Przegląd prasy gospodarczej, środa, 8 maja

08-05-2013 07:29
08.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 8 maja.

RZECZPOSPOLITA

Najbogatszą polską partią jest Platforma Obywatelska. Na jej konta w 2012 r. wpłynęło ponad 53 mln zł. (s.A1,A5)

Ok. 104,8 mld zł zarobili w ubiegłym roku Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej - szacuje firma Euro-tax.pl. Zarabiają coraz lepiej, ale nasz fiskus dostaje od nich coraz mniej. (s.B1)

Polska zyskałaby nawet 1,5 proc. dodatkowego wzrostu PKB rocznie, gdyby w UE w pełni zliberalizowano rynek usług. (s.B2)

Mimo spowolnienia firmy otwarte na nowe rozwiązania i technologie rekrutują pracowników. W I kw. zwiększyły zatrudnienie o 3,36 proc., a w całym 2013 r. planują 5-proc. wzrost. (s.B4)

Ceny mieszkań deweloperskich w Warszawie zanotowały w ciągu roku nawet dwucyfrowy spadek. (s.B5)

Po załamaniu na rynku złota prognozy analityków mówią jednak o wzroście cen kruszcu do końca roku. (s.B9)

PARKIET

W maju rząd będzie gotowy do przedstawienia informacji o wynikach przeglądu systemu emerytalnego w Polsce - poinformował premier Donald Tusk. (s.1)

Rynki wschodzące powinny zacząć nadrabiać zaległości. Zarządzający funduszami uważają, że dalszy znaczny wzrost dysproporcji pomiędzy parkietami dojrzałymi a rozwijającymi się jest mało prawdopodobny. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

Jak fiskus się uprze, to będzie mógł zakwestionować każdą ulgę i kazać zwrócić zaoszczędzony podatek. I do tego dołożyć sankcję karną. Wraca kontrowersyjny pomysł wprowadzenia klauzuli obejścia prawa podatkowego. (s.24)

PULS BIZNESU

Nadużycia, korupcja i manipulacje księgowe są w biznesie powszechne. Polska nie jest wyjątkiem. Ale nie jest też czarną owcą. (s.2)

Exatel analizuje możliwość przejęcia firmy z rynku. Akwizycję sfinansowałby z własnych środków. Spółka chce przeorientować strategię. Liczy na mniejszych klientów, interesują ją firmy zatrudniające 50-250 pracowników. Exatel chce wejść w usługi w chmurze, planuje też rozszerzyć usługi data center i contact center. (s.3)

Jan Kulczyk widzi szanse w zbliżeniu Europy i Afryki. "Unia gospodarcza między Afryką a Europą to prawdziwa szansa dla obu kontynentów. Synergia byłaby tak potężna, że - gdyby oceniać to w kategoriach firm - byłaby to jedna z najlepszych fuzji na świecie. Jeśli Europa nie znajdzie partnera z potencjałem, to nie wiem, czy za kilkadziesiąt lat będzie wyglądała tak, jak byśmy sobie tego życzyli" - ocenia Kulczyk. (s.5)

Euronet wejdzie w paradę kantorom. Operator bankomatów zacznie wypłacać euro, najpierw w Warszawie. (s.9)

Słabe wyniki kwartalne mogą stworzyć okazję do uzupełnienia portfela o małe spółki budowlane - przekonuje Piotr Zybała z DI BRE. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Bezrobocie staje się tak dotkliwe, że nieskomplikowane zajęcia biurowe oraz prosta sprzedaż urastają do miana posad, o które warto się bić. (s.A1,A4)

Biomasa nad przepaścią. Zatrudniający kilkadziesiąt tys. pracowników producenci zostali odcięci od zamówień. Resort gospodarki przedstawi dziś w Sejmie propozycje naprawy systemu wsparcia zielonej energetyki. (s.A8)

T-Mobile, podobnie jak Orange, wprowadzi tanią ofertę bez limitu połączeń. (s.A10)

Kwiecień przyniósł kolejny spadek legalnej sprzedaży papierosów. Uderza to w producentów i w budżet państwa. (s.A11) (PAP)

morb/