Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 11 marca

11-03-2013 07:37
11.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 11 marca.

RZECZPOSPOLITA

W sektorze nowoczesnych usług biznesowych pierwsze 100 tys. miejsc pracy już powstało, tyle że w prostszych usługach, takich jak księgowość czy prowadzenie rozliczeń finansowych. Teraz jest szansa na kolejne 100 tys. w okresie 3-5 lat. Chodzi o współpracę z globalnymi funduszami inwestycyjnymi. (s.A1,B4)

Polacy coraz częściej sięgają po nielegalny tytoń. To zagrożenie dla finansów państwa. (s.B1)

Najbardziej stabilną sytuację sytuację finansową mają Logos Tour, Logos Travel i CT Poland - wynika z oceny serwisu "Rz" Turystyka.rp.pl. Najwyższe oceny należą do średnich biur. (s.A1,B2)

Do ostatniego etapu postępowania na wybór banku inwestycyjnego, który będzie koordynował tegoroczną ofertę akcji gdańskiej Energi, przeszło 11 banków - ustaliła "Rz". Są wśród nich Credit Suisse, UBS, JP Morgan, ING, Ipopema, Citi, PKO BP, Morgan Stanley, UniCredit i Bank of America Merrill Lynch. (s.B2)

W tym roku samorządy dołożą do Przewozów Regionalnych ok. 770 mln zł. To ok. 70 mln zł mniej niż w 2012 r. (s.B5)

Według prognoz domu OMD, polski rynek reklamy skurczy się w tym roku o 4 proc. Straci telewizja, w słabszej kondycji będzie nawet internet. (s.B6)

Jeśli poszukiwania PKN Orlen zakończą się sukcesem, to wiosną 2014 r. mogą być nowe szacunki gazu łupkowego w Polsce - mówi Jerzy Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

PARKIET

Od początku roku kursy odzieżowych spółek zachowują się lepiej niż WIG. Szczególnie mocne zwyżki są od połowy lutego. (s.1)

Sieć pasaży handlowych Czerwona Torebka jest coraz bliżej przejęcia sklepu internetowego Merlin. "Obecnie kończy się proces due diligence. Spodziewamy się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugim kwartale - zapowiada Ireneusz Kazimierczyk, prezes Czerwonej Torebki. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

Dwie na trzy umowy dotyczące sprzedaży lub dostawy gazu dla gospodarstw domowych zawierają niekorzystne dla klientów zapisy - uważa UOKiK. Każdą z 16 zbadanych firm czeka proces w sądzie antymonopolowym. (s.19)

PULS BIZNESU

Władysław Kosiniak-Kamysz minister pracy i polityki społecznej, skierował do uzgodnień społecznych projekt najnowszej ustawy antykryzysowej. Resort szacuje, że z bezzwrotnej pomocy skorzysta 1270 przedsiębiorców, którzy na uratowanie 63,5 tys. miejsc pracy dostaną 400 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowe 100 mln zł na szkolenia dla 50 tys. pracowników zagrożonych zwolnieniami ma wyłożyć Fundusz Pracy. Firmy dotknięte kryzysem mają dostawać miesięcznie po 1 tys. zł na utrzymanie każdego zagrożonego etatu. (s.3)

Fundusz zarządzany przez CBRE Global Investors sprzedał kompleks biurowy Holland Park przy Pl. Trzech Krzyży firmie inwestycyjnej i deweloperskiej Kulczyk Silverstein Properties. Wartości transakcji nie ujawniono, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że sięgnęła ok. 50 mln euro. (s.3)

Właściciele 28 proc. akcji Krośnieńskich Hut Szkła Krosno chcą zamiany likwidacji na układ. Ci, którzy próbowali ratować spółkę cztery lata temu, odrzucają taki wariant. (s.8)

Polbud rozkręca fabrykę wiatraków - chce wybudować największy i najnowocześniejszy w Europie zakład produkcji turbin małej mocy. (s.10,11)

Polskie łupki czekają na specjalistów. Geolodzy, geofizycy, inżynierowie różnych specjalności mogą liczyć na zatrudnienie przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu ze złóż niekonwencjonalnych. (s.I)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W ciągu czterech lat pensje urosły o ponad 400 zł. Ale żywność w tym czasie podrożała tak bardzo, że nasza rzeczywista siła nabywcza się skurczyła. (s.A1)

Minister finansów szykuje zmiany związane z oszczędzaniem w otwartych funduszach emerytalnych. Konkretów jeszcze nie przedstawił, ale z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że zamierza zmusić OFE do przekazywania środków klientów, którym zostało 10 lat do emerytury, na konto ZUS. Rozważa też zawieszenie przekazywania składek do OFE. (s.A8)

Tegoroczna zima okazała się korzystna dla producentów soli drogowej. "Wprawdzie sprzedaliśmy trochę mniej soli niż w zimie 2010/11, to jednak w porównaniu z poprzednim sezonem osiągnęliśmy dużo lepszy wynik" - powiedział Andrzej Radomski, prezes kopalni "Kłodawa", głównego polskiego producenta soli drogowej. (s.A9)

Francuska grupa BNP Paribas po blisko czterech latach wywiąże się z obietnicy złożonej naszemu nadzorowi finansowemu - zwiększenia udziału akcji w wolnym obrocie swojej spółki zależnej BNP Paribas Bank Polska do 15 proc. Na razie udział free floatu nieznacznie przekracza 0,1 proc. Sposobem ma być nowa emisja z wyłączeniem prawa poboru. Najwyraźniej Francuzi uznali jednak, że nie uda się sprzedać akcji ani po cenie zbliżonej do ostatnich notowań (ponad 100 zł), ani po cenie nominalnej (50 zł). Dlatego wcześniej planują obniżenie wartości nominalnej akcji do 30-45,46 zł. Przy cenie emisyjnej w tym przedziale wystarczyłaby oferta o wartości 150-230 mln zł do osiągnięcia 15-proc. udziału akcji w wolnym obrocie. (s.A9)

UKE odrzuci żądania Plusa i Sferii unieważnienia przetargu na 1800 MHz. Wbrew oporom niektóych operatorów jesienią wystawi na aukcje kolejne mobilne częstotliwości. (s.A11)

Ok. 2030 r. import węgla kamiennego przekroczy krajowe wydobycie, a nasze zasoby gazu ziemnego wystarczą do 2035 r. - ocenia Michał Wilczyński, były główny geolog kraju i wiceminister środowiska. Jego zdaniem górnicza branża już dziś nie wytrzymuje konkurencji z węglem zagranicznym. (s.A12) (PAP)

morb/