Rostowski ma nadzieję, że cięcia stóp będą kontynuowane

11-03-2013 08:08
11.03. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski uważa, że cięcie stóp procentowych przez RPP o 50 pb było dobrym pociągnięciem, ale liczy na to, że w kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała politykę luzowania.

"Cieszę się, że to taki silny akcent, pokazuje, że RPP stała się decyzyjna i mam nadzieję, że po krótkiej pauzie, może miesięcznej, ta polityka będzie kontynuowana" - skomentował w radiu TOK FM wicepremier marcową obniżkę stóp procentowych o 50 pb.

RPP od listopada obniżała stopy procentowe, w marcu obniżka wyniosła 50 pkt. Pozostałe cztery wyniosły jednorazowo po 25 pb.

Wicepremier powiedział, że ostatnia obniżka stóp nie wpłynęła negatywnie na rynek FX.

"Żadna z przepowiedni, że (obniżka stóp - PAP) wpłynie negatywnie na kurs złotego nie potwierdziła się. Cieszę się, że stopy procentowe obniżono 1,5 pkt proc. w ciągu 5 miesięcy. Gdyby RPP rozpoczęła ten cykl w czerwcu, w sierpniu (2012 roku - PAP), po tym jak popełniła błąd podwyższając stopy, to gospodarka byłaby silniejsza, bezrobocie niższe, może znacząco niższe, ale lepiej późno niż wcale" - powiedział wicepremier.

kba/ asa/