Skrót wiadomości - czwartek, 21 marca, 17.00

21-03-2013 17:00
21.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W marcu stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie z lutego, z możliwym odchyleniem o 0,1 pkt proc. w dół lub w górę - ocenił w rozmowie z PAP Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej.

Obserwowany na początku 2013 roku wyraźny wzrost liczby miejsc pracy wynika głównie ze wzrostu liczby miejsc pracy subsydiowanych - ocenia w raporcie kwartalnym NBP.

Jednostkowe koszty pracy wzrosły w IV kwartale 2012 r. o 1,9 proc. rdr wobec 1,5 proc. rdr w III kwartale - ocenia NBP w raporcie na temat rynku pracy.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2012 roku spadł o 21,0 proc. rdr do 82,1 mld zł - podał w czwartek GUS w komunikacie.

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w marcu 2013 r. wzrósł o 22,3 pkt. do 42,9 pkt. z 20,6 pkt. w lutym 2013 r., a oceny bieżącej sytuacji wzrosły w marcu o 17,9 pkt. do poziomu 17,9 pkt. - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

Większość członków RPP uznała, że decyzja o obniżeniu stóp na marcowym posiedzeniu stanowi dopełnienie cyklu obniżek stóp, ale niektórzy członkowie nie wykluczyli ponownego dostosowania stóp, jeśli napływające dane pokażą niższy wzrost lub CPI niż przewiduje projekcja NBP - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu 6 marca.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 11.03-17.03 2013 roku spadł o 3,2 proc. rok do roku i wzrósł o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 87,50 pkt. - podała firma Experian.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w następnych 6 miesiącach wzrósł w marcu 2013 r. o 13,6 pkt. do 49,9 pkt. - wynika z opublikowanych danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w lutym 2013 r. wzrosła o 2,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,7 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 r. 46,5 pkt. wobec 47,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 r. 46,5 pkt. wobec 47,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 46,6 pkt. wobec 47,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 48,9 pkt. wobec 50,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 51,6 pkt. wobec 54,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 41,9 pkt. wobec 43,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 43,9 pkt. wobec 43,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 2013 roku 51,7 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 336 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 54,9 pkt. wobec 54,3 pkt miesiąc wcześniej.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w styczniu 2013 r. o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lutym wzrosła do 4,98 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w lutym o 0,5 proc. - podała Conference Board.

Indeks Philadelphia Fed w marcu wzrósł do plus 2,0 pkt. z minus 12,5 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec lutego 5.445 mln euro wobec 6.549 mln euro - wynika z danych NBP.

Harmonogram wykonania budżetu nie zakłada w żadnym z miesięcy '13 przekroczenia limitu 35,6 mld zł - poinformowała w czwartek wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej ma podąć decyzję w sprawie zysku NBP za 2012 rok - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W I połowie 2013 roku MF oczekuje spowolnienia dochodów, a od II połowy roku, wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, spodziewana jest poprawa w dochodach - poinformowała podczas posiedzenia podkomisji wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Resort finansów ma obecnie sfinansowane ok. 60 proc. potrzeb pożyczkowych na 2013 r. - poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. MF nie obserwuje odpływu kapitału zagranicznego z rynku długu i nie jest zaniepokojone wahaniami kursu złotego w związku z sytuacją na Cyprze.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 89,09 punktów bazowych, wobec 86,28 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Europejski Bank Centralny dał Cyprowi czas do poniedziałku na uzgodnienie planu ratunkowego ze strefą euro i MFW, grożąc, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oświadczył w środę wieczorem, że w czwartek przedstawi liderom politycznym kraju awaryjny plan sfinansowania pakietu ratunkowego - podała cypryjska telewizja.

Zmodyfikowana wersja podatku od depozytów bankowych nie jest tematem kryzysowych rozmów przywódców Cypru, usiłujących znaleźć miliardy euro, żeby zapewnić pakiet ratunkowy dla kraju - powiedział w czwartek przewodniczący cypryjskiego parlamentu.

Unia Europejska chce przekonać cypryjski rząd, aby w celu uniknięcia bankructwa zamroził kapitał w bankach - poinformowało agencję AFP unijne źródło zbliżone do negocjatorów.

Hiszpania sprzedała obligacje o wartości 4,51 mld euro. Target wynosił 4 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,34 proc. i wyniósł 12.635,69 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,3 proc. i wyniósł 2.324,24 pkt.

SPÓŁKI

Księga popytu na akcje BZ WBK sprzedawane przez KBC i Santandera w godzinach przedpołudniowych pokryta była 1,5x, przy cenie z dolnego przedziału cenowego wynoszącego obecnie 240-255 zł. Do końca dnia cena jednak może jeszcze wzrosnąć - poinformowały PAP źródła rynkowe.

Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2012 roku 12,6 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w IV kwartale na poziomie 18,6 mln zł.

Bogdanka planuje wydać w tym roku na inwestycje 707,15 mln zł wobec 638,76 mln zł inwestycji zrealizowanych w 2012 roku - podała spółka w skonsolidowanym raporcie rocznym.

Zarząd Bogdanki podtrzymuje, że dywidenda z zysku za 2012 rok nie będzie niższa niż wypłacona z zysku za 2011 rok, kiedy to wyniosła 4 zł na akcję.

Bogdanka spodziewa się niewielkich obniżek cen węgla w 2013 roku, obecnie prowadzi już w tej sprawie negocjacje z głównymi odbiorcami - poinformował dziennikarzy prezes spółki, Zbigniew Stopa.

Zysk netto grupy Enea, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2012 roku 70,2 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 69,9 mln zł.

Zarząd Enei rozpoczął przegląd strategii - poinformował na konferencji prasowej Krzysztof Zamasz, prezes spółki. W tym roku CAPEX grupy może być podobny rok do roku, ale uzależniony będzie od stanu realizacji inwestycji w Kozienicach. Spółka nie planuje na razie emisji euroobligacji.

Azoty Tarnów miały w IV kw. 2012 roku 31,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 24,1 mln zł konsensusu - wynika z wyliczeń PAP.

Koszty programmingu TVN w kolejnych miesiącach mogą spadać w tempie podobnym do zniżek na rynku reklamy - ocenił w rozmowie z PAP Edward Miszczak, członek zarządu TVN.

Zarząd Peliona rekomenduje wypłatę 2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Pelion, spółka działająca w sektorze ochrony zdrowia, szuka możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych. Myśli o przejęciu firmy z sektora detalicznego w jednym z krajów europejskich. Wartość transakcji wyniesie co najmniej kilkadziesiąt milionów euro - poinformował prezes, Jacek Szwajcowski.

Zarząd Berlinga chce przeznaczyć 3,5 mln zł z zeszłorocznego zysku na dywidendę - podała spółka w raporcie rocznym.

Zarząd Izostalu proponuje przeznaczenie na dywidendę 5,89 mln zł za zysku netto za 2012 r., co daje 0,18 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

W 2013 roku Sonel planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę ok. 7 mln zł. Spółka liczy na 2,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych - poinformował w liście do akcjonariuszy Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.

JW Construction planuje, że w I kwartale 2013 r. sprzeda ok. 200 mieszkań, a w całym roku - ponad 1.000 lokali. Oferta dewelopera może w tym czasie przekroczyć 3.000 mieszkań. Spółka oczekuje, że liczba przekazań wyniesie w tym roku ponad 1.000 lokali, a wyniki będą lepsze niż w latach 2011-2012.

Zysk netto ZCh Police w czwartym kwartale wyniósł 0,57 mln zł wobec konsensusu na poziomie 13,8 mln zł zysku - podała spółka w raporcie rocznym.

Zakłady Chemiczne wypracowały w 2012 r. zysk netto powyżej 115 mln zł. To był dla Polic dobry rok, rok stabilizacji - podsumował w czwartek w Szczecinie wyniki spółki jej wiceprezes Rafał Kuźmiczonek.

Azoty Tarnów oceniają, że ten rok nie powinien być gorszy od ubiegłego w obszarze nawozowym. Natomiast w części tworzywowej, ze względu na wzrost cen surowców, można liczyć się z trudnościami - poinformował na konferencji Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki.

Grupa Lotos nie wyklucza możliwości udziału w procesie poszukiwania gazu łupkowego na Litwie - powiedział PAP w czwartek w Wilnie prezes Lotosu Paweł Olechnowicz po spotkaniu z premierem Litwy Algirdasem Butkevicziusem.

Resort gospodarki chce, by jak najwięcej zysku JSW pozostało na inwestycje, ale jednocześnie liczy, że propozycja firmy będzie satysfakcjonująca dla Skarbu Państwa - poinformował dziennikarzy wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

ASBISc Enterprises prognozuje, że w 2013 roku zysk netto spółki będzie mieścił się w przedziale od 11 do 12,5 mln USD, a w przychody między 1,85 a 1,95 mld USD - poinformowała spółka w komunikacie.

Pięciu wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do przetargu na modyfikację i rozbudowę oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego w ZUS. Wśród nich są: Asseco Poland, konsorcjum Sygnity i Indra Sistemas oraz konsorcjum AMG.net, Bull i Betacomu - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Nastąpiło złamanie wskaźników finansowych Redanu określonych w warunkach emisji obligacji serii C spółki, co upoważnia obligatariuszy do wystąpienia z żądaniem wcześniejszego wykupu papierów przez firmę - poinformował Redan w komunikacie.

MCI Management zawarł umowę kupna poprzez spółkę zależną 11,2 mln akcji stanowiących 20 proc. kapitału zakładowego tureckiej spółki Indeks Bilgisayar Sistemleri Muhendislik Sanayi ve Ticaret - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa MCI kupuje udziały w spółce Indeks, liderze tureckiego rynku dystrybucji IT i dodatkowo chce w 2013 roku przeprowadzić od 4 do 6 projektów inwestycyjnych, na co chce przeznaczyć kilkaset milionów złotych - poinformował Sylwester Janik, partner w MCI Management.

Portfel wierzytelności windykacyjnej spółki PRESCO wzrósł w 2012 roku o 40,6 proc. do 1,52 mld zł. W 2013 r. spółka spodziewa się dalszego wzrostu rynku wierzytelności detalicznych, sama chce inwestować rozważnie, utrzymując obecną rentowność - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

DGA spodziewa się, że w 2013 roku odnotuje zysk, po tym jak w 2012 r. poniosła stratę w wysokości 2,6 mln zł. Wynik notowanej na NewConnect spółki R&C Union w 2013 r. może być bliski zeru - uważa Andrzej Głowacki, prezes spółki.

Zetkama w 2013 roku liczy na istotne wzrosty sprzedaży w segmencie armatury. Spółka nie wyklucza również wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok. Będzie to jednak uzależnione od jej planów akwizycyjnych - powiedział w rozmowie z PAP Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Kurs Fabryki Konstrukcji Drewnianych spadł na debiucie na NewConnect o 9,3 proc. do 0,68 zł

Spółka Agrotour z sektora usług gastronomicznych pozyskała w ramach emisji akcji ponad 2,6 mln zł, planuje debiut na NewConnect do końca II kwartału 2013 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Polski Koncern Mięsny Duda planuje na 2013 rok poprawę marży netto, a utrzymanie w tym roku ubiegłorocznego poziomu przychodów byłoby zadowalające - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. PKM Duda spodziewa się w bieżącym roku dalszego spadku pogłowia trzody i spożycia wieprzowiny w kraju.

Redan spodziewa się, że jeszcze w pierwszym półroczu tego roku zanotuje spadek marż rok do roku, ale już sezon jesienno-zimowy powinien przynieść poprawę w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki. Firma zamierza likwidować nierentowne sklepy własne, renegocjować umowy najmu i dopasowywać kolekcję do oczekiwań klientów, którzy są zainteresowani tańszymi produktami.

WALUTY

Obecnie na rynku lokalnym nic nie wspiera złotego - oceniają dilerzy. Ich zdaniem jeżeli przekroczony zostanie poziom 4,20 za euro można spodziewać się konsolidacji w przedziale 4,17-4,22. Sytuacja na rynku obligacji jest bardzo niepewna, a inwestorzy będą oczekiwali informacji z Cypru.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2387, a kurs złotego do euro na 4,1805 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2910 USD i 122,95 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,62-108,64 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Zmalały jej zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,27 USD, po spadku o 23 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o PMI dla przemysłu w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.750,00 USD za tonę, po wzroście o 1,7 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Niska inflacja skłoni RPP do obniżki głównej stopy procentowej NBP do 3 proc. w maju lub czerwcu, a w przypadku wstrzymania tempa ożywienia gospodarki może zostać obniżona nawet do 2,5 proc. - uważa BNP Paribas.

Wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,3-1,5 proc. PKB - ocenił w rozmowie z PAP Ryszard Michalski, dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Jego zdaniem bezrobocie w 2013 roku nie przekroczy 15 proc. Bardzo dużym zagrożeniem dla gospodarki jest załamanie w budownictwie i bezpośrednich inwestycjach zagranicznych oraz znikomy popyt wewnętrzny.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że 53,9 proc. inwestorów spodziewa się trendu wzrostowego na giełdzie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Bezrobocie w Polsce pozostanie na obecnym poziomie jeszcze przez 2 lata, a dynamika PKB w 2013 roku będzie dodatnia - wynika z raportu "Prognoza dla strefy euro" przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young i instytut Oxford Economics.

Pojawiające się coraz częściej głosy, że RPP jeszcze w tym roku, biorąc pod uwagę dopływające z gospodarki słabe wyniki, zdecyduje się na obniżkę stóp nie sprzyjają złotemu - oceniają analitycy. Kolejny punkt oporu to 4,20 za euro.

Zakłady Chemiczne Police negatywnie zaskoczyły rynek wynikami za IV kwartał 2012 roku - oceniają analitycy. Rozczarował segment bieli tytanowej. Kurs spółki spada ok. 9.05 o 0,71 proc., do 16,8 zł.

Kurs Azotów Tarnów może być pod presją po publikacji słabszego od oczekiwań wyniku operacyjnego - oceniają analitycy. Negatywnie zaskoczyły wyniki segmentu bieli tytanowej i chemicznego.

Zdaniem analityków wyniki Bogdanki w IV kw. okazały się lekko gorsze od oczekiwań i można spodziewać się umiarkowanie negatywnej reakcji rynku. W ich opinii ważniejsze od wyników będą jednak perspektywy spółki na 2013 rok.

Zdaniem analityków wyniki Enei w IV kw. 2012 roku okazały się zgodne z oczekiwaniami i można spodziewać się neutralnej reakcji rynku. W ich opinii jedyną negatywną informacją jest obniżenie poziomu gotówki netto spółki do 1,4 mld zł.

Przyjęcie euro, choć krótkoterminowo zwiększy zaufanie inwestorów zagranicznych do Polski, w długiej perspektywie zmniejszy atrakcyjność krajowego rynku finansowego - uważa Lars Christensen, prezes Saxo Banku. Jego zdaniem zmienność na głównych parach walutowych w 2013 r. będzie wyższa niż w 2012 r.

Popyt na paliwa w 2013 r. nie zwiększy się, a wzrost rynku może się rozpocząć od 2014 r. - wynika z prognoz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Łączna konsumpcja paliw w 2012 r. spadła o 7 proc. rdr do 23,3 mln m sześc.

W ocenie analityków Ośrodka Studiów Wschodnich Rosja może być gotowa do warunkowego, ograniczonego wsparcia dla Cypru. Jednak ewentualną pomoc uzależni od przejęcia pakietów kontrolnych w tamtejszych bankach i udziałów w sektorze energetycznym.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W środę, 20 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.929,89 mln zł wobec 29.900,41 mln zł we wtorek - podał NBP.

Komisja Europejska podała w czwartek, że pozywa Polskę i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. KE zaproponowała dla Polski dzienną karę ponad 133 tys. euro, płatną od wyroku do wdrożenia przepisów UE.

Rynek telewizji płatnej w Polsce jest nasycony i dalszy potencjał wzrostu jest ograniczony. Operatorzy pay-tv mogą powiększać bazy klientów niemal wyłącznie poprzez konkurencję - powiedział w rozmowie z PAP Julien Verley, prezes nc+.

W Polsce w 2012 roku wyprodukowano blisko 16,8 terawatogodzin energii elektrycznej z odnawialnych źródeł wobec ponad 12,9 terawatogodzin rok wcześniej. Moce krajowej energetyki odnawialnej przekroczyły 4,4 tys. MW - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.

W czwartek zakończyła się rozprawa w Krajowej Izbie Odwoławczej ws. odwołań od wyników wyboru wykonawcy na budowę bloku w Jaworznie, jakie złożyło konsorcjum SNC Lavalin i konsorcjum CNEEC. KIO ogłosi wyrok w poniedziałek w południe - poinformowała PAP rzeczniczka izby Małgorzata Stręciwilk.

Plan restrukturyzacji LOT-u musi być zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, by Polska mogła uzyskać akceptację pomocy dla spółki ze strony Komisji Europejskiej - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. konkurencji. Termin przesłania planu mija 20 czerwca.

Komisja ds. gospodarczych i walutowych Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek propozycję, by także krajom spoza strefy euro umożliwić uzyskanie pomocy finansowej UE na dokapitalizowanie zagrożonych bankructwem banków.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Pełny skład Trybunału Konstytucyjnego rozpoczął w czwartek badanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów ustawy o sądach, na mocy których minister Jarosław Gowin wydał rozporządzenie reformujące sądy rejonowe.

14 naruszeń konstytucji wskazuje PiS w skardze do Trybunału Konstytucyjnego dot. paktu fiskalnego. We wniosku, który trafił do TK w czwartek, zaskarżono tryb zastosowany przy głosowaniu nad ustawą ws. ratyfikacji paktu oraz zgodność jego treści z ustawą zasadniczą.

Do 21 czerwca przedłużono śledztwo w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków i niewłaściwego nadzoru nad Biurem Ochrony Rządu w 2010 r. przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera - poinformowała w czwartek prokuratura.

Sejmowa komisja SZ pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Tomasza Arabskiego na ambasadora RP w Madrycie. Wcześniej Arabskiego ostro krytykowali posłowie PiS i SP, głównie w związku z katastrofą smoleńską. Bronili go posłowie PO oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

Prezydent Węgier Janos Ader wraz z małżonką przybędzie w piątek z dwudniową wizytą do Polski. Spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Planowana jest także wspólna rozmowa prezydentów Polski, Węgier i Ukrainy.

Napisanie nowej Ordynacji podatkowej oraz ulepszenie systemu stanowienia prawa zaproponował prezydent Bronisław Komorowski podczas odbywającej się w czwartek konferencji w ramach Forum Debaty Publicznej, poświęconej konkurencji mikro-, małych i średnich firm.

Umożliwienie posłom i senatorom przyjęcia mandatu drogowego bez konieczności uchylania im immunitetu - zakłada projekt ustawy, której pierwsze czytanie ma odbyć się 3 kwietnia. Rozwiązanie ma też objąć prokuratorów, prezesa IPN, GIODO i Rzecznika Praw Dziecka.

Obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki lekarskiej będzie wysoko premiowana przy kontraktowaniu - to jedna ze zmian, zaproponowanych przez prezesa NFZ w projekcie zarządzenia dot. tej opieki. Projekt w czwartek trafił do konsultacji.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zablokowała konta bankowe 10 spółek energetycznych powiązanych ze spółką finansową Remedium. Według śledczych chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa - prania brudnych pieniędzy - podał prokurator Mieczysław Orzechowski.

Do 18 kwietnia potrwają konsultacje ze związkami w sprawie zmian w systemie rentowym służb mundurowych. MSW chce m.in. wprowadzić - podobnie jak w systemie powszechnym - dwie kategorie niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich.

Podczas rozmów ze stroną związkową na Śląsku działał zespół, który zajmował się emeryturami, ale nie poruszano spraw dotyczących zmian w emeryturach górniczych - poinformowała w czwartek posłów wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Kryzys finansowy na Cyprze jest głównym tematem dwudniowych konsultacji między rządem rosyjskim i Komisją Europejską, które w czwartek rozpoczęły się w Moskwie. Do stolicy Rosji przyjechało 16 komisarzy z szefem KE Jose Manuelem Barroso na czele.

Dwie rakiety wystrzelone z palestyńskiej Strefy Gazy eksplodowały w czwartek rano na południu Izraela, kiedy z wizytą w tym kraju przebywa prezydent USA Barack Obama - poinformowała izraelska policja. W wyniku eksplozji nikt nie został ranny.

Korea Północna zagroziła w czwartek atakiem na amerykańskie bazy morskie położone w Japonii i na wyspie Guam. Była to odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Prezydent USA Barack Obama, przebywający z wizytą na Bliskim Wschodzie, ujawnił w czwartek, że powiedział szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż budowa osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu nie jest konstruktywna i "nie posuwa naprzód sprawy pokoju".

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zadeklarował, że władze Rosji będą czynić wszystko, aby uregulować pozostałe problemy w relacjach z Polską.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował w czwartek, że Narody Zjednoczone przeprowadzą śledztwo ws. zarzutu, że w Syrii użyta została broń chemiczna. Chodzi o "konkretny incydent, na który moją uwagę zwrócił rząd syryjski" - powiedział.

W środę KE ma rozpocząć debatę dotyczącą ewentualnych nowych celów redukcji emisji CO2 i udziału energii odnawialnej do 2030 r. W dokumencie, do którego dotarła PAP, KE zastanawia się m.in., czy nowe cele powinny być prawnie wiążące.

Personel naziemny Lufthansy rozpoczął w czwartek rano we Frankfurcie nad Menem oraz kilku innych niemieckich portach lotniczych strajk ostrzegawczy. Lufthansa odwołała blisko 700 lotów. Związek zawodowy pracowników sektora usług Verdi domaga się podwyżek.

Prowadzone od środy przez prezydenta Włoch Giorgio Napolitano konsultacje z liderami największych ugrupowań w sprawie powołania nowego rządu na razie przyniosły jedynie dalszy chaos polityczny i kilka różnych scenariuszy rozwiązania pata.

Przedstawiciele prokuratury, resortu sprawiedliwości i urzędu skarbowego wkroczyli w czwartek do biur stowarzyszenia Memoriał, czołowej organizacji obrony praw człowieka, by dokonać przeszukania - podały w czwartek agencje prasowe.(PAP)

zdz/ osz/