Przegląd prasy gospodarczej, środa, 31 lipca

31-07-2013 07:44
31.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 31 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Druga połowa będzie wyraźnie lepsza dla gospodarki niż pierwsza - oceniają ekonomiści. Jednak potrzeba impulsu, by gospodarka mocniej ruszyła z miejsca. (s.B1)

Rosja się bogaci, Rosjanie mniej. Z rosnącej dzięki eksportowi surowców zamożności państwa korzysta tylko kilka procent obywateli Rosji. (s.A9)

PARKIET

Dziś ruszają negocjacje zarządu PKP Cargo ze związkowcami, którzy grożą strajkiem i sabotażem planowanej na jesień oferty publicznej, jeśli nie uzyskają podwyżek oraz gwarancji zatrudnienia. Nawet jeśli mediator zagasi pożar, losy debiutu wciąż nie są pewne z powodu sytuacji wobec ostatecznego kształtu OFE. (s.1,3)

MLP Group, deweloper powierzchni magazynowo-produkcyjnych, złożył prospekt w KNF. Spółka prawdopodobnie będzie chciała pozyskać od inwestorów podobną kwotę jak trzy lata temu, gdy pierwszy raz zabiegała o wejście na GPW, czyli ok. 100 mln zł. (s.1)

Hawe po tym, jak zarzuciło myśl o przejęciu Mediatela, szuka innych możliwości realizacji strategii. Nieoficjalne informacje wskazują, że o potencjalnej transakcji rozmawiały władze Hawe i Tele-Polska. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

"Nie zauważamy już, jak groźny jest problem zbyt małego wzrostu gospodarczego. Najbardziej obawiam się, że doprowadzi nas to do długoterminowej stagnacji" - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz to ten, że w 2013 roku mamy dno koniunktury, a w kolejnych latach tempo wzrostu PKB będzie rosło, osiągnie może 2-3 proc. i się ustabilizuje. Bezrobocie raczej nie spadnie. (s.25)

PULS BIZNESU

"PB" poznał założenia nowej strategii PKP. Celem jest zbudowanie do 2015 r. dużej grupy kolejowej, której przychody sięgną 19,5 mld zł. O 1 mld zł spadną koszty, w 2015 r. sięgną 18,4 mld zł. Kolejowa grupa będzie więc mieć ponad 1 mld zł zysku. Pomoże w tym m.in. spłata ponad połowy z 4 mld zł zadłużenia. W IV kw. na GPW ma trafić PKP Cargo, dzięki czemu PKP pozyska fundusze na spłatę przyszłorocznej transzy długu. (s.6)

TVN zdecydował o końcu telewizyjnego paradoksu. Kanał TVN CNBC, od sześciu lat radzący inwestorom i biznesmenom jak pomnażać majątek, ani razu nie zakończył roku zyskiem. Zastąpi go nowa stacja. Będzie mniej audycji na żywo, mniej materiałów własnych, które zostaną zastąpione przez wideo dostarczane z innych kanałów grupy. (s.7)

Nadzwyczajna komisja może więcej od podkomisji. Dlatego Platforma Obywatelska chce powołania nadzwyczajnej komisji ds. energetyki. Miałaby się zająć bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem energii atomowej, dostałaby też pod opiekę koncesje, górnictwo, kopaliny, energetykę odnawialną. I oczywiście projekt nowych ustaw energetycznych. (s.9)

Analitycy z biur maklerskich uważają, że Forte, Barlinek i Grajewo to firmy, które wyraźnie poprawiły wyniki w drugim kwartale. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Co dziewiąty bezrobotny zarejestrowany w pośredniaku ma wyższe wykształcenie. To ćwierć miliona osób. (s.A4)

Średnio po 20 firm walczy o każdy kontrakt dla GDDKiA w ramach czerwcowej puli przetargów na lata 2014-2020. (s.A8)

Reklamowa ofensywa firm pożyczających przez internet na razie nie szkodzi Providentowi. Spółka zwiększa wartość pożyczek i nie traci klientów. (s.A13) (PAP)

morb/