Przegląd prasy gospodarczej, środa, 20 lutego

20-02-2013 07:35
20.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 20 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Polska się starzeje, ale od 4 lat nie rośnie liczba świadczeń wypłacanych przez ZUS. (s.A1,A3)

Ministerstwo Rolnictwa chce ograniczyć dopłaty dla certyfikowanych owoców. "To zahamuje rozwój polskiego rynku ekożywności" - alarmują producenci. (s.B1)

Polacy mają do odebrania 5,3 mld zł nadpłaconego podatku w zagranicznych urzędach skarbowych - szacuje firma Euro-tax.pl. (s.B3)

Wydatki na nowe tory nie przekroczą 5 mld zł - szacują eksperci. Ale to i tak będzie rekord. Inwestycje dotowane przez Unię będą kończone w 2016 roku. (s.B7)

LOT finalizuje rozmowy z firmami leasingowymi, od których chce pożyczyć samoloty na obsługiwanie tras atlantydzkich w sezonie letnim - od kwietnia do końca października. (s.B7)

PARKIET

Enterprise Investors, właściciel Skarbca TFI, przypomniał potencjalnym nabywcom, że jego firma zarządzająca funduszami inwestycyjnymi jest na sprzedaż. Z informacji "Parkietu" wynika, że przy transakcji ma doradzać DM Trigon. Do ewentualnych rozmów zostało zaproszonych kilku rynkowych graczy. (s.1,16)

GAZETA WYBORCZA

Większość Sejmu chce przystąpienia Polski do paktu fiskalnego. Tylko PiS i ziobryści ogłosili, że nie będą brali udziały w euro-Magdalence. (s.3)

W ub.r. rok do roku nastąpił spadek produkcji wieprzowiny w Polsce o 17 proc. Polskie mięso będzie w sklepach stopniowo zastępowane niemiecki, duńskim i holenderskim. Resort rolnictwa pracuje nad planem ratunkowym, ale jego efekty pojawią się dopiero za kilka lat. (s.16)

W przyszłym tygodniu chiński państwowy koncern CNOOC ma sfinalizować przejęcie kanadyjskiego koncernu Nexen. W konsekwencji zostaną również wspólnikiem 10 łupkowych koncesji w Polsce. (s.17)

PULS BIZNESU

Konsorcjum PGE i Energi jest wśród oferentów zainteresowanych kupnem aktywów wiatrowych hiszpańskiej Iberdroli, która postanowiła wycofać się z Polski. W przyszłym tygodniu powinno dojść do ogłoszenia transakcji - wynika z informacji "PB". (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W ostatnich latach bez pracy pozostawały głównie kobiety. Trend zaczął się jednak wyraźnie zmieniać. Teraz zwolnienia dotykają głównie przemysłu i budownictwa, a w tych branżach dominują mężczyźni. (s.A1,A4)

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski opowiada się za tym, by jedna trzecia miejsc w radach i zarządach firm była obejmowana przez kobiety. "Myślę o progu 30 proc. kobiet w radach nadzorczych i zarządach i jestem otwarty na rzeczową dyskusję" - powiedział. (s.A5)

Branża turystyczna ma o 67 proc. większe długi niż przed rokiem, kiedy to przez polski rynek przetoczyła się fala bankructw. Największe problemy z kondycją finansową mają małe podmioty. (s.A8)

Zatory płatnicze, brak płynności i niskie marże dobijają firmy handlujące materiałami budowlanymi. (s.A11)

"Trzeba się zastanowić, czy strefa euro nie wymaga reformy, zanim do niej wejdziemy. Okazuje się bowiem, że to nasz system finansowy jest obecnie bezpieczniejszy" - powiedział "DGP" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Dodał, że tylko przy odpowiednich fundamentach Polska może wejść do strefy euro. (s.A13) (PAP)

morb/