Przy przystąpieniu do eurostrefy dług do PKB powinien wynosić ok. 40 proc. - Rostowski (opis)

19-04-2013 11:45
19.04. Warszawa (PAP) - Przystępując do strefy euro relacja długu do PKB powinna być na poziomie ok. 40 proc. lub być na ścieżce pokazującej zejście do tego poziomu - powiedział podczas debaty minister finansów Jacek Rostowski.

"Musimy mieć zgodę na dość wysoki wzrost długu w fazie recesyjnej. Powinniśmy mieć margines wobec limitu 55 proc. długu do PKB. Margines jakiś 8-10 proc. PKB. W dodatku przystępując do euro musimy być gotowi pokrywać straty ESM. Przy pesymistycznym scenariuszu utraty całego ESM to teoretycznie byłyby to dodatkowe koszty w wysokości 8 proc. PKB" - powiedział.

"Bezpiecznie by było, żeby Polska przystępując do strefy euro miała poziom długu publicznego w relacji do PKB poniżej 40 proc., albo, chociaż była na ścieżce zbliżającej nas do tego poziomu" - powiedział Rostowski.

"Niezłym hasłem na dzisiaj jest: niespecjalnie się spieszyć z wejściem do strefy euro, ale spieszyć się z przygotowaniami gospodarki, lecz bez złudzeń, że uda się to zrobić w ciągu kilku, mam nadzieję, że nie będzie to kilkunastu lat" - dodał Rostowski. (PAP)

map/ bg/ ana/