Przegląd prasy gospodarczej, środa, 6 lutego

06-02-2013 07:25
06.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 6 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Już 5 mln osób ma polisy z funduszem kapitałowym. Niektóre banki od kupna produktów UFK uzależniają wysokość marż swoich kredytów. (s. B1)

Sebastian Mikosz wróci do gry o fotel prezesa LOT. Były prezes spółki został w ekspresowym tempie zaproszony na środowe posiedzenie rady nadzorczej LOT - dowiedziała się "Rz". (S. B1)

Gdzie PGE ulokuje atom? Siłownia jądrowa może powstać w Żarnowcu i Choczewie, ale inne lokalizacje też są możliwe. Już wkrótce spółka celowa PGE podpisze z amerykańską firmą WorleyParsons umowę na badania środowiskowe i lokalizacyjne kilku miejsc na terytorium Polski. (s. B4)

Multipleksy ruszają na podbój mniejszych miast. Właściciele kin spodziewają się, że po trzech latach stagnacji ten rok będzie dla nich wreszcie lepszy, a Polacy po raz pierwszy kupią ponad 40 mln biletów. (s. B4)

PARKIET

Czerwona Torebka przejmuje Merlina, ale to dopiero początek. Nawet 20 firm w ciągu pięciu lat chce kupić giełdowa spółka. Będzie płacić własnymi akcjami. (s. 01, 04)

Protektor, producent obuwia technologicznego, wybrał firmę IMAP Access 2, jako doradcę inwestycyjnego mającego pomóc mu znaleźć inwestora strategicznego. (s. 04)

Belvedere może liczyć na poparcie Bruce'a Willisa, udziałowca alkoholowej firmy. Poprze on plan naprawczy spółki. Za jego blokadą są mali akcjonariusze. Obawiają się dużego rozwodnienia kapitału, które jest raczej przesądzone. (s. 05)

GAZETA WYBORCZA

Rząd USA oskarżył w sądzie agencję Standard&Poor's o świadome zawyżanie ratingu kredytów hipotecznych. (s. 21)

Gra o budżet. Jutro i pojutrze szefowie rządów państw Unii będą ustalać budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat. kilka dni temu polscy negocjatorzy byli dużymi optymistami. Teraz nieoficjalnie przyznają, że po ostatnich spotkaniach ich optymizm nieco stopniał. (s. 22)

PULS BIZNESU

70 mld zł z Brukseli, które rozdzielono między przedsiębiorców dało impuls do zainwestowania 100 mld zł. Co czwarte przyznane Polsce euro trafiło do firm. Wkrótce ten impuls będzie jeszcze silniejszy. (s. 4-5)

Centra handlowe urosną wolniej. Otwieranie nie wypełnionych najemcami galerii nikomu nie służy, więc w 2013 r. rekordu raczej nie będzie. (s. 6)

PGNiG płaci łupkowe fryzowe. Trzy tygodnie opóźnienia wobec planu, ale budżet jest bezpieczny. PGNiG z Halliburtonem szczelinują w Lubocnie. (s. 10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Minister skarbu sam wybiera prezesa LOT-u. Cześć członków rady nadzorczej narodowej linii rozważa złożenie rezygnacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze Mikołaj Budzanowski nie zgodził się na kandydata na prezesa wskazanego przez radę nadzorczą spółki - Andrzeja Wysockiego. Jego faworytem jest Sebastian Mikosz, były prezes LOT. (s. A1, A8)

Dramatycznie spada liczba nowych inwestycji realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nie opłaca się im budować bez zysku, nie chcą brać na siebie ryzyka i odczuwają problemy z dostępem do kredytów hipotecznych. (s. A8)

Być albo nie być dla inwestycji PGE za 11,5 mld zł. Sąd po raz kolejny zajmie się dziś skargą ClientEarth na rozbudowę elektrowni Opole. (s. A9)

Bankowe marki nieco przybladły. Na liście 500 najbardziej wartościowych brandów na świecie znalazło się w tym roku sześć instytucji finansowych z Polski. Poza BZ WBK wszystkie są niżej niż w poprzedniej edycji rankingu. (s. A13)

(PAP)

jow/