RPP powinna obniżyć w maju stopy procentowe - Kotecki, MF

08-05-2013 08:41
08.05. Warszawa (PAP) - Jest przestrzeń do obniżki stóp procentowych. RPP powinna to zrobić na majowym posiedzeniu - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

"Dzisiaj RPP podejmie decyzję (ws. stóp proc. - PAP). Spektrum możliwych decyzji, według ekonomistów rynkowych, jest bardzo duże. Uważam, że będzie jednak obniżka dzisiaj. Niestety chyba nie za duża. Chciałbym zwrócić uwagę na niepewność tych ekonomistów, co oznacza, że komunikacja RPP z rynkiem jest słaba" - powiedział Kotecki w Radiu PiN.

"Mamy poważne spowolnienie i niską inflację. Nie ma powodu, by stopy procentowe były najwyższe w Europie, realne stopy procentowe. A tak jest dzisiaj w Polsce" - dodał.

Kotecki podkreśli, że sam "zakres" cięcia stóp leży w rękach RPP.

"To jest już w rękach niezależnej RPP jakie decyzje podejmie, ale widzę przestrzeń do obniżek" - powiedział.

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się we wtorek na dwudniowym posiedzeniu w sprawie stóp. Obecnie stopa referencyjna, po głębszej marcowej obniżce, wynosi 3,25 proc. Co prawda większość ankietowanych przez PAP ekonomistów (17 z 24) nie spodziewa się jej zmiany w środę, ale 5 ekonomistów dopuszcza redukcję o 25 pkt bazowych, pozostałych dwóch oczekuje cięcia nawet mocniejszego - o 50 pb. (PAP)

kba/ ana/