Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 2 września

02-09-2013 07:28
02.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 2 września.

RZECZPOSPOLITA

Niższe zyski dużych giełdowych spółek. Spowolnienie daje się we znaki największym firmom. Jednak druga połowa roku powinna być bardziej udana dla banków, Bogdanki i PGNiG. (s.B1)

Ożywienie nabiera kształtów. Pod koniec roku tempo wzrostu PKB może przekroczyć 2 procent. Kołem napędowym pozostanie eksport, ale budzą się też konsumenci. (s.B2-B3)

Wyzwania dla Deutsche Telekom. Niemiecki gigant może prowadzić rozmowy w sprawie przejęcia GTS lub Netii - dowiedział się "The Wall Street Journal". (s.B8)

PGE nie ma żadnej wiedzy na temat wypłacenia przez spółkę dywidendy zaliczkowej - mówi Krzysztof Kilian, prezes PGE. Pytany o to, o ile ceny energii powinny być wyższe, by inwestycja w Opolu była opłacalna, powiedział: "Średnia cena na rynku hurtowym w lipcu wyniosła poniżej 160 zł/MWh, a potrzebujemy poziomu o 70-80 zł wyższego. To również nie oznaczałoby jeszcze całkowicie komfortowej sytuacji, ale dawałoby już przestrzeń do spokojnego planowania". Dodał, że wysiłki zarządu PGE są nakierowane na to, by utrzymać wyniki w okolicy ubiegłorocznych, mimo pogarszającego się otoczenia rynkowego. (s.B16 oraz Bloomberg Businessweek Polska s. 6-10).

PARKIET

Początek roku obrotowego 2013/2014 był dla Bakallandu udany. Spółka rozważa publikację prognoz finansowych - pierwszych w swojej historii. (s.3)

Wielkie łączenie firm Mariusza Patrowicza. Fon, Atlantis Energy, Stark Development, Urlopy.pl oraz Fon Ecology zawarły porozumienie, którego celem jest podjęcie działań zmierzających do połączenia spółek. (s.4)

PULS BIZNESU

ZUS weźmie się za rady nadzorcze. Minister pracy chce oskładkować umowy-zlecenia dla nadzoru. FUS ma na tym zarobić około 0,5 mld zł rocznie. (s.3)

Pustki w magazynach wróżą ożywienie gospodarcze. Przedsiębiorcy zaczęli wyprzedawać nagromadzone zapasy. To zwykle jaskółka poprawy koniunktury. (s.8)

Nowe otwarcie w Gino Rossi. Obuwnicza część grupy ma być motorem wzrostu sprzedaży. W biznesie odzieżowym nacisk będzie położony na poprawę rentowności. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Prąd będzie tańszy. Stawki za energię płacone przez kilkanaście milinów gospodarstw domowych dopiero co spadły, ale już idzie kolejna obniżka. Od 1 lipca ceny ustalane przez URE stopniały do poziomu z 2011 r., a niewykluczone, że od 1 stycznia 2014 r. za energię płacić będziemy tyle, ile w 2010 r. Enea już obniżyła stawki na 2014 r. (s.A1, A8)

Od dzisiaj warszawska giełda zaczyna świadczyć zupełnie nową usługę: kolokacji. Polega ona na udostępnieniu w siedzibie GPW miejsca, w którym klienci będą mogli zainstalować i podłączyć do giełdowego systemu transakcyjnego swoje serwery. (s.A15)

BGŻ ma szefa, który spodoba się KNF. Zdaniem nadzoru poprzednia kandydatka na stanowisko prezesa miała zbyt małe doświadczenie w bankowości. Znaleziono więc kolejnego, którego pod względem praktyki trudno pobić - Józefa Wancera. (s.A16) (PAP)

jow/