Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 4 lutego

04-02-2013 07:25
04.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 4 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Tysiące ludzi i armia maszyn pracują nad uruchomieniem kopalni miedzi w sercu chilijskiej pustyni. To piąty co do wielkości górniczy projekt na świecie. (s. B2-B3)

Adam Purwin, dyrektor zarządzający pionu właścicielskiego i prywatyzacji w PKP, jest najpoważniejszym kandydatem na nowego szefa PKP Cargo - ustaliła "Rz". (S. B2)

Cięcia stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. na kończącym się w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej spodziewają się wszyscy ankietowani przez "Rz" analitycy z 22 instytucji finansowycdh. (s. B3)

OT Logistics chce wejść na giełdę. Z emisji akcji planuje pozyskać około 60 mln zł na inwestycje portowe w Trójmieście. (s. B5)

PARKIET

Grupa Asseco Poland chce w tym roku szukać okazji do wzrostu głównie poza Polską. Bieżący rok na polskim rynku IT zapowiada się jako trudny - mówi Adam Góral, prezes grupy. Spółka poprawiła wyniki w 2012 roku. Jak co roku podzieli się zyskami z akcjonariuszami, ale dywidenda może być mniejsza. (s. 01, 02-03)

Ciech przedłużył termin składania ofert na kupno spółki Organika Sarzyna. Czeka na oferty do 18 lutego. Dotąd nikt nie złożył wiążącej propozycji, choć wstępne zainteresowanie wyraziły cztery podmioty. (s. 02)

Banki i firmy coraz chętniej emitują obligacje. Wartość emisji obligacji nieskarbowych wyniosła prawie 28 mld zł w 2012 roku. Cały rynek urósł o 20 proc., do 118 mld zł. (s. 06)

Mimo drogich surowców Wawel poprawia wyniki. Realizuje duże inwestycje, bez zadłużania się. W kolejnych latach spółka będzie dalej rosła, ale już nieco wolniej. W tym roku Wawel będzie rekomendować wyższą dywidendę niż w ubiegłym roku - mówi Dariusz Orłowski, prezes Wawelu. (s. 14)

GAZETA WYBORCZA

Ponad dwa lata rząd pracował nad strategią rozwoju Polski do 2020 roku. Niestety, z dokumentu nie wynika, które inwestycje rząd uznał za priorytet, a przede wszystkim - ile będą kosztować. (s. 18-19)

PULS BIZNESU

Inwestycje Polskie zasilą też samorządy. Rząd szykuje pięć instrumentów dla lokalnych władz. - Jeśli cena będzie niska, chętnie w to wejdziemy - mówią samorządowcy. (s. 3)

Wittchen, dystrybutor galanterii skórzanej, stracił na akwizycji VIP Collection ponad 20 mln zł. Zakup sfinansował długiem. Banki postawiły warunek - restrukturyzacja. (s. 6)

Skarb nie składa broni. Poskarży się na korzystny dla MCI wyrok w sprawie JTT do Sądu Najwyższego. Po raz drugi. (s. 7)

Przybywa niewypłacalnych kredytobiorców. Odsetek złych długów w polskich bankach jest najwyższy od 2004 roku. Ekonomiści jednak uspokajają - system bankowy jest bezpieczny. (s. 8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Duże bezrobocie ukryte w rolnictwie. Polscy rolnicy mają mało pracy, w większości nie uzyskali fachowego wykształcenia, a ponad połowa ma 45 lat i więcej. Taki obraz mieszkańców wsi wyłania się z danych GUS z Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 roku. (s. A5)

Sprzedawcy prądu oszczędzają na zielonych certyfikatach. Z załamującgeo się systemu wsparcia OZE w 2013 roku najbardziej skorzystają PGE i Tauron. (s. A8)

LOT czeka na nowego prezesa i decyzję rządu. Rada nadzorcza spółki zbierze się w poniedziałek, a najważniejszym punktem posiedzenia będą przesłuchania pięciu kandydatów na stanowisko prezesa. Dla losów spółki ważniejsze będzie jednak, czy rząd zdecyduje się na jej ratowanie. Z informacji "DGP" wynika, że doradcy pracujący dla MSP oszacowali, że upadek przewoźnika obniży nasz PKB o 0,3 proc., czyli 4,6 mld zł. W wyniku bankructwa LOT-u pracę straciłoby 2,2 tys. pracowników zatrudnionych bezpośrednio w spółce i do 37 tys. w spółkach powiązanych. (s. A9)

Naziemna telewizja odbiera klientów płatnym nadawcom. Platformy satelitarne przestały zwiększać udział w telewizyjnym rynku, a kablówki nawet zaczęły go tracić. (s. A11)

Wypłaty emerytur nie są zagrożone, pomoc z budżetu to ostateczność. W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zamierza zaciągać pożyczek w bankach komercyjnych, może skorzystać z otwartej linii kredytowej - mówi "DGP" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

(PAP)

pel/