Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 6 maja (aktl.)

06-05-2013 07:59
# dochodzi informacja z portalu Wirtualnemedia.pl #

06.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 6 maja.

RZECZPOSPOLITA

Zmiany w śmieciach dotkną każdego. Nowe przepisy wymuszą powstanie instalacji do segregacji odpadów. Wielu Polaków po raz pierwszy zapłaci za ich odbiór. (s.B1)

PKB w II kw. urośnie o 1 proc. - prognozują ekonomiści. Przesłanek na przyspieszenie jest niewiele. Wychodzenie z dołka będzie powolne. (s.B2)

Kwiecień był pierwszym miesiącem w tym roku, który fundusze emerytalne zakończyły na plusie. (s.B5)

Długa zima nie pomogła kopalniom. Prawie 9 mln ton węgla czeka na kupców. (s.B6)

Hurtowy operator telekomunikacyjny, powstały przy udziale Skarbu Państwa, to jedna z propozycji zawartych w najnowszym Narodowym Planie Szerokopasmowym, do którego dotarła "Rz". (s.B6)

PGNiG szuka partnerów z pieniędzmi. Spółka chce sprzedać mniejszościowe udziały w co czwartej koncesji pozwalającej na poszukiwanie na terenie naszego kraju ropy i gazu. (s.B7)

Firmy deweloperskie rozpoczynają kolejne budowy, ale zalewu nowych inwestycji nie będzie. Czy doprowadzi to do dominacji deweloperów w 2015 r.? (s.B14)

PARKIET

"Szukanie pomysłu na dalszy rozwój GPW to działanie naturalne i pożądane. Dużą zaletą wiedeńskiego parkietu jest obecność dużych firm. Jeśli jednak chcemy rozważać współpracę, musimy pomyśleć o synergiach kosztowych" - tak mówi o ewentualnym mariażu Warszawy z Wiedniem Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu państwa. (s.1,6)

Colian przejął Solidarność. Rynek obawia się, że transakcja wpłynie negatywnie na wyniki grupy. Zarząd uspokaja. "Mamy doświadczenie w zakresie fuzji i przejęć. Dlatego jesteśmy pewni naszych działań (...) - powiedział Jan Kolański, prezes spółki. Nie kryje jednak, że w trakcie pierwszych dwóch lat spółka będzie ponosić koszty związane m.in. z restrukturyzacją grupy. (s.2)

Do końca czerwca Gino Rossi, producent obuwia, chce przeprowadzić emisję obligacji o wartości nominalnej do 50 mln zł. (s.2)

MSP pracuje nad planem, który pozwoli mu zrealizować zakładane 5 mld zł przychodów. "Możliwa jest także sprzedaż pakietów akcji firm, które już są notowane na GPW" - zapowiada wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Poinformował on również w rozmowie z "Parkietem", że resort jest wyczulony na punkcie efektywności projektów inwestycyjnych. Nawiązując do kosztów inwestycyjnych KGHM w Chile, powiedział, że rada nadzorcza spółki "bacznie przygląda się projektowi w Chile". "Tak jak każdy akcjonariusz oczekujemy wyjaśnień, dlaczego projekt kosztował więcej, niż zakładano" - poinformował. Dodał jednak, że przy projektach o takiej skali należy się liczyć z możliwym wzrostem nakładów. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Od maja 2014 r. bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty zaproponowanej przez urząd pracy, zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć miesięcy i straci dostęp do bezpłatnej służby zdrowia - dowiedziała się "Gazeta". (s.1,4)

Planowane na ten rok wpływy z akcyzy papierosowej to 18,8 mld zł. Wraz z VAT-em ma być nawet 23 mld zł, około 9 proc. wpływu całego budżetu. Ale w styczniu wpływy z tytoniowej akcyzy były o 17 proc. niższe niż rok temu i plan roczny zapewne nie będzie wykonany. (s.20)

PULS BIZNESU

Drzewiarze alarmują, że niemieckie elektrownie spalają polskie drewno. Szukają rozwiązania, jak zatrzymać eksport. (s.4)

Ukraina grzęźnie w regresie. Mocna waluta i słaby popyt z Chin sprawiają, że gospodarka naszego sąsiada kolejny kwartał z rzędu nie może odbić się od dna. (s.6)

Na polskich granicach znikł olej rzepakowy wart 70 mln euro. Razem z nim wsiąkł VAT. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Koreańska firma LG Electronics rzuca wyzwanie rywalom i rusza do walki o polski rynek RTV i AGD. Chce zająć czołowe miejsca we wszystkich segmentach, w których działa. (s.A9)

Od kilku lat rośnie liczba średnich i dużych gospodarstw rolnych. Ma to duże znaczenie dla rynku środków ochrony roślin. To jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów rynku chemicznego i najbardziej opłacalna część segmentu agro. (s.A9)

Jak nieoficjalnie ustalił "DGP", Mostostal Warszawa ma poważne problemy ze skompletowaniem gwarancji należytego wykonania dla Tauronu inwestycji w Jaworznie. Mostostal musi przedstawić inwestorowi gwarancje bankowe o wartości 220 mln zł. "Sytuacja Mostostalu jest ciężka" - kwituje analityk Krzysztof Pado z DM BDM. (s.A10)

RPP poczeka z obniżkami oprocentowania co najmniej do czerwca. I to mimo słabych informacji z gospodarki i tego, że stopy rynkowe są niższe niż w NBP. (s.A14)

Domy maklerskie chcą rozmawiać z GPW o jeszcze głębszych obniżkach opłat giełdowych. (s.A15)

WIRTUALNEMEDIA.PL

"Dziś polski rynek telekomunikacyjny przechodzi okres najpoważniejszych przemian w historii. Wynikają one m.in. z niekończącej się wojny cenowej, obniżek stawek MTR, ale również ogólnej sytuacji ekonomicznej. Można założyć, że w efekcie tego, co dzieje się na naszym rynku telekomunikacyjnym jego wartość w tym roku może spaść o ponad 8 procent" - poinformował Maciej Witucki, prezes TP. (PAP)

morb/