Przegląd prasy gospodarczej, sobota, 20 kwietnia

20-04-2013 10:25
20.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę, 20 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wyrzucony za gaz, jego następcą zostanie Włodzimierz Karpiński. Premier zapowiada reorganizację nadzoru nad energetyką. Decyzja o utworzeniu ministerstwa energetyki albo powołaniu pełnomocnika rządu ds. energetyki oznaczać będzie, że wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zostanie pozbawiony dużej części kompetencji. (s. A1, A4)

PARKIET

Niepokój o posady w PGNiG i PGE. Według premiera winnymi zamieszania wokół memorandum w sprawie projektu budowy gazociągu Jamał II są zarówno były już minister skarbu Mikołaj Budzanowski, jak i władze PGNiG, gdyż nie informowały ministra we właściwym trybie o rozmowach z Gazpromem. Premier domaga się od resortu skarbu szybkich i zdecydowanych działań w stosunku do gazowniczej spółki. W PGNiG tli się nadzieja, że polityczna czystka kadrowa nie dotknie zarządu, a skupi się na radzie nadzorczej. - Zarząd nie czuje się winny. Spółka działa w rygorze firmy giełdowej, ma swój tryb informowania i komunikowania się z rynkiem - mówi "Parkietowi" osoba związana ze spółką. Kadrowe roszady dotknąć mogą również władz Polskiej Grupy Energetycznej. Z wypowiedzi premiera wynika, że stanie się tak, jeśli PGE nie będzie dostosowywać się do polityki rządu. (s. 01, 03)

Zdaniem niektórych analityków Skarb Państwa sprzedał ponad 12-procentowy pakiet akcji Azotów Tarnów ze zbyt dużym dyskontem wobec ceny rynkowej. W wyniku transakcji w akcjonariacie spółki ujawnił się EBOiR, który objął 5,75 proc. kapitału za 296,4 mln zł. Eksperci odczytują to jednoznacznie: w ten sposób rząd chce zabezpieczyć chemiczną spółkę przed wrogim przejęciem. (s. 04)

Roustam Tariko, właściciel Roust Trading, wycofał ofertę 5 mln USD rekompensaty dla aktualnych udziałowców CEDC w zamian za umorzenie akcji. Na rekompensatę nie zgodziła się część interesariuszy. Nieoficjalnie mówi się, że są to właściciele obligacji zapadających w 2013 i 2016 roku. (s. 04)

Zakłady Automatyki Polna są zainteresowane prywatyzacją PZL-WZM, ale żadne decyzje nie zapadły - mówi Andrzej Piszcz, prezes Polnej. (s. 05)

Wprowadzenie przez giełdę nowego systemu i obniżka opłat transakcyjnych powiny iść w parze - mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. (s. 21)

GAZETA WYBORCZA

Gaz wstrząsnął rządem. Po ujawnieniu raportu, który miał wyjaśnić, jak doszło do podpisania memorandum z Gazpromem premier zdymisjonował ministra skarbu. Mówił też o braku zaufania wobec władz PGNiG. Zmiany w gazowym koncernie mogą ruszyć już w przyszłym tygodniu. Na najbliższym walnym, w środę, nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński może dokonać zmian w radzie nadzorczej, a to otwierałoby drogę do konkursu na nowego prezesa PGNiG. Nie jest jasne, czy nowy minister skarbu zmieni także prezesa EuRoPol Gazu Mirosława Dobruta. Na jego ewentualną zmianę musi się zgodzić także Gazprom. (s. 7)

Platforma Obywatelska strzeli sobie OFE w stopę - mówi prof. Leszek Balcerowicz. Kolejny skok na oszczędności emerytalne musiałby spowodować, że Polacy jeszcze mniej będą ufać politykom. Zamiast przyspieszenia reform przyczyniłby się do tego, że wejdziemy na ścieżkę trwałego spowolnienia gospodarki. - A to dlatego że mamy trzy negatywne tendencje: spadek zatrudnienia związany z demografią, bardzo małe inwestycje prywatne, najniższe bodaj w regionie, i słabnący wzrost efektywności pracy. Z tych powodów kwestia: co dalej z systemem emerytalnym (...) jest fundamentalna - ostrzega. (s. 24-25)

(PAP)

pel/