojskowy płk. Thierry Burkhard.

Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską i ożywieniu dwustronnej współpracy gospodarczej - powiedział w piątkowym wywiadzie dla Radia Znad Wilii, polskiej rozgłośni w Wilnie, premier Litwy Algirdas Butkeviczius, który we wtorek odwiedzi Warszawę.

Ambasador Chin w Tokio został wezwany w piątek do japońskiego MSZ po tym, jak władze w Pekinie zaprzeczyły, iż chiński okręt namierzał przez radar kierowania ogniem japońską jednostkę na Morzu Wschodniochińskim - poinformował japoński resort dyplomacji.

Zmagający się z trudną sytuacją rynkową niemiecki koncern przemysłu hutniczego i maszynowego ThyssenKrupp poinformował w piątek, że zwolni ponad 2 tys. pracowników swej firmy produkcji stali ThyssenKrupp Steel Europe, która zatrudnia obecnie 27,6 tys. ludzi.

Nieznani sprawcy zastrzelili w piątek dziewięciu pracowników organizacji ochrony zdrowia, którzy wydawali szczepionki przeciw polio w mieście Kano na północy Nigerii - podała miejscowa policja. Według świadków napastnicy to islamiści z organizacji Boko Haram.

Oklaskami nagrodzili dziennikarze najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "W imię...", pokazany w piątek w Berlinie jako pierwszy z 19 obrazów ubiegających się o Złotego Niedźwiedzia - główną nagrodę 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale.

Liczba nadmiernie zadłużonych prywatnych osób wzrosła w Niemczech w ciągu ubiegłego roku o 2,7 proc., do 6,67 mln, co stanowi 9,7 proc. społeczeństwa - poinformowała w piątek hamburska firma badań rynkowych Buergel.

Parlament Turcji przyjął ustawę o zwalczaniu finansowania terroryzmu, która przewiduje m.in. zamrożenie aktywów ugrupowań uważanych za terrorystyczne. Domagała się tego międzyrządowa organizacja zajmująca się walką z przestępczością finansową (FATF).

W 2013 roku Gazprom planuje zwiększyć eksport gazu do Europy - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.