Przegląd prasy gospodarczej, środa, 3 kwietnia

03-04-2013 07:29
03.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 3 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Obraz naszego rynku jest inny niż powszechnie przedstawiany - z danych przygotowanych przez resort pracy wynika, że na 16,2 mln pracujących Polaków 9,1 mln ma stały etat, 3,4 mln czasowy, a 3 mln prowadzi działalność gospodarczą. Jedynie 0,7 mln pracuje na podstawie umów - zleceń i o dzieło. Dane dotyczą 2012 roku. (s.A1,A4)

Jak wynika z analizy firmy Nielsen przygotowanej na zlecenie "Rz", w 2012 r. Polacy wydali na 10 najpopularniejszych produktów spożywczych ponad 48 mld zł. To o prawie 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Można szacować, że połowa tego wzrostu to efekt rosnących cen, a reszta - zwiększonej konsumpcji. (s.A1,C2,C3)

Początek roku nie sprzyja inwestycjom funduszy emerytalnych. To zapewne nie pomoże im w ostatnich burzliwych dyskusjach na temat tego, co należy zmienić w systemie. (s.B1)

Kryzys na rynkach europejskich nie zaszkodził polskim firmom produkującym okna i drzwi. Wartość eksportu rodzimych zakładów wzrosła o 5,4 proc. rdr. Okna i drzwi produkowane w Polsce trafiają do setki państw na całym świecie. (s.B8)

PARKIET

I kw. dla polskiej giełdy nie był udany, ale niektóre spółki przyniosły inwestorom potężne stopy zwrotu. Wśród nich były m.in. Eurocash, Synthos, LPP, Midas, Inter Cars, Pelion i Farmacol. Analitycy przestrzegają jednak, że część akcji "liderów" jest już droga. (s.1,8)

Ubiegły rok dla Kruszwicy nie był udany. Zarząd liczy, że ten będzie lepszy. Wynikom na pewno pomogłyby niższe ceny rzepaku. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Gabinet Donalda Tuska rozważa kolejną obniżkę naszej składki emerytalnej do OFE. Chciałby też zabrać do ZUS ponad 100 mld zł, które OFE zainwestowały w obligacje skarbowe. (s.1,18)

PULS BIZNESU

Dariusz Krawczyk, zarządzający Ciechem, został delegowany do pełnienia funkcji prezesa Polimeksu-Mostostalu. Zapewnia, że da rade, bo roli podwójnego prezesa nie zamierza pełnić długo. "Rezygnacja prezesa Oppenheima nie była spodziewana, a szefa tak dużej spółki nie wybiera się w pięć dni. Delegowanie mnei do zarządu Polimeksu z wyznaczonym krótkim terminem do 30 kwietnia wskazuje, że rada nadzorcza nie chce przewlekać wyboru docelowego zarządu" - zapewnia Dariusz Krawczyk. (s.2)

Z polskiej wsi płyną optymistyczne sygnały - rolnicy inwestują, bogacą się i widzą przyszłość w jasnych barwach. (s.4,5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W ciągu kilku dni do konsultacji trafi dokument z przeglądu działania systemu emerytalnego. Z ustaleń "DGP" wynika, że rekomendacje rządowe są następujące: emerytury z II filaru miałyby być dożywotnie, środki zgromadzone w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego ubezpieczonego zostaną przekazane do ZUS, który będzie je wypłacał, nie będzie opłat za przekazanie składki ubezpieczonego do OFE, opłaty za zarządzanie oszczędnościami w OFE mogą zostać zmniejszone. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych ulg podatkowych na III filar, by zachęcić do oszczędzania. (s.A1,A4)

Jeszcze w tym tygodniu szef PLL LOT spotka się z pilotami, by zaproponować im nowe, gorsze warunki pracy. Ci już dziś mówią nie. Spółce grozi strajk. (s.A1,A8)

Hipermarkety postanowiły pokazać, że u nich podstawowe produkty są tańsze niż w dyskontach, ich największych konkurentach. Teraz to one zajmują pierwsze miejsce w większości rankingów oceniających to, gdzie klienci mogą najtaniej zrobić codzienne zakupy. (s.A8)

Łupkowy sojusz PGNiG, KGHM, PGE, Enei i Tauronu rozkręca się powoli. W tym roku firmy, które zdecydowały się na współpracę z PGNiG, wydadzą na poszukiwania gazu tylko po kilkadziesiąt milionów złotych. (s.A9)

Doradcy wynajęci przez Telekomunikację Polską do sprzedaży Wirtualnej Polski kończą przygotowania portalu od strony formalnej do rozpoczęcia procesu. Za sprawy prawne odpowiada kancelaria Greenberg Traurig, a za część finansową, a potem znalezienie potencjalnych chętnych, warszawskie biuro banku inwestycyjnego Rothschild. Z oficjalnymi ofertami ruszy do kupujących prawdopodobnie jeszcze w kwietniu. (s.A9)

Polimex, PBG i DSS wracają do korzeni. Spółki, które sparzyły się na autostradach, zapowiadają zmianę strategii i skupienie się na core businessie. Wcześniej wpadły w tarapaty przez realizację przetargów drogowych po cenach, które nie gwarantowały im zysku. "Skończyliśmy z budownictwem drogowym, a dowodem na to są decyzje o sprzedaży spółek, które się tym zajmowały" - mówi prezes PBG Paweł Mortas. Spółka zamierza się skoncentrować na skomplikowanych technicznie obiektach, np. elektrowniach. Podobnie Polimex zamierza skoncentrować się na działalności w segmencie energetyki i handlu. DSS z kolei skupi się na produkcji i sprzedaży kruszyw łamanych. (s.A11) (PAP)

morb/