Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 4 marca

04-03-2013 07:23
04.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 4 marca.

RZECZPOSPOLITA

Właściciele małych i średnich firm słabo oceniają sytuację kraju i własnej firmy. Tylko co szósta spodziewa się poprawy sytuacji w najbliższym kwartale. (s.A1,B1)

Presspublica zmienia nazwę na Gremi Media. Pod nowym szyldem ma się rozwijać w obszarze nowych mediów. (s.B1)

Rząd chce, by projekty energetyczne były kołem zamachowym gospodarki, ale eksperci mówią jasno - w tej branży obecnie niewiele rzeczy się opłaca. (s.B4)

2012 rok przyniósł serwisom zakupów grupowych także w Polsce spadek liczby użytkowników. Kilku już zniknęło z rynku. (s.B10)

"Złoty nie jest teraz pod presją i nie ma żadnych przesłanek, żeby spekulować na temat naszych interwencji. Jeśli nasza aktywność byłaby konieczna, to ją podejmiemy" - powiedział Dariusz Daniluk, prezes BGK. (s.B16)

PARKIET

Po rezygnacji Bogny Sikorskiej i Macieja Jasińskiego z funkcji członków rady nadzorczej Ganta Development w piątek w ich ślady poszły Adam Siemieniuk i Sven Torsten Kain oraz wiceprezes Andrzej Szornak . W radzie pozostały tylko dwie osoby, co oznacza, że nie może una podejmować uchwał. Prezes Karol Antkowiak zapewnia, że w spółce nie dzieje się nic niepokojącego. Uspokaja też członek zarządu Luiza Berg. Informuje, że nie ma zagrożenia wnioskiem o upadłość. Gant już od pewnego czasu ma napiętą sytuację płynnościową. (s.3)

Po ostatniej mocnej przecenie akcji przybywa pozytywnych rekomendacji dla spółek z giełdy. Warto postawić na duże firmy. (s.3)

Tegoroczne wyniki Lotosu na pewno nie będą lepsze, jeśli nie zostanie wyeliminowana szara strefa - ocenia prezes firmy Paweł Olechnowicz. "Trzeba też pamiętać, że w ubiegłym roku oficjalny popyt na paliwa spadł aż o 8 proc. Sądzę, że w tym roku zapotrzebowanie zmaleje jeszcze o 2-3 proc." - powiedział. Olechnowicz poinformował w rozmowie z "Parkietem", że w przyszłości "można sobie wyobrazić nową emisję z prawem poboru lub pozyskanie dla spółki partnera biznesowego". (s.4)

PULS BIZNESU

Firmy z Modlina skarżą Erbud. Przedsiębiorcy, których biznesplan opierał się na obsłudze pasażerów lotniska, szacują straty na 300 tys. zł. Kilkanaście pozwów o odszkodowanie za utracone zyski przeciwko firmom Erbud i Bud Invent trafiło w zeszłym tygodniu do warszawskiego sądu. (s.3)

Nadchodzi hossa w medycznych transakcjach. Krakowska grupa Scanmed szuka inwestora. W kolejce ustawił się m.in. nowy właściciel Lux Medu. (s.4)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W drugiej połowie marca ma zapaść decyzja, czy skrócić handel na warszawskiej giełdzie, czego domagają się domy maklerskie, przekonując, że wydłużenie sesji na początku 2011 r. podniosło ich koszty nawet o 20 proc. (s.A8)

Wbrew plotkom o odstąpieniu od planów wyemitowania 192 mln nowych akcji nowa emisja Polimeksu-Mostostalu nabiera kształtów i spółka jest coraz bliżej pozyskania 80 mln zł od akcjonariuszy. "Prospekt emisyjny już złożyliśmy w KNF. Musimy go jeszcze uzupełnić o wyniki finansowe za 2012 r." - powiedział "DGP" Przemysław Milczarek, dyrektor zarządzający ds. restrukturyzacji. Firma spodziewa się zatwierdzenia prospektu najpóźniej na początku kwietnia. (s.A8)

Polnord oszczędza, dywidendy nie będzie. Deweloper zapowiedział cięcia kosztów. "Chcielibyśmy przeznaczyć nadwyżki finansowe m.in. na realizowane projekty i na obniżenie zadłużenia" - deklaruje Tomasz Sznajder, wiceprezes spółki. (s.A14)

W zeszłym roku na rynku Catalyst zadebiutowało 64 emitentów. W tym roku może być ich więcej. (s.A15) (PAP)

morb/