Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 29 kwietnia

29-04-2013 07:22
29.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 29 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Pękł fundament OFE, zmiany w systemie emerytalnym są potrzebne, bo okazało się, że fundusze prawdopodobnie nie są w stanie wypłacić prawdziwych - czyli dożywotnich - emerytur. Mimo, że do tego zostały stworzone - uważa minister finansów Jacek Rostowski. (s.A1, s.A10-A11)

Fala upadłości już nie powinna rosnąć. Firmy usługowe są bardziej zagrożone upadłościami niż firmy produkcyjne czy handlowe. (s.B1)

Wódka traci w kryzysie. W I kw. 2013 r. sprzedaż czystej wódki zmalała o 4 proc. Kolejne miesiące nie przyniosą przełomu. (s.B1, s.B3)

Prawie milion Polaków zabrało ze sobą sprzęt platformy satelitarnej, emigrując do innych europejskich krajów i ogląda tam telewizję nielegalnie. (s.B2)

Kryzys na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych dotrze do Polski. Czynsze dalej mogą spadać - wynika z raportu The Royal Institution of Chartered Surveyors. (s.B6)

Zysk netto spółek Allianz wyniósł w 2012 roku 167,9 mln zł, wartość zebranej składki to 3,5 mld zł. Grupa zarządza blisko 15 mld zł aktywów - poinformował w wywiadzie Witold Jaworski, prezes Allianz Polska. (s.B16)

PARKIET

Większość analityków uważa, że ostatnia słabość WIG jest naturalną korektą zwyżki z drugiej połowy 2012 roku, a trend wzrostowy nie jest zagrożony. (s.01, s.08-09)

Zarząd PGNiG, na czele którego stoi Grażyna Piotrowska-Oliwa, oraz rada nadzorcza, której przewodniczącym jest Wojciech Chmielewski, mają inną wizję podziału 1,9 mld zł ubiegłorocznego zysku wypracowanego przez spółkę. (s.05)

Pięcioletnia stopa wzrostu funduszy związanych z rynkiem złota to 40 proc. To już przeszłość. Ten rok nie będzie już tak udany - uważa Tomasz Wronka, zarządzający Skarbiec TFI. (s.15)

GAZETA WYBORCZA

Huta Częstochowa na krawędzi. Jaki jest efekt rozbudowanego pakietu socjalnego w czasie kryzysu gospodarczego? Widmo upadłości. Dziś może zdecydować się przyszłość tysięcy pracowników firmy z Częstochowy. (s.19)

PULS BIZNESU

Według informacji "Pb" nowym prezesem Grupy Azoty zostanie Paweł Jarczewski. Choć trudno w to uwierzyć, nie jest to decyzja nowego ministra skarbu pochodzącego z Puław, ale byłego - Mikołaja Budzanowskiego. Decyzja ma zostać ogłoszona przed weekendem majowym. (s.4)

Emitel chce być niezależnym operatorem infrastruktury komórkowej. Telekomy kręcą nosem, ale przejęcie rywali zwiększa jej szanse. (s.5)

Poczta Polska gra o polisy na życie. Armia 10 tys. agentów, własny ubezpieczyciel życiowy - to tylko niektóre pomysły operatora na podbój rynku ubezpieczeń. (s.6)

Helix Biopharma szuka kapitału w Polsce. Spółka biofarmaceutyczna potrzebuje pieniędzy na badania nad lekami na raka. Spółka rozmawia z średniej wielkości funduszami i inwestorami indywidualnymi. (s.8)

KBC Securities rezygnuje z detalu. Belgowie ograniczają działalność biura maklerskiego w Polsce. Biznes detaliczny chcą oddać DM BOŚ. (s.17)

Amplico ma problem z selekcją akcji. Fundusze zarządzane przez TFI są gorsze nie tylko od konkurencji ale też od benchmarków. Problem tkwi w doborze spółek. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Autogaz zdrożeje na zapas. Podwyżka to efekt zmian w przepisach, które mogą wejść w życie przed wakacjami. Będzie to kosztowało firmy paliwowe dodatkowo 200 mln zł rocznie. Te odbiją sobie koszty na klientach. (s.A1, s.A8)

Miliardy złotych kręcą wiatrakami. Do 2020 roku na budowie farm wiatrowych polska gospodarka ma zyskać 28 mld zł. (s.A8) (PAP)

kam/