Przegląd prasy gospodarczej, sobota, 1 czerwca

01-06-2013 10:33
01.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę, 1 czerwca.

PARKIET

Szykuje się batalia o ponad 25 mln zł. DM IDMSA, jako akcjonariusz Bowimu (ma pakiet akcji stanowiący 13,9 proc. w kapitale i 10,5 proc. głosów na WZA), wystąpił do sądu o zablokowanie umowy inwestycyjnej, jaką ten hurtownik podpisał w grudniu 2010 r. z Konsorcjum Stali. (s. 3)

Robyg - do lata obligacje za 30-40 mln zł. Deweloper planuje w tym roku wydać na grunty 60-70 mln zł. Klientom chce przekazać 1,1-1,2 tys. lokali. Zysk może przekroczyć 40 mln zł. (s. 3)

Mamy obłożenie aż do połowy 2014 roku. Mamy dobrze już wypełniony portfel zamówień na 2013 rok, co więcej, obłożenie na przyszły rok sięga 50 proc. Jeśli chodzi o ilość pracy do wykonania, to sytuacja jest niespotykana od ładnych paru lat - mówi "Parkietowi" Jarosław Stępniewski, prezes Prochemu. (s. 4)

GAZETA WYBORCZA

Groszówki zostaną w portfelach, ale taniej bite. NBP nie udało się przeforsować likwidacji kosztownych najdrobniejszych monet, więc wszystkie groszówki będą bite na krążkach ze stopu 40 razy tańszego niż stosowany dziś mosiądz. (s. 6)

Trwająca do kwietnia zima i dotychczasowy brak upałów wróżą słaby rok dla producentów piwa. Największy browar - Kompania Piwowarska - przewiduje, że piwny rynek skurczy się w tym roku o 1-2 proc. (s. 7)

Nowy właściciel tatrzańskich kolejek obiecuje inwestycje. Budowę nowej kolejki krzesełkowej na Hali Goryczkowej i instalacji do sztcznego naśnieżania na Kasprowym Wierchu zapowiadają właściciele Polskich Kolei Górskich, którzy w ubiegłym tygodniu podpisali umowę kupna Polskich Kolei Linowych za 215 mln zł od PKP. (s. 8) (PAP)

ana/