Skrót wiadomości - czwartek, 18 kwietnia, 17.00

18-04-2013 17:00
18.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w marcu 2013 roku spadła w 20 działach gospodarki, na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w marcu spadły o 0,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja w marcu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrośnie o około 6 proc. w ujęciu rocznym po spadku w marcu o 2,9 proc.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, pozostał w kwietniu na poziomie z marca - podało w czwartek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł w kwietniu do -26,8 pkt. z -30,2 pkt. - wynika z badania Barometr Nastrojów Ekonomicznych przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w kwietniu spadł o 10,5 pkt. do 32,4 pkt. z 42,9 pkt. w marcu, a oceny bieżącej sytuacji spadły w kwietniu o 11,9 pkt. do poziomu 6,0 pkt. - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 08-14.04 2013 roku wzrósł o 8,1 proc. rok do roku i o 10,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 82,13 pkt. - podała firma Experian.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w następnych 6 miesiącach spadł w kwietniu 2013 r. do 29,5 pkt., po czterech kolejnych miesiącach wzrostu - wynika z opublikowanych danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 4 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 352 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w marcu 2013 r. spadła o 0,7 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Niemiecki Bundestag zaaprobował w czwartek unijny plan ratunkowy dla Cypru, przewidujący udzielenie zagrożonemu bankructwem kraju pomocy w wys. do 10 mld euro. Plan poparły wszystkie reprezentowane w parlamencie partie z wyjątkiem postkomunistycznej Lewicy.

Szef banku centralnego Niemiec Jens Weidmann ostrzegł w wywiadzie udzielonym "Wall Street Journal", że kryzys zadłużenia Europy może potrwać jeszcze dekadę, dodając, że jedynym rozwiązaniem problemów UE jest przeprowadzenie głębokich reform strukturalnych.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w marcu o 0,1 proc. - podała Conference Board.

Indeks Philadelphia Fed w kwietniu spadł do 1,3 pkt. z 2,0 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

MSP podtrzymuje na razie plan pozyskania z dywidend w tym roku 5 mld zł do budżetu państwa. Jednak nie wyklucza, że ta kwota może być większa, jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa spółek z udziałem Skarbu Państwa - poinformował Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 84,87 punktów bazowych, wobec 81,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Hiszpania sprzedała obligacje o wartości 4,71 mld euro. Target wynosił 4,5 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,2 proc. i wyniósł 13.220,07 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.197,60 pkt.

SPÓŁKI

Rekomendacja zarządu PKO BP dotycząca dywidendy za 2012 r. jest akceptowalna, choć będzie jeszcze analizowana - poinformował dziennikarzy Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

MSP oczekuje, że PGE przedstawi w nowej strategii plany rozwoju mocy, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. Ocenia, że realizowana powinna być inwestycja w Elektrowni Turów - poinformował podczas posiedzenia sejmu wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Moc nowego bloku PKN Orlen w Płocku, którego budowę poza blokiem we Włocławku spółka zakłada w swojej strategii, może wynieść od 450-460 MWe do 600 MWe. Blok w Płocku mógłby zostać oddany do eksploatacji w 2017 r. - poinformował dziennikarzy Piotr Chełmiński, członek zarząd ds. petrochemii spółki. Koszty całego projektu szacowane są na blisko 1,4 mld zł.

PKN Orlen przeanalizuje, czy kupić od Shella udziały w Ceska Rafinerska - poinformował dziennikarzy w czwartek Andrzej Kozłowski, członek zarządu Unipetrolu dziennikarzom i dyrektor wykonawczy ds. strategii w PKN Orlen.

WZ Tauronu zwołane na 16 maja zdecyduje o wypłacie dywidendy z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w projektach uchwał.

New World Resources wyprodukował w I kw. 2.147 tys. ton węgla i 168 tys. ton koksu - poinformowała spółka w komunikacie. NWR odwołał jednocześnie lutową prognozę wydobycia na cały 2013 rok.

Operator kablowy Multimedia Polska planuje emisję siedmioletnich obligacji o nominalnej wartości 1,1 mld zł. Spółka chce przeznaczyć środki z emisji nowych obligacji głównie na spłatę starego zadłużenia pochodzącego z obligacji oraz kredytu - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.

PBG w najbliższych tygodniach przedstawi listę wierzytelności, a do końca czerwca chce przygotować propozycje układowe. Spółka liczy na zawarcie układu jeszcze w 2013 r., ale kluczowe dla harmonogramu będzie to, czy i w jakiej liczbie zostaną zgłoszone odwołania do listy wierzytelności.

W dniach od 8 do 14 kwietnia największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 17,8 proc., co oznacza 73,13 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 15,11 proc., czyli wpływami rzędu 62,1 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 8 do 14 kwietnia udział TVN w oglądalności wyniósł 14,22 proc. wobec 13,14 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,72 proc. wobec 12,39 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Dywidenda Work Service za 2012 rok może być niższa niż 10 groszy na akcję, które spółka wypłaciła za rok 2011. Wynika to z wysokich kosztów planowanych na ten rok akwizycji - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Aegon OFE odpowiedział na wezwanie HW Pietrzak Holding na akcje Ferrum i sprzedał wszystkie posiadane akcje spółki - podało Ferrum w komunikacie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ganta zdecydowało o emisji nie więcej niż 9,5 mln akcji serii U bez prawa poboru - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Milkiland, ukraiński producent wyrobów mlecznych, zanotował na koniec I kwartału wskaźnik dług netto do EBITDA w wysokości ok. 2,4x i chce go utrzymać w kolejnych kwartałach 2013 r. - podała PAP spółka. Milkiland poinformował, że posiada niewielką ilość gotówki na kontach w cypryjskich bankach.

Jednym z rozważanych przez Opteam sposobów pozyskania środków na dalszy rozwój jest emisja akcji. Spółka szacuje swoje potrzeby na około 6-8 mln zł, z czego większość ma posłużyć rozwoju obszaru e-płatności. Pomimo planów inwestycyjnych Opteam nie wyklucza wypłaty dywidendy z zysku za 2012 r.

Walne Zgromadzenie Olympic Entertainment Group zdecydowało o wypłaceniu 0,1 euro dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka w komuniakcie.

Zarząd Projprzemu rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 1,2 mln zł, czyli 0,20 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Elemental Holding złoży prospekt emisyjny do KNF do końca kwietnia. Spółka podtrzymuje termin debiutu na GPW w połowie roku - powiedział PAP Jarosław Michalik, członek zarządu Elemental Holdingu.

W I kwartale 2013 r. Koelner wypracował dodatni wynik operacyjny, a wynik netto wyniesie ok. zera - poinformował prezes spółki Radosław Koelner. Dodał, że zarząd będzie chciał rekomendować w połowie maja wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych, jednak decyzja będzie zależna od wyników sprzedaży.

Kurs Abpol Company Polska, spółki świadczącej usługi dystrybucji, na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect nie zmienił się i wyniósł 1,50 zł.

Mabion, notowana na NewConnect spółka z branży biotechnologicznej, zadebiutuje na rynku głównym GPW we wtorek 23 kwietnia - poinformowała giełda w komunikacie.

Grupa Trinity, spółka świadcząca usługi w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz prawa, zadebiutuje na NewConnect w piątek, 19 kwietnia - podała giełda w komunikacie.

Skorygowany zysk PepsiCo w I kw. 2013 r. wyniósł 77 centów na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w I kw. 2013 r. zysk na akcję w wysokości 68 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty powinien utrzymać się w przedziale 4,10-4,12 za euro - oceniają analitycy. Polskie obligacje osiągnęły kolejne historycznie niskie rentowności i według dilerów nie dojdzie w najbliższym czasie do korekty na FI. Zdaniem analityków na rynku rośnie oczekiwanie na kolejne cięcia stóp procentowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1529, a kurs złotego do euro na 4,1150 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3045 USD i 128,40 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale są blisko najniższych poziomów od 4 miesięcy. Popyt na paliwa słabnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 86,79 USD, po wzroście o 11 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 97,66-97,68 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadły poniżej 7.000 USD za tonę, po raz pierwszy od 18 miesięcy. To skutek obaw o stan gospodarek, po słabych danych: od Europy i USA po Chiny. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.800,00 USD za tonę, po spadku o 4,0 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Docelowy poziom stóp oprocentowania NBP zależeć będzie od tego, czy gospodarka odbije się w krótkim czasie. Jeśli tak się nie stanie to najważniejsza ze stóp, referencyjna z początkiem 2014 r. może spaść do 2 proc. z 3,25 proc. - przewiduje BNP Paribas.

Analitycy oczekują, że zysk netto Telekomunikacji Polskiej spadł w pierwszym kwartale o prawie 80 proc. w ujęciu rocznym. Ich zdaniem na początku 2013 roku spółka kontynuowała trend spadku przychodów z usług stacjonarnych oraz komórkowych, który pogłębiła obniżka opłat hurtowych MTR.

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa b. wicepremier, b. minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość; pomoże zwiększyć liczbę prosumentów w kraju.

Amerykański rynek giełdowy, który wcześniej w kwietniu notował wzrosty wskaźników do rekordowych poziomów, zakończy 2013 r. wzrostami. Jest pole do dalszych zwyżek wskaźników - ocenia Larry Fink, prezes BlackRock, jednej z największych na świecie firm świadczących usługi w zakresie zarządzania aktywami.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Naprawa pasa startowego na lotnisku w Modlinie ma potrwać do 18 czerwca, a nie do końca maja, jak planował generalny wykonawca pasa, czyli firma Erbud - poinformowała w środę poźnym wieczorem Magdalena Bojarska z portu w Modlinie.

Sieć Play miała 9,1 mln klientów na koniec pierwszego kwartału, z czego 44 proc. stanowili klienci post-paid, a 56 proc. użytkownicy pre-paid - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki P4, właściciela sieci Play. Zdementowali, że Play planuje ofertę publiczną akcji.

W środę, 17 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.694,09 mln zł wobec 30.901,98 mln zł we wotrek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 135,0 mln zł.

KGHM III FIZAN, fundusz inwestycyjny należący do KGHM TFI, objął 49 proc. udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon, zajmującej się komercjalizacją grafenu. Nano Carbon planuje wprowadzić grafen do obrotu handlowego w pierwszym kwartale 2014 r. - poinformowały spółki w czwartkowym komunikacie.

Credit Suisse przenosi platformę tradingową z Warszawy do Londynu, ale nie rezygnuje z innej działalności w Polsce, w tym z działalności inwestycyjnej - poinformował PAP Marek Gul, dyrektor zarządzający Credit Suisse w Polsce.

Białoruski koncern potasowy Biełaruśkalij kupił 30 proc. terminalu w Kłajpedzie za 30 mln dol. USA - oświadczył w czwartek premier Białorusi Michaił Miasnikowicz, którego cytuje państwowa agencja BiełTA.

Jeszcze w tym roku powinna zostać podpisana umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy krajów Zatoki Perskiej (RWZP), oświadczył w czwartek ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Pekinie, Omar Ahmad Al Bitar.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w czwartek, że w sprawie memorandum gazowego Polska została "lekko rozegrana", "w wyniku aktywności medialnej" prezydenta Rosji Władimira Putina.

Do 23 kwietnia odroczono rozpoczęty w czwartek proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" w 2007 r.

Prawie 300 samochodów i motocykli, 30 tys. mundurów, 9,6 mln nabojów, ponad 400 laserowych prędkościomierzy, 365 kamizelek kuloodpornych i 350 bezkontaktowych alkomatów - kupiła w ubiegłym roku policja. W planach jest wynajem 10 tys. samochodów.

Sytuacja hydrologiczna stopniowo stabilizuje się. Obecnie nie ma zagrożenia powodziowego - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nowe leki stosowane przy padaczce oraz preparaty używane w chemioterapii - to najważniejsze zmiany na liście refundacyjnej. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 maja. Dla 280 produktów spadną dopłaty pacjentów, zaś dla 510 - wzrosną.

Senatorowie zaproponowali w czwartek siedem poprawek do przepisów przewidujących m.in. możliwość dochodzenia w e-sądzie wyłącznie roszczeń powstałych do trzech lat przed wniesieniem sprawy.

Premier Donald Tusk pozwał wydawcę tygodnika "Nie" za naruszenie dóbr osobistych - podał rzecznik rządu Paweł Graś. Pozew to efekt opublikowania przez tygodnik fałszywego stenogramu z rozmów premiera podczas meczu Polska-Ukraina; miał to być żart primaaprilisowy.

52 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju, za ich powstawaniem opowiada się 35 proc. badanych - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Zdania w tej sprawie nie ma 13 proc. Polaków.

Polskie samoloty wielozadaniowe F-16 wylatały do tej pory ponad 34,5 tys. godzin. Roczne utrzymanie każdej z 48 maszyn kosztuje ok. 20 mln zł - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

81 jednostek prokuratury w kraju trzeba zreorganizować w związku z ich niską obsadą etatową i koniecznością dostosowania struktury prokuratury do siatki sądów - uważa Prokuratura Generalna. Resort sprawiedliwości nie zamierza zaakceptować tych planów.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski przyznał PAP, że jeszcze nie zgłosił premierowi propozycji kandydata na stanowisko komisarza Elbląga. "Nikt się do tej funkcji nie pali" - przyznał Podziewski. Dotychczasowe władze Elbląga odwołano w referendum.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rząd premiera Pedro Passosa Coelho zapowiedział w czwartek kolejną rundę bardzo niepopularnych cięć budżetowych w Portugalii. Oszczędności mają pomóc w zmniejszeniu deficytu budżetowego, czego domagają się zagraniczni kredytodawcy Lizbony, czyli EBC, KE i MFW.

Potężna eksplozja i pożar w zakładach nawozów sztucznych w Teksasie spowodowały od pięciu do 15 ofiar śmiertelnych - poinformowała w czwartek lokalna policja. Co najmniej 160 osób jest rannych. To pierwszy oficjalny bilans poszkodowanych w tym wybuchu.

Korea Północna w czwartek poinformowała o warunkach wznowienia dialogu z Koreą Południową oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coksa na Ukrainie potrwa co najmniej do września - poinformował w czwartek w Strasburgu przewodniczący PE Martin Schulz.

Doroczna konferencja Global Security Forum (GLOBSEC) poświęcona problemom polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, z udziałem szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Radosława Sikorskiego, rozpoczęła się w czwartek w Bratysławie.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew otrzymał zapewnienia od brytyjskiego premiera Davida Camerona, że W. Brytania zgodnie z obietnicami otworzy w 2014 roku swój rynek pracy dla Rumunów i Bułgarów - poinformowała w środę wieczorem kancelaria prezydenta.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde została wezwana do stawienia się we francuskim sądzie na przesłuchanie w ramach śledztwa badającego jej rolę w przyznaniu wysokiego odszkodowania biznesmenowi w 2008 r. - podały media.

Chrześcijańsko-liberalna koalicja rządowa Angeli Merkel zablokowała w czwartek w Bundestagu ustawę o parytetach dla kobiet przyjętą przez drugą izbę parlamentu - Bundesrat. Część posłanek CDU zapowiadała poparcie ustawy, jednak Merkel przywołała je do porządku.

Parlament Europejski wezwał w czwartek Niemcy i Danię, dwa ostatnie kraje UE, które nie ratyfikowały jeszcze traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii, do zatwierdzenia tego dokumentu "bez zwłoki".

Pakistański sąd nakazał w czwartek aresztowanie byłego prezydenta Perveza Musharrafa - poinformowała lokalna telewizja. Musharraf pod koniec marca wrócił do kraju po prawie czterech latach emigracji.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały w czwartek o rozbiciu komórki Al-Kaidy, złożonej z siedmiu obywateli różnych krajów arabskich, planujących zamach wymierzony w obywateli Emiratów i cudzoziemców - podała w czwartek oficjalna agencja WAM.