Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 25 lutego

25-02-2013 07:38
25.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 25 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Kolej do końca roku ma podzielić unijne dotacje. Jeszcze w tym roku mają zostać podpisane umowy na wsparcie inwestycji kwotą 6,1 mld zł z funduszy UE. (s.B1)

Na lepszy rating poczekamy. Pod względem oceny kredytowej Polska nie plasuje się w pierwszej lidze ani w Europie, ani w regionie. Dopiero przyszły rok może przynieść poprawę. (s.B2)

1,2 mld komputerów, tabletów i smartfonów trafiło na światowy rynek w ubiegłym roku. To o prawie jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. (s.B3)

PARKIET

PKO BP szuka dobrych okazji do przejęć na krajowym rynku, ale nie jest zainteresowany odkupieniem pakietu kontrolnego Alior Banku, który do końca tego roku ma znaleźć nowego inwestora. Bank jest w trakcie prac nad aliansem strategicznym w zakresie płatności elektronicznych. Chce wybrać w ciągu najbliższych miesięcy partnera technologicznego dla swojej spółki zależnej spośród europejskich lub globalnych graczy i rozwijać jej działalności w Polsce, a może i za granicą. "Spółka eService ma duży potencjał - już dziś ma ponad 70 tys. terminali i jest jednym z liderów w kraju" - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. (s.1,6)

Gdański deweloper, Inpro, liczy, że w tym roku jego wyniki nie będą gorsze niż w minionym. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, będzie chciał podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Na ten cel może trafić do połowy zysku. (s.3)

W najbliższy piątek KGHM prawdopodobnie opublikuje informację na temat nakładów inwestycyjnych na projekt Sierra Gorda w Chile. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Rolnicy w Unii osiągają średnio 60-70 proc. dochodów, jakie otrzymują pracownicy innych działów gospodarki w swoim kraju. A połowę tych dochodów stanowią dopłaty. (s.16)

PULS BIZNESU

Krzysztof M. na ławie oskarżonych. Według prokuratury znany inwestor wystawiał puste faktury i wręczał łapówki menadżerskie. Przed sądem ruszył proces dotyczący nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w latach 2003-04 w Selenie, notowanym na GPW producencie i dystrybutorze chemii budowlanej. (s.4)

Point Group, wydawca "Wprost", chce uruchomić dwa kanały telewizyjne. Do spółki z producentem "Familiady". (s.6)

Minihossa na akcjach Makaronów Polskich. Restrukturyzacja przynosi efekty. Inwestorzy uwierzyli, że spółka odzyska rentowność na dłużej. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

GDDKiA prowadzi obecnie 700 sporów związanych z budową dróg. 3,8 mld zł roszczeń wykonawców, ponad 400 mln zł potrąconych kar umownych, 465 mln zł uruchomionych gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych. Do tego lawina sądowych sporów ws. wykupów gruntów pod drogi, wywłaszczenia specustawą itd. Takiej batalii prawnej w historii GDDKiA jeszcze nie było. (s.A1,A8)

Przemysł spożywczy i odzieżowy najlepiej znoszą spowolnienie gospodarcze. Zyskują województwa: łódzkie, podlaskie, pomorskie i podkarpackie. Branża samochodowa i hutnictwo najbardziej odczuły spadek koniunktury. (s.A2)

Polska będzie gotowa do euro najwcześniej w 2016 r. Berlin, Paryż, Londyn potrzebują nad bez względu na to, jaką mamy walutę - powiedział "DGP" Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. "Technicznie jest to możliwe najwcześniej w 2016 lub 2017 r., ale może się stać później z powodów ekonomicznych i politycznych u nas i w strefie euro" - powiedział. "Na razie klimatu nie ma" - dodał. (s.A5)

We wtorek Jerzy Wiśniewski, który kontroluje walczącą z widmem bankructwa PBG, rozpoczyna biznesowy rajd po Chinach. Celem jest psozukiwanie kapitału i nowych kontraktów - ustalił "DGP". (s.A8)

Netia zatrudniła doradcę, który ma jej pomóc w znalezieniu inwestora. To Morgan Stanley. Fundusze private equity zamierzają wycofać się z inwestycji w telekomunikacyjną spółkę. (s.A9)

PGNiG w ciągu 2 lat zamknęło 25 proc. stacjo ze sprężonym gazem. Dziś znów może je otwierać. Sprężony gaz ziemny dostał wsparcie Brukseli i polskiego rządu. Dla popularyzacji CNG w Polsce kluczowa może być decyzja resortu finansów, który planuje od 1 listopada zwolnić go z akcyzy. (s.A10)

Podwojenie liczby klientów biznesowych spoza kolei i osiągnięcie pozycji lidera wśród firm budujących linie wysokich napięć - to dwa filary strategii spółki z grupy PKP. (s.A12) (PAP)

morb/