Przy CPI w dłuższym okresie poniżej 1 proc. RPP może rozważyć cięcie stóp - Belka (opis)

10-04-2013 17:03
10.04. Warszawa (PAP) - Jeżeli prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji w dłuższym okresie poniżej poziomu 1 proc. będzie wysokie, to RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka, zaznaczając, żeby nie interpretować tego "w sposób automatyczny".

"Inflacja poniżej 1 proc. to jest inflacja wyraźnie poniżej celu NBP. Istotną kwestią jest to, czy to się utrzyma. Jeżeli prawdopodobieństwo utrzymania się tak niskiej inflacji w dłuższym okresie będzie wysokie, to wtedy prawdopodobnie Rada rozważy, czy może rozważyć, takie działanie (obniżenie stóp proc. - PAP)" - powiedział Belka podczas środowej konferencji.

"Natomiast ja bym absolutnie nie interpretował tego w sposób automatyczny, że jeśli CPI zacznie się od cyfry 0, to od razu wskazujemy, że stopa NBP zostanie obniżona. Nie, absolutnie nie ma takiego przełożenia, i tak nie należy interpretować komunikatu" - zaznaczył prezes NBP.

"Inflacja jest oczywiście najważniejsza, ale to, co będzie z gospodarką, czy będziemy obserwować utrwalanie się złych tendencji czy też pewne odwrócenie, polepszenie się tendencji, to też będzie miało wpływ na decyzje RPP" - dodał Belka.

Szef banku centralnego pytany, czy Rada nadal znajduje się w trybie "wait and see", odpowiedział: "Tak. Jesteś w łagodnym nastawieniu +wait and see+".

Belka poinformował również, że komunikatu RPP po kwietniowym posiedzeniu nie można odczytywać jako zapowiedzi obniżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu.

"Ten komunikat nie jest obietnicą obniżki stóp procentowych w maju" - powiedział.

Jego zdaniem wartością prowadzonej przez Radę polityki pieniężnej było to, że można ją określić jako "konwencjonalną".

"Uważamy, że zbliżamy się do takiego terytorium kiedy polityka pieniężna przestaje być polityką konwencjonalną. Do poziomu europejskiego (stóp procentowych - PAP) brakuje nam jeszcze 275 pb, ale też Polska ma trochę inną strukturę niż strefa euro, a niektóre kraje w strefie euro - dosyć podobne do Polski - cierpią do dzisiaj z powodów zbyt niskich stóp procentowych" - zwrócił uwagę Belka.

W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że decyzje w kolejnych miesiącach "będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki".

W lutym inflacja CPI obniżyła się do 1,3 proc. rdr.(PAP)jba/ fdu/ nik/ bg/ jtt/