Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 6 maja

06-05-2013 07:45
06.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 6 maja.

RZECZPOSPOLITA

Zmiany w śmieciach dotkną każdego. Nowe przepisy wymuszą powstanie instalacji do segregacji odpadów. Wielu Polaków po raz pierwszy zapłaci za ich odbiór. (s.B1)

PKB w II kw. urośnie o 1 proc. - prognozują ekonomiści. Przesłanek na przyspieszenie jest niewiele. Wychodzenie z dołka będzie powolne. (s.B2)

Kwiecień był pierwszym miesiącem w tym roku, który fundusze emerytalne zakończyły na plusie. (s.B5)

Długa zima nie pomogła kopalniom. Prawie 9 mln ton węgla czeka na kupców. (s.B6)

Hurtowy operator telekomunikacyjny, powstały przy udziale Skarbu Państwa, to jedna z propozycji zawartych w najnowszym Narodowym Planie Szerokopasmowym, do którego dotarła "Rz". (s.B6)

PGNiG szuka partnerów z pieniędzmi. Spółka chce sprzedać mniejszościowe udziały w co czwartej koncesji pozwalającej na poszukiwanie na terenie naszego kraju ropy i gazu. (s.B7)

Firmy deweloperskie rozpoczynają kolejne budowy, ale zalewu nowych inwestycji nie będzie. Czy doprowadzi to do dominacji deweloperów w 2015 r.? (s.B14)

PARKIET

"Szukanie pomysłu na dalszy rozwój GPW to działanie naturalne i pożądane. Dużą zaletą wiedeńskiego parkietu jest obecność dużych firm. Jeśli jednak chcemy rozważać współpracę, musimy pomyśleć o synergiach kosztowych" - tak mówi o ewentualnym mariażu Warszawy z Wiedniem Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu państwa. (s.1,6)

Colian przejął Solidarność. Rynek obawia się, że transakcja wpłynie negatywnie na wyniki grupy. Zarząd uspokaja. "Mamy doświadczenie w zakresie fuzji i przejęć. Dlatego jesteśmy pewni naszych działań (...) - powiedział Jan Kolański, prezes spółki. Nie kryje jednak, że w trakcie pierwszych dwóch lat spółka będzie ponosić koszty związane m.in. z restrukturyzacją grupy. (s.2)

Do końca czerwca Gino Rossi, producent obuwia, chce przeprowadzić emisję obligacji o wartości nominalnej do 50 mln zł. (s.2)

MSP pracuje nad planem, który pozwoli mu zrealizować zakładane 5 mld zł przychodów. "Możliwa jest także sprzedaż pakietów akcji firm, które już są notowane na GPW" - zapowiada wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Poinformował on również w rozmowie z "Parkietem", że resort jest wyczulony na punkcie efektywności projektów inwestycyjnych. Nawiązując do kosztów inwestycyjnych KGHM w Chile, powiedział, że rada nadzorcza spółki "bacznie przygląda się projektowi w Chile". "Tak jak każdy akcjonariusz oczekujemy wyjaśnień, dlaczego projekt kosztował więcej, niż zakładano" - poinformował. Dodał jednak, że przy projektach o takiej skali należy się liczyć z możliwym wzrostem nakładów. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Od maja 2014 r. bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty zaproponowanej przez urząd pracy, zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć miesięcy i straci dostęp do bezpłatnej służby zdrowia - dowiedziała się "Gazeta". (s.1,4)

Planowane na ten rok wpływy z akcyzy papierosowej to 18,8 mld zł. Wraz z VAT-em ma być nawet 23 mld zł, około 9 proc. wpływu całego budżetu. Ale w styczniu wpływy z tytoniowej akcyzy były o 17 proc. niższe niż rok temu i plan roczny zapewne nie będzie wykonany. (s.20)

PULS BIZNESU

Drzewiarze alarmują, że niemieckie elektrownie spalają polskie drewno. Szukają rozwiązania, jak zatrzymać eksport. (s.4)

Ukraina grzęźnie w regresie. Mocna waluta i słaby popyt z Chin sprawiają, że gospodarka naszego sąsiada kolejny kwartał z rzędu nie może odbić się od dna. (s.6)

Na polskich granicach znikł olej rzepakowy wart 70 mln euro. Razem z nim wsiąkł VAT. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Koreańska firma LG Electronics rzuca wyzwanie rywalom i rusza do walki o polski rynek RTV i AGD. Chce zająć czołowe miejsca we wszystkich segmentach, w których działa. (s.A9)

Od kilku lat rośnie liczba średnich i dużych gospodarstw rolnych. Ma to duże znaczenie dla rynku środków ochrony roślin. To jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów rynku chemicznego i najbardziej opłacalna część segmentu agro. (s.A9)

Jak nieoficjalnie ustalił "DGP", Mostostal Warszawa ma poważne problemy ze skompletowaniem gwarancji należytego wykonania dla Tauronu inwestycji w Jaworznie. Mostostal musi przedstawić inwestorowi gwarancje bankowe o wartości 220 mln zł. "Sytuacja Mostostalu jest ciężka" - kwituje analityk Krzysztof Pado z DM BDM. (s.A10)

RPP poczeka z obniżkami oprocentowania co najmniej do czerwca. I to mimo słabych informacji z gospodarki i tego, że stopy rynkowe są niższe niż w NBP. (s.A14)

Domy maklerskie chcą rozmawiać z GPW o jeszcze głębszych obniżkach opłat giełdowych. (s.A15) (PAP)

morb/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA

Sprawdź również:

1 miesiąc 2 tygodnie
Aktualności
TMS NonStop na Twoim urządzeniu mobilnym!
Serwis TMS NonStop jest także dostępny jako aplikacja na urządzenia mobilne! Dzięki aplikacji każdy użytkownik może "NonStop" śledzić najważniejsze wydarzenia rynkowe na ekranie smartfona lub tableta. 24 godziny na dobę, gdziekolwiek jesteś, w wygodny i intuicyjny sposób uzyskasz dostęp do treści publikowanych w TMS NonStop - portalu, z którego korzystają tysiące inwestorów.