Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 29 marca

29-03-2013 07:51
29.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 29 marca.

RZECZPOSPOLITA

Oszczędzamy również na świętach. Jedynie co piąty z nas wyda na Wielkanoc więcej niż rok temu. (s.A1)

Utrzymujące się mrozy spowodowały, że PGNiG był zmuszony poprosić Rosjan o dodatkowe dostawy gazu. "Na nasz wniosek Gazprom zwiększył dostawy przez kilak dni w trzeciej dekadzie marca. dzięki temu byliśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na paliwo gazowe zgłaszane w Polsce, po konkurencyjnej cenie" - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG. (s.B1)

Polska ma szanse na pobicie kolejnego rekordu sprzedaży zagranicznej produktów rolno-spożywczych. Jej wartość w tym roku może przekroczyć 18 mld euro. (s.B2)

Władze platformy nC+ przyznały, że "reakcja abonentów na ofertę nC+ przerosła możliwości odpowiedzi", a prezes nC+ zaprasza na spotkanie założyciela forum Anty nC+. (s.B6)

Ruszają przetargi drogowe za ponad 32 mld zł. (s.B7)

Hygienika ma apetyt na europejską grupę. Po przejęciu drogerii Schlecker śląska firma szykuje się do zakupu udziałów w kilku spółkach w Europie Zachodniej. (s.B8)

PARKIET

WIG w I kw. stracił ok. 5 proc. Mimo tego kolejne miesiące mają być lepsze dla posiadaczy akcji - wynika z ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet" wśród analityków i zarządzających. (s.1)

Stopa dywidendy w przypadku WIG 20 jest najwyższa od czasu wielkiej bessy sprzed 4 lat. Co prawda w tym roku zagregowane dywidendy mogą okazać się niższe, ale na dłuższą metę wypłaty z zysku są w silnym trendzie wzrostowym. To dobrze rokuje na przyszłość. (s.15)

GAZETA WYBORCZA

Głęboko szokujące - tak minister finansów określił propozycje towarzystw emerytalnych, by wypłacać świadczenia z otwartych funduszy emerytalnych tylko przez kilkanaście lat. Potem emerytom zostałyby tylko pieniądze z ZUS. "Nasz rząd nigdy się na to nie zgodzi" - zapowiada minister Rostowski. (s.14)

Państwowa firma PERN Przyjaźń chce postawić w porcie gdańskim zaskakująco drogie zbiorniki na ropę. Będą one ponad trzy razy droższe od instalacji zamawianych przez poprzednie zarządy. Firma argumentuje, że tańsze zbiorniki budowała na terenie swoich baz, z infrastrukturą i zapleczem administracyjno-logistycznym. W Gdańsku trzeba tymczasem wybudować wszystko od nowa. (s.16)

PULS BIZNESU

Sposób wprowadzenia połączonej platformy nC+ budzi kontrowersję. Oferta wygląda na niedopracowaną i nie do końca zgodną z prawem. Użytkownicy otrzymują też informację, że do 19 kwietnia mają czas na wypowiedzenie umowy. Jeśli tego nie zrobią, zostanie ona automatycznie przedłużona na nowy, droższy pakiet. Konstrukcja listu może sprawić, że wielu klientów nie zdąży zrezygnować z oferty i obejmie ich nowa stawka. Sprawą zainteresował się urząd antymonopolowy, który może podjąć postępowanie administracyjne w tej sprawie w ekspresowym tempie, już w przyszłym tygodniu. (s.2)

Władze największych firm przywiązują coraz większą wagę do własnego bezpieczeństwa. Dowodem jest sprzedaż na polskim rynku polis odpowiedzialności cywilnej dla członków zarządu. Ostatnio wartość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty ochrony, sięgnęła miliarda złotych. To rekord. Trop wiedzie do JSW. (s.6) (PAP)

morb/