Skrót wiadomości - piątek, 15 lutego, 17.00

15-02-2013 17:00
15.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 1,7 proc. w stosunku do stycznia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jest jeszcze przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Nie jest jednak ona bardzo duża z uwagi na oczekiwaną w II połowie roku poprawę koniunktury.

RPP powinna jednym, głębszym ruchem obniżyć stopy procentowe lub kontynuować cykl stopniowych obniżek tak, aby główna stopa osiągnęła poziom 3,0-3,25 proc. - ocenia w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja CPI zbliżająca się do poziomu 1,5 proc. może być niedobra dla gospodarki - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Spełnienie formalnych kryteriów z Maastricht nie wystarczy do wstąpienia Polski do eurostrefy, jeśli polska gospodarka nie dokona głębokich, strukturalnych reform - powiedział na seminarium w Londynie minister finansów Jacek Rostowski.

Rada Gospodarcza przy premierze ma się spotkać w poniedziałek z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką. Tematem spotkania mają być przygotowania Polski do przystąpienia do strefy euro - poinformowało PAP źródło.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym ponownie spadł o blisko 0,5 punktu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jednak w ostatnich dwóch miesiącach tempo spadku wskaźnika nieco wyhamowało.

Nadwyżka w handlu strefy euro w grudniu 2012 r. wyniosła 11,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 13,0 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w styczniu 2013 r. niespodziewanie spadła o 0,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Produkcja przemysłowa w USA w styczniu 2013 r. spadła o 0,1 proc., podczas gdy w grudniu 2012 r. wzrosła o 0,4 proc. po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed).

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w lutym do 10,04 pkt z minus 7,78 pkt w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Produkcja przemysłowa w Japonii w grudniu 2012 r. wzrosła mdm o 2,4 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,4 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lutym 76,3 pkt., wobec 73,8 pkt. zanotowanych w styczniu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu państwa po styczniu 2013 roku wyniósł 8.436,9 mln zł, co daje 23,7 proc. deficytu planowanego na 2013 rok na poziomie 35.565,5 mln zł - podało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec stycznia 2013 r. wyniósł łącznie 7.537,8 mln euro, czyli 31.561,0 mln złotych - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów zapłaciło w styczniu 2013 roku równowartość 15,9 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 499,3 mln euro odsetek - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 91,50 punktów bazowych, wobec 91,53 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

W tygodniu zakończonym w środę, 13 lutego, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł 0 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,18 proc. i wyniósł 11.173,83 pkt.

SPÓŁKI

KGHM prognozuje na 2013 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 18.930 mln zł, EBITDA na poziomie 5.337 mln zł i zysk netto w wysokości 3.204 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Na niższe rok do roku wyniki wpłynie m.in. postój remontowy w HM Głosów.

Notowany obecnie na rynku NewConnect Remedis planuje przejście na rynek główny GPW - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polimeksu powołało w piątek do składu rady nadzorczej zgłoszonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu Jerzego Górę i Tadeusza Kluczborskiego oraz zgłoszonych przez PKO BP Andrzeja Kasperka i Ryszarda Engela.

Warimpex, który rozpoczyna ofertę publiczną obligacji za 80 mln zł, planuje wydać w tym roku na projekty rozwojowe około 20 mln euro - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

Proces wyboru prezesa Polimeksu może zakończyć się w ciągu od dwóch tygodni do miesiąca. Niewykluczone, że zarząd budowlanej spółki zostanie też wzmocniony o członków zarządu odpowiedzialnych za poszczególne piony - poinformował PAP Artur Jędrzejewski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej.

W przetargu na dokończenie budowy autostrady A4 na odcinku Tarnów (węzeł Krzyż) - Dębica (węzeł Dębica Pustynia) wpłynęły trzy oferty. Najniższą ofertę na kwotę 981,5 mln zł brutto złożyło konsorcjum firm, którego liderem jest firma Heilit + Woerner Budowlana, a partnerem Budimex - poinformowała PAP Joanna Rarus rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad spółką Firma Cukiernicza Solidarność przez Coliana - podał Colian w komunikacie.

NFI Midas planuje zakończenie drugiej fazy rozbudowy sieci telekomunikacyjnej w połowie 2014 roku. Na koniec 2012 roku, zgodnie z założeniami, spółka dysponowała około 2 tys. stacji bazowych. Wycena częstotliwości z przetargu na 1800 MHz jest korzystna dla wartości Midasa - poinformowali PAP przedstawiciele spółki.

Firma Balin Energy SIA, której udziałowcami są PKN Orlen i Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief, wykona pierwszy pionowy odwiert na Bałtyku, w rejonie Bloku Północnego łotewskiej strefy ekonomicznej - poinformował PKN w komunikacie.

Fundusz Ipopema TFI, Alior SFIO, zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie spółki BioMaxima do 2,27 proc. akcji i głosów na jej WZ - poinformowała BioMaxima w komunikacie.

Fundusz Ipopema TFI, Alior SFIO, zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie spółki Hortico do 1,76 proc. akcji i głosów na jej WZ - poinformowało Hortico w komunikacie.

Warimpex może przeprowadzić w tym roku jeszcze jedną, dwie transakcje sprzedaży projektów. Do jednej z nich może dojść w pierwszej połowie tego roku - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. Spółka zakłada wzrost przychodów z działalności hotelowej o ok. 10 proc. rdr, liczy na wzrost EBITDA we wszystkich segmentach.

Minister skarbu wykluczył z negocjacji w sprawie zakupu akcji Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim spółkę Hortico i LMB Capital. Do negocjacji właściwych dopuszczono Piotra i Bogusławę Miranowskich - podał resort w komunikacie.

Skorygowany zysk Burger King, drugiej największej na świecie sieci fast-foodów, wyniósł w IV kw. 2012 r. 23 centy na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Produkcja węgla Coal Energy w styczniu 2013 roku wzrosła o 3,3 proc. rdr i spadła o 2,5 proc. mdm do 139,1 tys. ton węgla - podała spółka w komunikacie.

Bakalland zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie Mispolu do 8,36 akcji i głosów na WZ tej spółki - podał Mispol w komunikacie.

Orphee chce do końca roku dokupić pozostałe 50 proc. akcji Diesse. W celu sfinansowania transakcji zamierza przeprowadzić emisję akcji. Orphee szacuje, że w wyniku synergii między Orphee i Diesse, przychody grupy wzrosną do 2016 roku o 19,9 mln euro, a koszty spadną o 1,66 mln euro.

Fundusze zarządzane przez Pioneer Pekao Investment Management zmniejszyły zaangażowanie w Silvano Fashion Group do 4,86 proc. akcji i głosów na WZ spółki - podała Silvano Fashion Group w komunikacie.

Macrologic z zysku za 2012 r. może wypłacić dywidendę w wysokości 2-2,5 zł na akcję - poinformowała PAP Patrycja Ptaszek-Stączyńska, dyrektor finansowa spółki.

WALUTY

Złoty przez większą część dnia zachowywał się stabilnie. Po danych o inflacji osłabił się skokowo o ponad 1 grosz do euro, jednak później kurs wrócił do poziomu z otwarcia. W przyszłym tygodniu powinien kształtować się w przedziale 4,1450-4,1950 za euro. Niższe od oczekiwań dane o CPI obniżyły rentowności polskich obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1398, a kurs złotego do euro na 4,1852 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3325 USD i 124,03 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 118,00-118,02 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,34 USD, po wzroście o 3 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są niemal bez zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.239,00 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem wzrostów, które były efektem serii informacji ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityków kluczowe dla WIG-u 20 jest wsparcie na poziomie 2.450 pkt., którego obrona może sugerować poprawę nastrojów na rynku po styczniowych spadkach.

Polska raczej nie przyjmie euro w ciągu najbliższych 10 lat. Największą barierą jest kwestia polityczna związana ze zmianą konstytucji - uważa Cezary Wójcik z katedry finansów międzynarodowych SGH, b. doradca prezesa NBP, b. szef biura ds. integracji ze strefą euro w NBP.

Prognoza KGHM na 2013 rok jest niższa od oczekiwań rynkowych ze względu na konserwatywne założenia spółki co do ceny miedzi - oceniają analitycy. Rynek spodziewa się, że firma ostatecznie pokaże wyższe wyniki, podobnie jak w ostatnich latach. Kurs spółki spada w piątek ok. 9.10 o 1,3 proc., do 185,3 zł.

Detaliczne ceny paliw w najbliższych dniach mogą nadal rosnąć - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Ceny benzyny, jak i oleju napędowego mogą w przyszłym tygodniu dalej rosnąć. Skala podwyżek może sięgać 5 lub więcej groszy na litrze - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Spółka PLL LOT ma być sprzedana jeszcze w tym roku - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes polskiego przewoźnika Sebastian Mikosz. Dodał, że aby do tego doszło, trzeba jednak najpierw zmienić ustawę o LOT i zrestrukturyzować firmę.

Firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego udzieliły w IV kwartale 2012 roku kredyty hipoteczne za 2,87 mld zł, w tym Open Finance i Home Broker za 1,22 mld zł - wynika z raportu ZFDF.

W czwartek, 14 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.449,61 mln zł wobec 30.522,13 mln zł w środę - podał NBP.

Reklama outdoor w 2013 roku będzie radziła sobie lepiej niż inne media, a jeśli pojawią się spadki to będą one niższe niż całości rynku - poinformował PAP Andrzej Magdziak, prezes Str"era. Dodał, że w II połowie 2014 r. spółka wraz z AMS i Clear Channel uruchomi wspólny standard badawczy rynku OOH

Ministerstwo Skarbu Państwa ponownie wystawiło na sprzedaż akcje Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, promowego przewoźnika z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Na internetowej stronie resortu ukazało się zaproszenie do negocjacji w tej sprawie.

Osiem firm z branży zbrojeniowej powołało konsorcjum, które ma wspólnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu na opracowanie bojowego wozu piechoty. Liderem konsorcjum jest Huta Stalowa Wola (Podkarpackie).

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Sąd Okręgowy w Poznaniu w piątek, 15 lutego kończąc postępowanie apelacyjne wydał prawomocne orzeczenie, w którym uchylił wyrok sądu I instancji skazujący członka RPP Jana Winieckiego za przestępstwo pomówienia i umorzył postępowanie. Oznacza to, że Jan Winiecki pozostanie w Radzie Polityki Pieniężnej.

W niedzielę odbędzie się referendum ws. odwołania burmistrza Żagania Sławomira Kowala i Rady tego miasta przed upływem kadencji. W obu przypadkach wyniki głosowania będą ważne, jeśli frekwencja wyniesie 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborach danego organu.

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że obecnie - po wyborach na Litwie - jest dobry moment na zdecydowaną poprawę relacji polsko-litewskich. Wyraził też nadzieję na pogłębienie współpracy między państwami i społeczeństwami obu krajów.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że decyzja papieża Benedykta XVI o abdykacji była dużym zaskoczeniem. Prezydent przyznał też, że decyzja papieża może budzić u wielu osób pewne obawy.

Piotr Andrzejewski, przedstawiciel NSZZ "Solidarność" w procesie ws. Grudnia'70, ocenił w mowie końcowej, że w związku z masakrą na Wybrzeżu można mówić o zbrodni przeciw ludzkości. Sąd wysłuchał w piątek także mowy oskarżyciela posiłkowego.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Grenadą o wymianie informacji podatkowych - podała w piątek prezydencka kancelaria.

Centrum Onkologii w Gliwicach, które kupiło urządzenie do radioterapii po cenie ponaddwukrotnie wyższej od zaoferowanej kilka miesięcy później innemu szpitalowi, odstąpiło od umowy z dostawcą. Miał on dostarczyć placówce jeszcze dwa aparaty.

Likwidacji Straży Miejskiej w Krakowie chce Ruch Palikota. Działacze tej partii oraz jej młodzieżówki Ruchu Młodych rozpoczęli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie.

Sędzia Igor Tuleya zeznawał w piątek w stołecznej prokuraturze w sprawie swego zawiadomienia co do możliwych fałszywych zeznań pięciorga świadków w procesie kardiochirurga dr. Mirosława G.

Około 2 tys. kilometrów linii kolejowych ma zostać wyłączone z eksploatacji - poinformował w piątek dziennikarzy wiceprezes PKP PLK Filip Wojciechowski. Kolejarze zapewniają, że są to mało uczęszczane odcinki, po których jeździ niewiele pociągów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Asteroida oznaczona symbolem 2012 DA 14 o średnicy ok. 45 m i masie 135 tys. ton przeleci w piątek o godz. 20.25 czasu polskiego w odległości zaledwie 27.600 km od Ziemi, a więc bliżej niż wynoszą orbity niektórych satelitów.

Holowniki przyholowały w czwartek wieczorem (czasu miejscowego) do portu w Mobile, w stanie Alabama, uszkodzony wycieczkowiec Carnival Triumph z 4200 osobami na pokładzie. Pożar w maszynowni pozbawił statek prądu i spowodował awarię systemu wodno-kanalizacyjnego.

Do około tysiąca osób, w tym ponad 200 dzieci, wzrosła liczba rannych podczas deszczu meteorytów, który spadł w piątek rano nad Uralem, między innymi w okolicach Czelabińska - informują rosyjskie władze. Zjawisku towarzyszyła seria eksplozji.

UE zatwierdziła w piątek przekazanie Mali pierwszych 20 mln euro z odmrożonej pomocy rozwojowej. Środki mają pomóc przywrócić ład konstytucyjny w kraju, gdzie trwa wojna między islamskimi rebeliantami a siłami rządowymi wspieranymi przez wojska francuskie.

Airbus zrezygnuje z akumulatorów litowo-jonowych w projektowanym samolocie A350, który ma być odpowiedzią na amerykańskiego Boeinga 787 Dreamliner - poinformowała w piątek agencja AFP powołując się na źródła zbliżone do europejskiego producenta samolotów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oficjalnie złożono dokumentację dotyczącą potrzebnego do kanonizacji Jana Pawła II przypadku uzdrowienia - podał w piątek portal Vatican Insider. Oznacza to rozpoczęcie ważnego etapu procesu kanonizacyjnego.

Pracownicy służb odpowiedzialnych za kontrolę pasażerów na lotniskach w Hamburgu i Kolonii/Bonn rozpoczęli w piątek rano całodniowy strajk, paraliżując niemal całkowicie pracę obu tych portów lotniczych. Związkowcy domagają się podwyżek płac o 30 proc.

Szwedzki fotograf Paul Hansen, pracujący dla dziennika "Dagens Nyheter", zwyciężył w 56. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year. Zwycięskie zdjęcie przedstawia dwoje palestyńskich dzieci zabitych przez izraelski pocisk w Strefie Gazy.

Około 40 tys. ludzi uciekło z miasta Al-Szadade we wschodniej Syrii w ciągu trzech dni ciężkich walk między powstańcami a wojskami wiernymi reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformował w piątek ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (WFP).

Korea Płn. poinformowała Chiny, że jest gotowa przeprowadzić w tym roku kolejną próbę nuklearną - podała w piątek agencja Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Kraje UE poparły w piątek propozycję Komisji Europejskiej, by w ciągu najbliższego miesiąca przeprowadzić testy przetworzonych produktów mięsnych, w tym badania DNA na obecność koniny w wyrobach oznakowanych jako wołowe - poinformowała KE.

(PAP)

zdz/ asa/