Przy CPI w średnim okresie wyraźnie poniżej celu możliwe kolejne obniżki stóp - Zielińska-Głębocka

15-04-2013 16:55
15.04. Warszawa (PAP) - Jeśli potwierdzi się, że w średnim okresie inflacja CPI będzie się kształtowała wyraźnie poniżej celu NBP, pojawia się przestrzeń do dalszch obniżek stóp procentowych - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Jej zdaniem w maju Rada powinna pozostać jeszcze w trybie "wait and see", a decyzję o ewentualnych dalszych obniżkach stóp może podjąć w czerwcu lub lipcu.

"Patrzymy w tej chwili na perspektywy średniookresowe - czyli jaki będzie trend. Jeśli okaże się, że w średnim okresie inflacja kształtuje się wyraźnie poniżej celu inflacyjnego, a nawet poniżej 1,0 proc. - co się może zdarzyć - to oczywiście pojawia się wtedy przestrzeń dla dalszych obniżek stóp procentowych" - powiedziała PAP Zielińska-Głębocka.

"Będziemy obserwować te perspektywy i wtedy podejmiemy decyzję. Na razie zostajemy na pewno przy strategii oczekiwania i obserwowania. Dostajemy średniookresowe projekcje eksperckie. Jeśli potwierdzi się wyraźny spadek inflacji poniżej celu w średnim okresie to uważam, że jest wtedy przestrzeń dla dalszych obniżek stóp. I trzeba to wtedy zrobić w miarę szybko - nie czekać do drugiego półrocza" - dodała.

"Myślę, że od czerwca ta przestrzeń może się już pojawić - jeśli dane będą pokazywały, że ten trend się utrzymuje. Od czerwca poprzez lipiec. W sierpniu mamy przerwę w posiedzeniach decyzyjnych. Dlatego trzeba będzie szybko podjąć decyzję - w czerwcu albo lipcu. Jeśli chodzi o majowe posiedzenie - powinniśmy moim zdaniem pozostać jeszcze w trybie +wait and see+" - ocenia Zielińska-Głębocka.

Członkini RPP zwraca uwagę, że oprócz tendencji dotyczących inflacji ważne będą także te związane ze wzrostem gospodarczym.

"Jeśli nie będzie wyraźnego odbicia koniunktury, symptomów odbicia w perspektywie średniookresowej - wtedy ta przestrzeń dla obniżek stóp jest" - powiedziała.

"Jaka ona może być - tego teraz nie wiem. To może być 25 pb, a może być i 50 pb. Trudno to teraz określić" - dodała.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 1,0 proc. rdr, po wzroście o 1,3 proc. rdr w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w marcu wzrosły o 0,2 proc.

Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uzależniając kolejne decyzje od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki. W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pb, a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wówczas, że obniżka ta stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Począwszy od listopada ubiegłego roku do marca tego roku Rada obniżyła stopy łącznie o 150 pb. Obecnie referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,25 proc. w skali rocznej.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ ana/