Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 26 kwietnia

26-04-2013 07:36
26.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 26 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Polskie firmy przestają startować w przetargach na budowę dróg. Mają problemy ze zdobyciem kapitału. (s.A1,A2)

CEPiK pod lupą śledczych. CBA wykryło, że na usługi doradcze związane z budową CEPiK wydano 34 mln zł, a pieniądze trafiły do firmy wybranej w trybie zamówienia z wolnej ręki - Infovide-Matrix. CBA uważa, że doszło do przestępstwa. (s.A4)

Coraz więcej klientów odwiedza galerie handlowe. Jednak nadal widać, że wielu z nich szuka tańszych produktów. (s.B1)

Ponad milion Polaków pracuje na kilku etatach. To pochodna niskich zarobków. (s.B2)

PARKIET

Rozgoryczeni akcjonariusze CEDC postulują, by polskie instytucje podjęły działania w celu ochrony ich interesów w związku z zapowiedzianą możliwością anulowania bez rekompensaty wszystkich akcji. (s.1,4)

Dariusz Formela, prezes PKM Duda, ocenia w rozmowie z "Parkietem", że restrukturyzacja spółki przynosi efekty. "Rentowność operacyjną osiągniętą już w grudniu 2012 roku udało się utrzymać w pierwszych miesiącach tego roku" - powiedział. Utrzymanie rentowności jest podstawowym celem grupy na 2013 rok i kolejne lata. "Nie spodziewamy się natomiast skokowego wzrostu przychodów. Powinniśmy utrzymać je na poziomie ubiegłorocznym" - informuje. Prezes nie wyklucza sprzedaży części nieruchomości, które nie są związane z podstawową działalnością. Formela obserwuje wzmożone zainteresowanie spółką w kontekście ewentualnych przejęć lub fuzji. "Zainteresowanie współpracą jest większe, ale nie jesteśmy w stanie dziś powiedzieć, czy rozmowy zakończą się fuzją, akwizycją, czy też przejęciem nas przez inny podmiot" - powiedział Formela. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

W tym roku w czasie długiego majowego weekendu za litr paliwa zapłacimy średnio o ponad 30 gr taniej niż przed rokiem. (s.16)

Zamontowanie w polskich domach do końca 2020 r. 15 mln inteligentnych liczników energetycznych pochłonie 8 mld zł. (s.22)

PULS BIZNESU

Ciech szykuje się do diety. Jeśli niemiecki i rumuńskie zakłady nie osiągną planowanej rentowności, wypadną z grupy. Zarząd jest gotowy do zdecydowanych działań, ze sprzedażą i likwidacją włącznie. Losy Rumunii rozstrzygną się w ciągu pół roku. Grupa przymierza się też powoli do inwestycji. Rozważa wydanie 230 mln zł na zwiększenie produkcji sody. Moce produkcyjne w polskich zakładach wzrosną o 200 tys. ton rocznie, z obecnych 1,2 mln ton. (s.3)

Oszuści odkryli nową żyłę złota. Rozbieżności w deklaracjach przywozu cennych metali i telefonów wynoszą grubo ponad 1 mld zł. Traci budżet. (s.6,7)

Na słabnącym rynku hipotecznym branża pośrednictwa finansowego utrzymała obroty i zwiększyła udział w sprzedaży. (s.7)

RWE zainwestuje w tym roku w Polsce 50 mln euro w rozwój i modernizację sieci, a na podłączoną kilka dni temu do sieci farmę wiatrową w Nowym Stawie wydał ponad 60 mln euro. Do sprzedaży wytypowana jest Elektrownia Będzin, która wchodzi w skład grupy. To jedyna konwencjonalna jednostka wytwórcza RWE w Polsce. "Mamy nadzieję że uda się zamknąć transakcję jeszcze w tym roku, ale nie mamy presji" - poinformował Filip Thon, prezes RWE Polska. Pakiet posiadany przez RWE jest wart ok. 57 mln zł. (s.9) (PAP)

morb/