Rynki neutralnie przyjmują dyskusję o OFE - Kowalczyk, MF

22-07-2013 18:13
22.07. Warszawa (PAP) - Rynki neutralnie przyjmują dyskusję o OFE - powiedział podczas debaty wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Gdy spojrzymy na rynek obligacji to widać, że mimo zagrożeń, mimo tych trzech wariantów, rynki przyjmują ze spokojem dyskusje o OFE. Także ze spokojem sytuację przyjmują agencje ratingowe. Można więc powiedzieć, że rynki przyjmują dyskusje nad zmianami w systemie emerytalnym neutralnie" - powiedział.

Pod koniec czerwca ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką (tzw. "dobrowolność plus"). Debata nad ostatecznym wariantem zmian ma trwać dwa miesiące i rząd oczekuje jednej rekomendacji w sprawie OFE na koniec sierpnia.Z licznych wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że oczekują oni na propozycje zmian i modyfikacji tylko w ramach trzech zaprezentowanych wariantach. Wykluczają natomiast możliwość wypracowania czwartego wariantu, który znacząco odbiegałby od pierwszych trzech. (PAP)

nik/ map/ ana/