Przegląd prasy gospodarczej, środa, 10 kwietnia 10-04-2013 07:30

10-04-2013 07:30
10.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 10 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Mieszkania już nie tanieją, ale tylko poza aglomeracjami. W miejscowościach, gdzie lokale są tańsze o 2-3 tys. złotych na metrze w porównaniu z Warszawą lub Krakowem, ceny na rynku wtórnym zatrzymały się. (s.B1)

Kulczyk Oil Ventures wykonał na Ukrainie najgłębszy w swojej historii, bo 4,3 kilometrowy odwiert o nazwie Makiejewskoje-16. Przeprowadzone testy dały komercyjny przepływ gazu ziemnego o wolumenie ponad 120 tys. m sześć. dziennie. (s.B4)

Gaz łupkowy w Polsce dopiero od 2018 roku? Najwcześniej za pięć lat może ruszyć w naszym kraju wydobycie gazu niekonwencjonalnego na skalę przemysłową - ocenia firma konsultingowa WES. (s.B5)

Inwestycja KGHM pod specjalnym nadzorem. Resort skarbu będzie uważnie przyglądać się inwestycji koncernu w Chile w związku z istotnym wzrostem nakładów na projekt Sierra Gorda - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski. (s.B6)

Sieć pomaga nakładom prasy. Sprzedaż internetowej subskrypcji nareszcie zaczęła odbijać się pozytywnie na sytuacji amerykańskiej prasy codziennej. (s.B7)

PARKIET

Według analityków ankietowanych przez "Parkiet" korekta na giełdzie przeciągnie się do wakacji. Głównym czynnikiem hamującym wzrosty jest zamieszanie z OFE. (s.01, s.03)

Avia Solutions stawia na rozwój na rynkach dalekowschodnich, a szczególnie w Indonezji i na Filipinach. Spółka oczekuje pozytywnych efektów ekspansji w latach 2014-2-2015 - poinformował w wywiadzie Gediminas Ziemelis, prezes Avia Solutions. (s.07)

Gant wypadł z czołówki giełdowych deweloperów. W minionym roku spółka sprzedała 692 mieszkania. Sprzedaż spadła o 25,2 proc. (s.16)

GAZETA WYBORCZA

53 tys. zł miesięcznie - tyle w 2012 roku zarobił średnio członek towarzystwa emerytanego. Wysokość zarobków w towarzystwach emerytalnych zarządzających OFE nie jest problemem - oceniają ekonomiści. (s.20)

Jak zbudowaliśmy Nord Stream. Gazociąg Jamał 2 zablokuje konkurentów Gazpromu - ocenia Waldemar Kuczyński. (s.23)

PULS BIZNESU

Biznes usłyszał tam-tamy. Impexmetal, Solaris, Ursus... niemal 30 firm towarzyszy premierowi w afrykańskiej wyprawie. Kusi je gigantyczny, chłonny i szybko rosnący rynek. (s.1, s.4-5)

Rząd może wyssać z giełdy ok. 16 mld zł. Skutki skrócenia o 10 lat okresu składkowego w OFE nie ograniczą się do jednorazowego odpływu kapitału z GPW - ocenia Przemysław Kwiecień z XTB. (s.1, s.4)

Związek z rozsądku. GPW i Wiener Borse są na siebie skazane. Michael Buhl i Birgit Kuras, zarządzający Wiener Borse, mogą wnieść do wspólnego przedsięwzięcia efektywność prywatnej spółki oraz alianse z giełdami w Pradze i Budapeszcie. (s.2)

BZ WBK kupuje gotowy mobile. Latem klienci banku będą mogli zapłacić komórkaą za bilet na autobus i do kina. System daje Mastercard, konow-how Skycash, a BZ WBK - logo. (s.1, s.6)

Reklamodawcy z sieci nauczyli się liczyć. Rynek reklamy online rośnie, ale stracił tempo. Firmy nie chcą już płacić za ruch, a za konkrety. (s.7)

Medycyna znów przynosi zyski. Najlepszy fundusz spółek medycznych zarobił od początku roku 24 proc. podczas gdy w tym czasie produkty akcji polskich traciły średnio 3,2 proc. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Markety zasmakowały w benzynie i chcą więcej. Leclerc i Intermarche zbudują stacje paliw z dala od własnych sklepów. (s.A1, s.A9)

Play ciągle odbiera klientów Plusowi, Orange i T-Mobile. Udziały niekwestionowanego dotąd lidera w liczbie przejętych klientów będą jednak maleć. (s.A9)

W 2012 roku Polacy wydali na kosmetyki 19 mld zł, o 3,1 proc. więcej rdr. Rynkiem wciąż rządzą zagraniczne koncerny, ze wzrostu rynku korzystają również firmy rodzime, jak np. Harper Hygienics. (s.A11)

Rafako nadal wierzy w Opole. Konsorcjum, które miało wybudować dwa bloki energetyczne w Opolu wciąż nie otrzymało od PGE oficjalnej informacji o skasowaniu projektu. (s.A13)

Tomasz Panabażys, były wiceprezes J.W. Construction, przesiadł się na fotel prezesa Dolcanu. Jego cel to wprowadzenie dewelopera na warszawską giełdę oraz do grona liderów branży. (A.16)

kam/