RPP nie zmienia nastawienia, w marcu wszystkie opcje otwarte - prezes NBP (aktl.)

06-02-2013 16:43
# Dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP. #

06.02. Warszawa (PAP) - W komunikacie po lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie sugeruje zmiany nastawienia na neutralne - poinformował prezes NBP Marek Belka. W jego opinii RPP nie sugeruje, że w marcu obniżki stóp procentowych nie będzie i pozostawia sobie otwarte wszystkie opcje.

"Nie sądzę, by komunikat mógł sugerować, że zmieniliśmy nastawienie z łagodzącego na neutralne. (...) Nie sądzę, by można było to tak interpretować" - powiedział Belka pytany, czy zmianę ostatniej części komunikatu można odczytać jako zmianę nastawienia RPP.

"Nie oznacza, że sugerujemy że obniżki stóp w marcu nie będzie. To oznacza, że wszystkie opcje są otwarte" - dodał.

"W realizacji bardzo wyraźnej polityki łagodzenia należy dokonać pewnej reasumpcji, zastanowienia" - powiedział prezes NBP.

W komunikacie po lutowym posiedzeniu RPP poinformowała, że kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji. W komunikacie po styczniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".

"Nie jesteśmy w nastawieniu +wait and see+, bo to jest pewnego rodzaju wstęp do zmiany nastawienia. Myślę, że to za wcześnie. Chciałem uzmysłowić, że łagodzenie polityki pieniężnej nie powinno polegać na takim trochę bezrefleksyjnym obniżaniu stóp procentowych" - powiedział prezes Belka.

"Proszę wyciągnąć z tego następujący wniosek: w marcu wszystkie opcje, z wyjątkiem podwyżki stóp, są możliwe, ale nie konieczne" - dodał.

"Dzisiejsza decyzja skonsumowała moje oczekiwania, a przynajmniej w jakiejś części" - powiedział prezes NBP. (PAP)

jba/ fdu/ dan/ asa/