Skrót wiadomości - czwartek, 18 kwietnia 19-04-2013 06:00

19-04-2013 06:00
19.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w marcu 2013 roku spadła w 20 działach gospodarki, na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w marcu spadły o 0,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja w marcu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrośnie o około 6 proc. w ujęciu rocznym po spadku w marcu o 2,9 proc.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, pozostał w kwietniu na poziomie z marca - podało w czwartek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł w kwietniu do -26,8 pkt. z -30,2 pkt. - wynika z badania Barometr Nastrojów Ekonomicznych przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w kwietniu spadł o 10,5 pkt. do 32,4 pkt. z 42,9 pkt. w marcu, a oceny bieżącej sytuacji spadły w kwietniu o 11,9 pkt. do poziomu 6,0 pkt. - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 08-14.04 2013 roku wzrósł o 8,1 proc. rok do roku i o 10,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 82,13 pkt. - podała firma Experian.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w następnych 6 miesiącach spadł w kwietniu 2013 r. do 29,5 pkt., po czterech kolejnych miesiącach wzrostu - wynika z opublikowanych danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 4 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 352 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w marcu 2013 r. spadła o 0,7 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Niemiecki Bundestag zaaprobował w czwartek unijny plan ratunkowy dla Cypru, przewidujący udzielenie zagrożonemu bankructwem kraju pomocy w wys. do 10 mld euro. Plan poparły wszystkie reprezentowane w parlamencie partie z wyjątkiem postkomunistycznej Lewicy.

Szef banku centralnego Niemiec Jens Weidmann ostrzegł w wywiadzie udzielonym "Wall Street Journal", że kryzys zadłużenia Europy może potrwać jeszcze dekadę, dodając, że jedynym rozwiązaniem problemów UE jest przeprowadzenie głębokich reform strukturalnych.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w marcu o 0,1 proc. - podała Conference Board.

Indeks Philadelphia Fed w kwietniu spadł do 1,3 pkt. z 2,0 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

MSP podtrzymuje na razie plan pozyskania z dywidend w tym roku 5 mld zł do budżetu państwa. Jednak nie wyklucza, że ta kwota może być większa, jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa spółek z udziałem Skarbu Państwa - poinformował Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 84,87 punktów bazowych, wobec 81,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Hiszpania sprzedała obligacje o wartości 4,71 mld euro. Target wynosił 4,5 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

GIEŁDA

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji nie zmienił się i wyniósł 3.599,36 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,39 proc. i wyniósł 7.473,73 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,01 proc., do 6.243,67 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,53 proc. i wyniósł 2 269,22 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,51 proc. i wyniósł 17.969,97 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,2 proc. i wyniósł 13.220,07 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.197,60 pkt.

SPÓŁKI

Skarb Państwa sprzedał pakiet 12,13 proc. akcji Azotów Tarnów po cenie 52 zł za jedną akcję. Akcje zostały zaoferowane inwestorom długoterminowym, wśród których jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - poinformował resort skarbu w czwartkowym komunikacie.

Rekomendacja zarządu PKO BP dotycząca dywidendy za 2012 r. jest akceptowalna, choć będzie jeszcze analizowana - poinformował dziennikarzy Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

MSP oczekuje, że PGE przedstawi w nowej strategii plany rozwoju mocy, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. Ocenia, że realizowana powinna być inwestycja w Elektrowni Turów - poinformował podczas posiedzenia sejmu wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Moc nowego bloku PKN Orlen w Płocku, którego budowę poza blokiem we Włocławku spółka zakłada w swojej strategii, może wynieść od 450-460 MWe do 600 MWe. Blok w Płocku mógłby zostać oddany do eksploatacji w 2017 r. - poinformował dziennikarzy Piotr Chełmiński, członek zarząd ds. petrochemii spółki. Koszty całego projektu szacowane są na blisko 1,4 mld zł.

PKN Orlen przeanalizuje, czy kupić od Shella udziały w Ceska Rafinerska - poinformował dziennikarzy w czwartek Andrzej Kozłowski, członek zarządu Unipetrolu dziennikarzom i dyrektor wykonawczy ds. strategii w PKN Orlen.

WZ Tauronu zwołane na 16 maja zdecyduje o wypłacie dywidendy z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w projektach uchwał.

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG poza grupę w I kwartale 2013 roku wyniósł 5,4 mld m sześc., a wolumen sprzedaży ropy naftowej wyniósł 207 tys. ton - poinformowała spółka w szacunkowych danych.

Walne Zgromadzenie Asseco Business Solutions zdecydowało o wypłacie 0,79 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

New World Resources wyprodukował w I kw. 2.147 tys. ton węgla i 168 tys. ton koksu - poinformowała spółka w komunikacie. NWR odwołał jednocześnie lutową prognozę wydobycia na cały 2013 rok.

Operator kablowy Multimedia Polska planuje emisję siedmioletnich obligacji o nominalnej wartości 1,1 mld zł. Spółka chce przeznaczyć środki z emisji nowych obligacji głównie na spłatę starego zadłużenia pochodzącego z obligacji oraz kredytu - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.

PBG w najbliższych tygodniach przedstawi listę wierzytelności, a do końca czerwca chce przygotować propozycje układowe. Spółka liczy na zawarcie układu jeszcze w 2013 r., ale kluczowe dla harmonogramu będzie to, czy i w jakiej liczbie zostaną zgłoszone odwołania do listy wierzytelności.

W dniach od 8 do 14 kwietnia największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 17,8 proc., co oznacza 73,13 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 15,11 proc., czyli wpływami rzędu 62,1 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 8 do 14 kwietnia udział TVN w oglądalności wyniósł 14,22 proc. wobec 13,14 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,72 proc. wobec 12,39 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Dywidenda Work Service za 2012 rok może być niższa niż 10 groszy na akcję, które spółka wypłaciła za rok 2011. Wynika to z wysokich kosztów planowanych na ten rok akwizycji - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Aegon OFE odpowiedział na wezwanie HW Pietrzak Holding na akcje Ferrum i sprzedał wszystkie posiadane akcje spółki - podało Ferrum w komunikacie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ganta zdecydowało o emisji nie więcej niż 9,5 mln akcji serii U bez prawa poboru - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Milkiland, ukraiński producent wyrobów mlecznych, zanotował na koniec I kwartału wskaźnik dług netto do EBITDA w wysokości ok. 2,4x i chce go utrzymać w kolejnych kwartałach 2013 r. - podała PAP spółka. Milkiland poinformował, że posiada niewielką ilość gotówki na kontach w cypryjskich bankach.

Jednym z rozważanych przez Opteam sposobów pozyskania środków na dalszy rozwój jest emisja akcji. Spółka szacuje swoje potrzeby na około 6-8 mln zł, z czego większość ma posłużyć rozwoju obszaru e-płatności. Pomimo planów inwestycyjnych Opteam nie wyklucza wypłaty dywidendy z zysku za 2012 r.

Walne Zgromadzenie Olympic Entertainment Group zdecydowało o wypłaceniu 0,1 euro dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka w komuniakcie.

Zarząd Projprzemu rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 1,2 mln zł, czyli 0,20 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Elemental Holding złoży prospekt emisyjny do KNF do końca kwietnia. Spółka podtrzymuje termin debiutu na GPW w połowie roku - powiedział PAP Jarosław Michalik, członek zarządu Elemental Holdingu.

W I kwartale 2013 r. Koelner wypracował dodatni wynik operacyjny, a wynik netto wyniesie ok. zera - poinformował prezes spółki Radosław Koelner. Dodał, że zarząd będzie chciał rekomendować w połowie maja wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych, jednak decyzja będzie zależna od wyników sprzedaży.

Ukraiński Kernel w trzecim kwartale roku obrotowego 2013 (kończącym się 31 marca 2013 roku) zmniejszył o 21,4 proc. rdr sprzedaż zboża i o 27,4 proc. rdr sprzedaż oleju luzem - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Telekomunikacja Polska zawarła z podmiotami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej France Telecom umowy na pokrycie potrzeb finansowych działalności grupy kapitałowej TP - podała spółka w komunikacie.

Polska Grupa Odlewnicza podpisała z TDJ list intencyjny dotyczący przejęcia spółki Kuźnia Glinik. Szacowana wartość transakcji wyniesie 52,7 mln zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Kurs Abpol Company Polska, spółki świadczącej usługi dystrybucji, na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect nie zmienił się i wyniósł 1,50 zł.

Mabion, notowana na NewConnect spółka z branży biotechnologicznej, zadebiutuje na rynku głównym GPW we wtorek 23 kwietnia - poinformowała giełda w komunikacie.

Grupa Trinity, spółka świadcząca usługi w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz prawa, zadebiutuje na NewConnect w piątek, 19 kwietnia - podała giełda w komunikacie.

Skorygowany zysk PepsiCo w I kw. 2013 r. wyniósł 77 centów na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w I kw. 2013 r. zysk na akcję w wysokości 68 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty powinien utrzymać się w przedziale 4,10-4,12 za euro - oceniają analitycy. Polskie obligacje osiągnęły kolejne historycznie niskie rentowności i według dilerów nie dojdzie w najbliższym czasie do korekty na FI. Zdaniem analityków na rynku rośnie oczekiwanie na kolejne cięcia stóp procentowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1529, a kurs złotego do euro na 4,1150 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3045 USD i 128,40 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale są blisko najniższych poziomów od 4 miesięcy. Popyt na paliwa słabnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 86,79 USD, po wzroście o 11 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 97,66-97,68 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadły poniżej 7.000 USD za tonę, po raz pierwszy od 18 miesięcy. To skutek obaw o stan gospodarek, po słabych danych: od Europy i USA po Chiny. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.800,00 USD za tonę, po spadku o 4,0 proc.

OPINIE, PROGNOZY

JP Morgan obniżył w czwartek prognozę średniorocznej inflacji za 2013 r. do 1,2 proc. z 1,4 proc. wobec 1,6 proc. przewidywane przez NBP, a także prognozę PKB za I kw. do 0,8 proc. kdk w ujęciu wyrównanym sezonowo zanualizowanym z 1,1 proc. poprzednio.

Docelowy poziom stóp oprocentowania NBP zależeć będzie od tego, czy gospodarka odbije się w krótkim czasie. Jeśli tak się nie stanie to najważniejsza ze stóp, referencyjna z początkiem 2014 r. może spaść do 2 proc. z 3,25 proc. - przewiduje BNP Paribas.

Analitycy oczekują, że zysk netto Telekomunikacji Polskiej spadł w pierwszym kwartale o prawie 80 proc. w ujęciu rocznym. Ich zdaniem na początku 2013 roku spółka kontynuowała trend spadku przychodów z usług stacjonarnych oraz komórkowych, który pogłębiła obniżka opłat hurtowych MTR.

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie była kolejną sesją spadkową. Indeks WIG 20 przez większość sesji bronił ważnego wsparcia technicznego na poziomie 2.300 pkt. Pod koniec sesji zostało ono przełamane, co może oznaczać kontynuację przeceny akcji polskich spółek w najbliższym czasie.

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa b. wicepremier, b. minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość; pomoże zwiększyć liczbę prosumentów w kraju.

Amerykański rynek giełdowy, który wcześniej w kwietniu notował wzrosty wskaźników do rekordowych poziomów, zakończy 2013 r. wzrostami. Jest pole do dalszych zwyżek wskaźników - ocenia Larry Fink, prezes BlackRock, jednej z największych na świecie firm świadczących usługi w zakresie zarządzania aktywami.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Naprawa pasa startowego na lotnisku w Modlinie ma potrwać do 18 czerwca, a nie do końca maja, jak planował generalny wykonawca pasa, czyli firma Erbud - poinformowała w środę poźnym wieczorem Magdalena Bojarska z portu w Modlinie.

Sieć Play miała 9,1 mln klientów na koniec pierwszego kwartału, z czego 44 proc. stanowili klienci post-paid, a 56 proc. użytkownicy pre-paid - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki P4, właściciela sieci Play. Zdementowali, że Play planuje ofertę publiczną akcji.

W środę, 17 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.694,09 mln zł wobec 30.901,98 mln zł we wotrek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 135,0 mln zł.

KGHM III FIZAN, fundusz inwestycyjny należący do KGHM TFI, objął 49 proc. udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon, zajmującej się komercjalizacją grafenu. Nano Carbon planuje wprowadzić grafen do obrotu handlowego w pierwszym kwartale 2014 r. - poinformowały spółki w czwartkowym komunikacie.

Credit Suisse przenosi platformę tradingową z Warszawy do Londynu, ale nie rezygnuje z innej działalności w Polsce, w tym z działalności inwestycyjnej - poinformował PAP Marek Gul, dyrektor zarządzający Credit Suisse w Polsce.

Białoruski koncern potasowy Biełaruśkalij kupił 30 proc. terminalu w Kłajpedzie za 30 mln dol. USA - oświadczył w czwartek premier Białorusi Michaił Miasnikowicz, którego cytuje państwowa agencja BiełTA.

Jeszcze w tym roku powinna zostać podpisana umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy krajów Zatoki Perskiej (RWZP), oświadczył w czwartek ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Pekinie, Omar Ahmad Al Bitar.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w czwartek, że w sprawie memorandum gazowego Polska została "lekko rozegrana", "w wyniku aktywności medialnej" prezydenta Rosji Władimira Putina.

Budżet UE na lata 2014-2020 to jeden z głównych tematów czwartkowej rozmowy marszałek Sejmu Ewy Kopacz z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który po południu przyleciał z trzydniową wizytą do Polski.

Informacja dla sejmowej speckomisji dotycząca bezpieczeństwa energetycznego kraju i memorandum o budowie tzw. II nitki gazociągu jamalskiego była skandaliczna - uważają posłowie opozycji. PO zapewnia, że ze sprawy związanej z memorandum zostaną wyciągnięte wnioski.

Do 23 kwietnia odroczono rozpoczęty w czwartek proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" w 2007 r.

Zlikwidowanie w ciągu jednego roku Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz powołanie komisji weryfikacyjnej dla funkcjonariuszy - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ruch Palikota. CBA powstało jako policja polityczna, jest nieskuteczne - uzasadniał poseł Artur Dębski.

Prawie 300 samochodów i motocykli, 30 tys. mundurów, 9,6 mln nabojów, ponad 400 laserowych prędkościomierzy, 365 kamizelek kuloodpornych i 350 bezkontaktowych alkomatów - kupiła w ubiegłym roku policja. W planach jest wynajem 10 tys. samochodów.

Sytuacja hydrologiczna stopniowo stabilizuje się. Obecnie nie ma zagrożenia powodziowego - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nowe leki stosowane przy padaczce oraz preparaty używane w chemioterapii - to najważniejsze zmiany na liście refundacyjnej. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 maja. Dla 280 produktów spadną dopłaty pacjentów, zaś dla 510 - wzrosną.

Senatorowie zaproponowali w czwartek siedem poprawek do przepisów przewidujących m.in. możliwość dochodzenia w e-sądzie wyłącznie roszczeń powstałych do trzech lat przed wniesieniem sprawy.

Premier Donald Tusk pozwał wydawcę tygodnika "Nie" za naruszenie dóbr osobistych - podał rzecznik rządu Paweł Graś. Pozew to efekt opublikowania przez tygodnik fałszywego stenogramu z rozmów premiera podczas meczu Polska-Ukraina; miał to być żart primaaprilisowy.

52 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju, za ich powstawaniem opowiada się 35 proc. badanych - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Zdania w tej sprawie nie ma 13 proc. Polaków.

Polskie samoloty wielozadaniowe F-16 wylatały do tej pory ponad 34,5 tys. godzin. Roczne utrzymanie każdej z 48 maszyn kosztuje ok. 20 mln zł - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

81 jednostek prokuratury w kraju trzeba zreorganizować w związku z ich niską obsadą etatową i koniecznością dostosowania struktury prokuratury do siatki sądów - uważa Prokuratura Generalna. Resort sprawiedliwości nie zamierza zaakceptować tych planów.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski przyznał PAP, że jeszcze nie zgłosił premierowi propozycji kandydata na stanowisko komisarza Elbląga. "Nikt się do tej funkcji nie pali" - przyznał Podziewski. Dotychczasowe władze Elbląga odwołano w referendum.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rząd premiera Pedro Passosa Coelho zapowiedział w czwartek kolejną rundę bardzo niepopularnych cięć budżetowych w Portugalii. Oszczędności mają pomóc w zmniejszeniu deficytu budżetowego, czego domagają się zagraniczni kredytodawcy Lizbony, czyli EBC, KE i MFW.

Potężna eksplozja i pożar w zakładach nawozów sztucznych w Teksasie spowodowały od pięciu do 15 ofiar śmiertelnych - poinformowała w czwartek lokalna policja. Co najmniej 160 osób jest rannych. To pierwszy oficjalny bilans poszkodowanych w tym wybuchu.

Korea Północna w czwartek poinformowała o warunkach wznowienia dialogu z Koreą Południową oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

Szefowa MFW Christine Lagarde wezwała w czwartek do działań, które doprowadzą do "pełnego ożywienia" światowej gospodarki, zamiast rozwoju "w trzech prędkościach". Jej zdaniem Europejski Bank Centralny ma przestrzeń do ewentualnego cięcia stóp procentowych.

Bez rezultatu zakończyło się w czwartek w parlamencie Włoch drugie głosowanie nad wyborem prezydenta kraju. W popołudniowym głosowaniu oddano najwięcej pustych kartek. Tak głosowała zarówno centrolewica, jak i centroprawica.

Deklarację w sprawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE przyjęli w czwartek w Bratysławie szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej. Potwierdzili zaangażowanie swych krajów, by wzmocnić zdolności reagowania UE na zagrożenia dla jej bezpieczeństwa.

Litwa złożyła w czwartek oficjalny protest dyplomatyczny w związku z naruszeniem jej przestrzeni powietrznej przez białoruski samolot wojskowy - poinformowało litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Prezydent USA Barack Obama uczcił w czwartek w Bostonie pamięć ofiar zamachu bombowego, do którego doszło w poniedziałek na mecie tamtejszego maratonu.

Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coksa na Ukrainie potrwa co najmniej do września - poinformował w czwartek w Strasburgu przewodniczący PE Martin Schulz.

Doroczna konferencja Global Security Forum (GLOBSEC) poświęcona problemom polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, z udziałem szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Radosława Sikorskiego, rozpoczęła się w czwartek w Bratysławie.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew otrzymał zapewnienia od brytyjskiego premiera Davida Camerona, że W. Brytania zgodnie z obietnicami otworzy w 2014 roku swój rynek pracy dla Rumunów i Bułgarów - poinformowała w środę wieczorem kancelaria prezydenta.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde została wezwana do stawienia się we francuskim sądzie na przesłuchanie w ramach śledztwa badającego jej rolę w przyznaniu wysokiego odszkodowania biznesmenowi w 2008 r. - podały media.

Chrześcijańsko-liberalna koalicja rządowa Angeli Merkel zablokowała w czwartek w Bundestagu ustawę o parytetach dla kobiet przyjętą przez drugą izbę parlamentu - Bundesrat. Część posłanek CDU zapowiadała poparcie ustawy, jednak Merkel przywołała je do porządku.

Parlament Europejski wezwał w czwartek Niemcy i Danię, dwa ostatnie kraje UE, które nie ratyfikowały jeszcze traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii, do zatwierdzenia tego dokumentu "bez zwłoki".

Pakistański sąd nakazał w czwartek aresztowanie byłego prezydenta Perveza Musharrafa - poinformowała lokalna telewizja. Musharraf pod koniec marca wrócił do kraju po prawie czterech latach emigracji.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały w czwartek o rozbiciu komórki Al-Kaidy, złożonej z siedmiu obywateli różnych krajów arabskich, planujących zamach wymierzony w obywateli Emiratów i cudzoziemców - podała w czwartek oficjalna agencja WAM.(PAP)

zdz/ ana/ osz/