Przy CPI w dłuższym okresie poniżej 1 proc. RPP może rozważyć cięcie stóp - Belka

10-04-2013 16:19
10.04. Warszawa (PAP) - Jeżeli CPI w dłuższym okresie utrzyma się poniżej poziomu 1 proc., to RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka, zaznaczając, żeby nie interpretować tego "w sposób automatyczny".

"Inflacja poniżej 1 proc. to jest inflacja wyraźnie poniżej celu NBP. Istotną kwestią jest to, czy to się utrzyma. Jeżeli prawdopodobieństwo utrzymania się tak niskiej inflacji w dłuższym okresie będzie wysokie, to wtedy prawdopodobnie Rada rozważy, czy może rozważyć, takie działanie (obniżenie stóp proc. - PAP)" - powiedział Belka podczas środowej konferencji.

"Natomiast ja bym absolutnie nie interpretował tego w sposób automatyczny, że jeśli CPI zacznie się od cyfry 0, to od razu wskazujemy, że stopa NBP zostanie obniżona. Nie, absolutnie nie ma takiego przełożenia, i tak nie należy interpretować komunikatu" - zaznaczył prezes NBP.

"Inflacja jest oczywiście najważniejsza, ale to, co będzie z gospodarką, czy będziemy obserwować utrwalanie się złych tendencji czy też pewne odwrócenie, polepszenie się tendencji, to też będzie miało wpływ na decyzje RPP" - dodał Belka.

W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że decyzje w kolejnych miesiącach "będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki".

W lutym inflacja CPI obniżyła się do 1,3 proc. rdr.(PAP)jba/ fdu/ nik/ jtt/