Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 7 maja

07-05-2013 07:16
07.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 7 maja.

RZECZPOSPOLITA

Część polityków uznaje pieniądze w OFE za swoje. Ekonomiści sprzeczają się, czy pieniądze w funduszach emerytalnych są publiczne czy prywatne, a politycy wpisują je do oświadczeń majątkowych jako zgromadzone oszczędności. (s. B1)

Kurek z pieniędzmi wciąż zakręcony. Banki w Polsce gromadzą coraz więcej krajowych oszczędności, z których mogłyby udzielać kredytów. Od połowy ubiegłego roku depozyty bankowe przyrastają w szybszym tempie niż kredyty. (s. B2)

Marszałkowie chcą podzielić Przewozy Regionalne na osiem spółek. Mają zostać oddłużone przy wsparciu z budżetu państwa. (s. B4)

Nju.mobile budzi rynek. Kolejni operatorzy komórkowi modyfikują taryfy kierowane do młodych osób. Dziś ofertę przedstawi sieć Virgin Mobile. Do zmian szykuje się Heyah. (s. B5)

Chcemy być w Polsce firmą numer jeden, ale pod warunkiem osiągania zysków - mówi szef Axa Direct Stephane Guinet. (s. B16)

PARKIET

Branżę spożywczą czeka fala przejęć. Wyceny akcji przedstawicieli branży topnieją. Drogie surowce i agresywna polityka sieci handlowych szkodzą wynikom spółek. Część z nich może w tym roku zmienić właściciela. Zdaniem analityków przejmować mogą ZM Kania i Graal. PKM Duda i Seko mogą zarówno kupować, jak i stać się celem przejęcia. Strategiczny inwestor może się też pojawić w Makaronach Polskich. (s. 01, 05)

GPW nieczuła na pozytywne wieści. Inwestorzy zagraniczni szerokim łukiem omijają rynki wschodzące, co uderza w rodzime indeksy. (s. 01, 03)

Energa odczuła efekty spowolnienia w branży. W I kwartale grupa odnotowała spadek zysku o ponad jedną trzecią, do 192,4 mln zł. Na produkcji energii z węgla spółka odnotowała stratę. (s. 06)

Miliard złotych zysku KGHM w I kwartale. Zarobek koncernu będzie o prawie jedną trzecią niższy niż rok wcześniej - szacują analitycy. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityka surowcowego DM BOŚ, ostatnia zwyżka cen miedzi - reakcja na dobre dane makro z USA to jedynie korekta i metal pozostanie w średnioterminowym trendzie spadkowym. (s. 07)

Zapowiadanego od miesięcy końca hossy na rynku polskich papierów skarbowych nie widać. Pomijając akcje zagraniczne, to właśnie dług skarbowy zarobił najwięcej dla klientów TFI. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów ma projekt przepisów, które mają pomóc zwalczać przerzucanie przez polskie firmy dochodów do kontrolowanych spółek zagranicznych. Wraca też pomysł wprowadzenia tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego. (s. 18)

Już w 14 bankach firmy mogą dostać kredyty na bieżącą działalność z gwaranacjami Banku Gospodarstwa Krajowego. - Zainteresowanie jest duże, a program gwarancji działa, jak trzeba - chwalą bankowcy. (s. 19)

PULS BIZNESU

W wojnie, którą Jacek Rostowski wypowiedział firmom stosującym optymalizację podatkową, nie ma pardonu. Koniec z legalnym obniżaniem podatków i sielanką na Cyprze. (s. 6-7)

Krótkotrwałe umocnienie złotego na początku kwietnia to tylko epizod - uważają analitycy i ekonomiści ankietowani przez "PB". Pod koniec miesiąca euro będzie kosztować 4,15 zł, dolar 3,18 zł, a frank 3,38 zł. (s. 24-25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Resort finansów przy okazji reformy OFE chce zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obniżenie progów ostrożnościowych długu publicznego. Z informacji "DGP" wynika, że dwa rozważane warianty wycofywania oszczędności z OFE - w ciągu 10 lat przed emeryturą lub poprzez możliwość wyboru między ZUS a funduszami - będą oznaczać odpływ oszczędności z II filaru do ZUS i zmniejszenie długu publicznego. (s. A1, A4)

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie miał plan uporządkowanej likwidacji każdej instytucji finansowej. (s. A8)

PGNiG liczy na dodatkowe zyski z LNG. Buduje zespół, którego zadaniem będzie zarabianie na handlu LNG. Temu rynkowi przygądają się także Orlen i Grupa Azoty. (s. A9)

Potrzeby pożyczkowe państwa są już niemal sfinalizowane. Ministerstwo Finansów może zrealizować plan sprzedaży papierów skarbowych tuż po wakacjach - znacznie wcześniej niż w ubiegłym roku. (s, A13)

Były prezes Rafako wraca do gry. Wiesław Różacki został szefem Hitachi Power Europe na Polskę. Cel numer jeden: zdetronizować Alstom na wykonawczym rynku i wybudować największy węglowy blok w Polsce. (s. A16)

(PAP)

pel/