Przegląd prasy gospodarczej, sobota, 23 marca

23-03-2013 10:39
23.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę, 23 marca.

PARKIET

PBG z rekordową stratą w historii. Trwa horror z udziałem spółek budowlanych. Nie widać końca strat i problemów z płynnością. Inwestorzy coraz bardziej unikają branży. (s. 01, 02)

Sądny tydzień Gant Development. Nawet o 34,5 proc. taniały w piątek akcje spółki w reakcji na sprawozdanie finansowe za 2012 rok. Niepokój mogła też wywołać informacja o wyjściu z akcjonariatu Futurealu, z którym Gant zamierzał realizować cztery projekty. Inwestorzy boją się najgorszego. (s. 03)

Ubiegłoroczne wyniki Coliana są zaburzone przez zdarzenia jednorazowe. Grupie udało się jednak poprawić marże, a segment napojów wreszcie wyszedł nad kreskę. Zarząd obiecuje, że w 2013 roku wyniki grupy będą się dalej poprawiać. (s. 04)

Zyski TFI spadały kolejny rok. Część firm ma problemy z rentownością. Na zyski w ubiegłym roku najbardziej wpływał profil zarządzanych funduszy. Firmy wyspecjalizowane w funduszach otwartych zarobiły mniej, TFI zarządzające funduszami zamkniętymi - więcej niż przed rokiem. (s. 16)

Biznes brokreski staje się coraz mniej dochodowy. W branży panuje jednak umiarkowany optymizm. Maklerzy wierzą, że odrodzi się rynek IPO, a klienci znowu zaczną chętniej obracać akcjami na giełdzie. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

Cypr usycha bez pieniędzy. Europa odrzuca kolejne pomysły cypryjskiego rządu dotyczące ratowania kraju. Z pustymi rękami wrócił też z Moskwy minister finansów Cypru. Parlament w Nikozji gorączkowo obraduje, tymczasem w kraju zaczyna brakować gotówki. (s. 7)

Powstał nowy lider światowej branży naftowej. Sfinalizowano przejęcie przez największy rosyjski koncern naftowy Rosnieft prywatnej firmy TNK-BP, trzeciej co do wielkości kompanii naftowej w Rosji. (s. 8)

(PAP)

pel/