Przegląd prasy gospodarczej, środa, 17 kwietnia

17-04-2013 07:44
17.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 17 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Spada liczba pracujących na własny rachunek. W Polsce ubyło ok. 79 tys. samozatrudnionych, to jeden z największych spadków w UE. (s.B1,B2)

W tym roku po raz pierwszy sprzedanych zostanie więcej tabletów niż komputerów biurkowych. W następnym roku tablety zdystansują również maszyny przenośne. (s.B2)

Ponad 4,7 mld zł wydamy na wody butelkowane w 2013 r. To o niemal 5 proc. więcej niż rok temu. (s.B7)

W tym roku bankom będzie trudniej. Zysk sektora może być w 2013 r. o 10-15 proc. niższy od ubiegłorocznego - przewidują analitycy. (s.B10)

PARKIET

Pojawiły się pierwsze krytyczne głosy po wprowadzeniu na giełdzie systemu transakcyjnego UTP. Zarządzający narzekają, że mieli problemy, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Według ich relacji wiele serwisów nie sprostała zadaniu i nie prezentowała w ciągu dnia notowań. Miały też występować problemy z arkuszami zleceń. (s.1)

Można spodziewać się najwyżej krótkoterminowego odbicia cen surowców - uważają analitycy. W dłuższym okresie ich przecena raczej się utrzyma. (s.2)

Z informacji "Parkietu" wynika, że strategia PGE ma być przyjęta w czwartek, a opublikowana w piątek 19 kwietnia. Według informatorów dziennika, są naciski z Kancelarii Premiera Donalda Tuska, by z dokumentu zniknęły zapisy dotyczące inwestycji PGE w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. (s.4)

Resort skarbu informował ostatnio, że rozważane jest wniesienie przed IPO Energi dodatkowych aktywów do spółki, by uatrakcyjnić ofertę. Analitycy są zgodni - chodzi o Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. (s.4)

Bioton mocno liczy na Chiny. Producent insuliny zakłada, że do 2015 r. chiński rynek powinien dać łącznie do 170 mln zł przychodów. (s.5)

Na walnym TP SA przeciwko skwitowaniu zarządu spółki głosował otwarty fundusz emerytalny Aviva. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Europa nie może podźwignąć się z kryzysu, a Ameryce i Japonii idzie to opornie. Siłą napędową światowej gospodarki są kraje rozwijające się Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. (s.21)

Głęboki oddech ulgi wśród inwestorów handlujących surowcami. Od dna odbiły się notowania złota i srebra, ropy i miedzi. (s.22)

Brytyjsko-holenderski Shell chce sprzedać akcje czeskich rafinerii, które kontroluje Orlen. Polski koncern ma pierwszeństwo w zakupie tych akcji, ale pożąda ich także rząd Czech. (s.24)

PULS BIZNESU

Sektor mikroinstalacji OZE szacuje, że w 2020 r. będzie generować już 7 proc. produkcji energii. Pod warunkiem, że będzie prawo. (s.5)

Visa obniży interchange od 2014 roku. Spadnie ono do 1 proc. z 1,25 proc. dla kart debetowych, a dla kart kredytowych do 1,1 proc. z 1,3 proc. (s.10)

Skarb państwa planuje sprzedaż 5 proc. akcji Azotów Tarnów Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. (s.21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Według szacunków, po I kw. w budżecie NFZ brakuje 150 mln zł. (s.A1,A2)

Deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. był wyższy niż prognozowane przez resort finansów 3,5 proc. PKB. Nie przekroczył jednak 4 proc. - poinformowało "DGP" źródło rządowe. (s.A1)

Mafia odbiera rynek paliw koncernom. Szara strefa rośnie w zastraszającym tempie. Od nowego roku legalna sprzedaż paliw mogła spaść nawet o kilkanaście procent. I to w czasie, kiedy zapotrzebowanie wciąż rośnie. (s.A8)

Zarząd Wirtualnej Polski i doradcy szykują się do spotkań z potencjalnymi inwestorami. Rozmowy mogą potrwać nawet kilka miesięcy, bo prowadzone będą przede wszystkim z globalnymi graczami nieobecnymi lub obecnymi w niewielkim zakresie na polskim rynku. (s.A9)

Prawie miliard złotych konsumenckich zobowiązań kupiły w I kw. firmy windykacyjne. Kolejne 4 mld zł są już wystawione na sprzedaż. (s.A13)

Azoty Tarnów nie myślą w tym roku o innym przejęciu, poza Siarkopolem. "Organika-Sarzyna znalazła się w kręgu zainteresowania Zakładów Azotowych Puławy, ale ten projekt nie stawał na zarządzie Grupy Azoty. " - powiedział "DGP" Jerzy Marciniak, prezes Grupy Azoty. Dodał, że Puławy mają w planach znaczące inwestycje w energetykę. "Muszą być bardzo mocne argumenty, żebyśmy podjęli decyzję o inwestycji w Sarzynę" - poinformował. "Z kolei Anwil to bardzo ciekawa spółka. W tym roku koncentrujemy się jednak na wykorzystaniu synergii z Puławami" - dodał. (s.A15) (PAP)

morb/