Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 8 kwietnia

08-04-2013 07:35
08.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 8 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Rząd nie ulegnie przez postulatami związkowców. Resort pracy będzie się starał przekonać Polaków, że elastyczny rynek pracy to konieczność. (s.A3)

Wysiłki banku centralnego, aby pieniądz był tańszy, mają niewielkie przełożenie na koszty pożyczek. Banki boją się niespłaconych kredytów. Niskie stopy odbijają się za to na oszczędnościach. (s.B1)

Długa zima kosztuje. Miliony przeznaczane są na odśnieżanie i usuwanie awarii energetycznych. W kopalniach zacierają ręce. Producenci soli, piasku i gazu przyznają, że dla nich to okres żniw. (s.B2)

PARKIET

Sprzedaż mieszkań spada, dramatu jednak nie będzie. Eksperci oceniają, że najbliższe dwa lata przyniosą dalsze pogorszenie wyników przedstawicieli branży. Spadać będzie też sprzedaż mieszkań. Lepiej radzić sobie powinny większe firmy. (s.4)

Ambra spodziewa się, że rynek wina w Polsce w 2013 roku wzrośnie, ale będzie to niższy wzrost niż w 2012 r. Zarząd spółki zaproponuje wypłacenie z zysku za rok 2012/13 dywidendy nie mniejszej niż rok wcześniej, kiedy to wyniosła ona 40 gr na akcję. (s.4)

Agencje public relations w tajnej służbie spółek giełdowych. Podszywanie się pod inwestorów na forach, czarny PR wobec konkurencji czy odbieranie z pralni spodni dla prezesa to tylko niektóre z dziwnych zleceń emitentów dla firm PR. (s.9)

USA dotknie w II kw. duże spowolnienie. Ameryce pomoże ożywienie w Europie w II połowie roku. W Azji sytuacja wygląda coraz lepiej - ocenia Azad Zagana, ekonomista Schroeders. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Sąd Najwyższy uznał, że jeśli spółka jest w dobrej kondycji, to powinna wypłacić akcjonariuszom dywidendę, bo nakazują to dobre obyczaje kupieckie. Wyrok może mieć ogromne znaczenie dla setek spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wyrok SN z końca marca dotyczy konkretnie PZU. (s.17)

PULS BIZNESU

Bankassurance poczeka na reguły. Wiosną założenia, a do końca roku zatwierdzenie - tak wyglądają plany nadzoru w sprawie rekomendacji dla sprzedaży polis w bankach. (s.2)

Rotschild chce zainteresować portalem Wirtualna Polska największych światowych graczy - Yahoo, Google'a, Alibabę. (s.3)

od lipca ma się znacznie zwiększyć siła rażenia inspektorów budowlanych. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opracowało projekt kasujący obowiązek informowania firm z 7-dniowym wyprzedzeniem o planowanych kontrolach. Ma to pomóc skuteczniej eliminować z obrotu wadliwe, kiepskiej jakości i niespełniające norm wyroby budowlane. (s.4)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Według informacji "Parkietu", w LOT miałyby kapitałowo zaangażować się państwowe firmy. W gronie potencjalnych kupców są fundusz Lotus, nadzorowany przez ARP i KGHM. Pojawiły się też informacje, że może dołączyć do nich Grupa Azoty. Wykorzystanie tej spółki miałoby nie tylko pomóc w ratowaniu LOT, ale i ułatwić obronę polskiej chemii przed Rosjanami. (s.A1,A8)

Ministerstwo Finansów chce jawności i obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez członków zarządów i rad nadzorczych powszechnych towarzystw emerytalnych zarządzanych przez OFE. Jak dowiedział się "DGP" ze źródeł zbliżonych do resortu, taki wniosek ministerstwo będzie chciało umieścić w rezultatach przeglądu emerytalnego.(s.A1,A4)

Maciej Grabowski, wiceminister finansów, ocenia, że strefy ekonomiczne straciły już rację bytu. W ramach ulg związanych ze strefami resort nie pobiera ok. 2 mld zł rocznie. Zdaniem wiceministra lepiej byłoby rozważyć obniżkę CIT dla wszystkich niż wspierać inwestycje w miejscach, gdzie "pewnie bez żadnych szczególnych zachęt by powstały". "To mógłby być 1 proc. stawki podatku CIT dla wszystkich" - powiedział. (s.A3)

Jak wynika z informacji "DGP", Janusz Piechociński jako jedyny z rządu wiedział o planowanym podpisaniu memorandum między Gazpromem a EuRoPol Gazem ws. zbadania sensowności projektu Jamal 2. (s.A4)

Dziura w finansach publicznych może w tym roku wynieść 3,5-4 proc. PKB przez niższe dochody z podatków i mniejsza dynamikę wzrostu gospodarczego. (s.A8)

Jeden z czołowych światowych producentów dużego AGD, Haier, przymierza się do uruchomienia u nas produkcji. (s.A9)

PKO BP otrzymał już ofertę odkupienia akcji Banku Pocztowego przez Pocztę Polską. "Nasz plan inwestycyjny przewiduje 1,3 mld zł na inwestycje do 2017 r. Jesteśmy w stanie dokapitalizować Bank Pocztowy kwotą liczoną w setkach milionów złotych, realizując jednocześnie ambitny plan modernizacji całej Poczty. Poza tym strategia Banku Pocztowego opiera się na takich usługach, które nie potrzebują olbrzymiego zastrzyku kapitału" - powiedział prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak. (s.A12)

Rosyjski Acron znów skupuje akcje tarnowskich Azotów. Spółki zależne producenta z Rosji wydały w ostatnich tygodniach ok. 100 mln zł na walory polskiej firmy. (s.A13) (PAP)

morb/