Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 12 lutego

12-02-2013 07:27
12.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 12 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Benedykt XVI abdykuje. Benedykt XVI ustąpi za 16 dni; następcę papieża poznamy w marcu. (s.A1-A9)

Rada KGHM może w czwartek przyjąć budżet na 2013 rok. Rynek czeka na ogłoszenie przez miedziowy koncern prognoz wyników. Na razie analitycy są rozczarowani raportem przygotowanym przez firmę Micon. (s.B3)

Spalanie węgla z biomasą mogłoby mieć wyższe dotacje - wynika z dokumentów Ministerstwa Skarbu Państwa.Wychodząc naprzeciw postulatom Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwo Gospodarki zaproponowało rozwiązania, zgodnie z którymi dla funkcjonujących instalacji spalania wielopaliwowego okres wsparcia zostanie wydłużony do 2017 r., a dla nowych jednostek zostanie podniesiony współczynnik w oparciu o zaktualizowane analizy - podał resortu skarbu w piśmie do Stałego Komitetu Rady Ministrów. (s.B6)

Trudno zarobić w Internecie. Dzisiaj firmy prowadzące e-sklepy z artykułami spożywczymi prawdopodobnie tracą na tym ogromne pieniądze. I to nie tylko w Polsce. To wciąż zbyt niszowy biznes - mówi Jean Antoine, prezes Carrefour Polska. (s.B16)

PARKIET

Maluchy sypną groszem. Wśród spółek z indeksu sWIG80 nie brakuje płatników sowitych premii dla akcjonariuszy. Z prognoz analityków i wypowiedzi przedstawicieli spółek wynika, że plany wypłaty dywidendy ma co najmniej jedna trzecia z nich. Zdecydowana większość firm, które dzieliły się zyskiem w 2012 r., zrobi to też w tym roku. Co ważne, dywidenda wyraźnie idzie w górę. (s.03)

KGHM finiszuje z tegorocznym budżetem. Prawdopodobnie pojutrze miedziowy gigant opublikuje prognozę wyników finansowych na ten rok. Prezes Herbert Wirth potwierdza, że rada nadzorcza w tej sprawie zbierze się 14 lutego. (s.05)

"Sniper 2" szybko zacznie zarabiać. Szykuje się duży globalny sukces. Gra wzbudza olbrzymie zainteresowanie dystrybutorów i sieci handlowych na całym świecie a to przeważnie wynika z zainteresowania konsumentów - mówi Marek Tymiński, prezes City Interactive. (s.07)

W spółce Paged Meble nie działo się najlepiej. Znaczny wzrost kosztów, a nawet podejrzenie o wyprowadzenie pieniędzy z firmy - to niektóre z powodów utraty stanowisk przez kierownictwo firmy zależnej Pagedu. (s.08)

GAZETA WYBORCZA

Polska jest całkiem inna niż pięć lat temu. W Polsce lubimy skupiać się na błędach w wydawaniu funduszy unijnych. Ale Europa widzi nas jako państwo cudów. (s.20)

PULS BIZNESU

Inwestycje w medycynę stają się coraz bardziej ryzykowne. Euromedic zainwestował 90 mln zł w klinikę radioterapii, bo uwierzył w obietnice NFZ. Został na lodzie, a placówka stoi pusta. (s.1,6)

Wielki, odchudzony. Orange na nowo. Orange wchłonie Centertela i pozbędzie się wielu spółek zależnych, z których największa to Wirtualna Polska. We wtorek Orange przedstawi nową strategię. To ważny moment dla operatora, który boryka się ze stagnacją na rynku i powinien pokazać akcjonariuszom, że ma pomysł na rozwój. (s.3)

Rosyjski Lanta Bank zerka na Libra Capital. Bank, w Polsce kojarzony przede wszystkim z Ryszardem Krauzem, ma ochotę na spółkę inwestującą w OZE, która w poniedziałek kupiła za 17 mln zł 10 proc. udziałów w Eko Novenergy, czyli spółce należącej do portugalskiego funduszu Novenergia, posiadającego w portfelu cztery projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Bułgarii. (s.4)

Karkosik będzie kopał w Indonezji. NFI Krezus podpisał umowę, która da mu dostęp do złóż niklu wartych miliardy. Poszuka też innych cennych metali i węgla. (s.8)

Według rankingu Pulsu Biznesu, w styczniu najlepszy zarządzający funduszami inwestycyjnymi powiększył portfele o 13,9 proc. Najgorszy stracił 8,7 proc. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Małe stacje odbierają pieniądze ogólnopolskim telewizjom. Przybywa czasu antenowego, rośnie także liczba reklam. Jednak nadawcy coraz mniej na nich zarabiają. Największe stacje, jak TVN, próbują ratować się przed kryzysem na rynku reklamy, obniżając ceny i sprzedając jak najwięcej spotów promocyjnych. Ale walkę o utrzymanie wpływów utrudniają im rosnące w siłę stacje tematyczne oraz naziemna telewizja cyfrowa. (s.A8)

Balczun idzie do KGHM, do Inwestycji - Smorszczewski. W poniedziałek ruszyły przesłuchania kandydatów na prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR). Mają potrwać do końca tygodnia. Z informacji DGP wynika, że stanowisko może objąć Cezary Smorszczewski, współtwórca i wiceprezes Alior banku oraz były wiceprezes Orlenu. Wg informacji DGP, do zmian dojdzie również na stanowisku prezesa KGHM International. Ma ono przypaśc Wojciechowi bałczunowi, do niedawna prezesowi PKP Cargo i przewodniczącemu rady nadzorczej PLL LOT. (s.A12)

Nowy budżet UE: drogowcy się cieszą, kolejarze mają problem. Z budżetu UE na lata 2014-2020 Polska dostanie 106 mld euro, z czego na politykę spójności, z której finansowane są inwestycje infrastrukturalne - 73 mld euro. Wyniki negocjacji unijnych spowodowały przyspieszenie planów inwestycyjnych w GDDKiA, która chce zacząć wydawać nowe środki w 2014 roku, i popłoch w PKP PLK (zaczną inwestować najwcześniej w 2016 r,). (s.D5)

(PAP)

mto/