Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 2 sierpnia

02-08-2013 07:22
02.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 2 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Dwie grupy, do których należą jedne z największych polskich portali, mogą mieć wkrótce nowego wspólnego właściciela - dowiedziała się "Rz". Zainteresowany ich zakupem jest fundusz inwestycyjny Innova Capital. "Pomysł polega na tym, że Innova Capital kupuje o2 i Wirtualną Polskę, aby zbudować z ich połączenia grupę większą niż Onet.pl i zyskowniejszą niż spółki działające oddzielnie" - powiedział "Rz" menedżer międzynarodowej grupy inwestującej w przedsięwzięcia internetowe. Termin składania ofert na "WP" wyznaczony jest na drugą połowę września. (s.A1,B4)

Nad Wisłę znów trafia coraz więcej starych zużytych aut z Niemiec. Z powodu kryzysu nasi zachodni sąsiedzi wydłużają okres eksploatacji swoich samochodów średnio prawie do 9 lat. (s.A1,B1)

PARKIET

O ponad 15 proc. spadał w czwartek kurs PBG. Najwyraźniej rynek nie wierzy, że budowlana grupa wyjdzie na prostą. Do czwartku miała przekazać wierzycielom projekt umowy restrukturyzacyjnej. Tak się nie stało. PBG uspokaja. "Termin się nieco przesunął, bo wierzyciele zadali nam pytania do przekazanych im 5 lipca propozycji. Odpowiedzi na te pytania zostały już przesłane. Czekamy na informację zwrotną" - mówi Jacek Balcer, dyrektor komunikacji PBG. (s.1,6)

Po raz kolejny przesuwa się finalizacja kluczowej dla Petrolinvestu umowy z holenderskim Conwellem, opiewającej na 27 mln USD. Zawarto ją ponad półtora roku temu. Dotyczy sprzedaży udziałów w firmie Emba, która ma złoża w Kazachstanie. Ostatnio Conwell zwrócił się o zmianę terminu rozliczenia transakcji na 14 sierpnia, uzasadniając to pracami prawno-finansowymi. (s.1,5)

Zapowiadają się roszady w KGHM. KGHM Ecoren i KGHM Metraco, które już mają wspólnego prezesa, zostaną połączone. Z kolei kupiony od państwa Centrozłom Wrocław trafi na sprzedaż. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Firmy cieszą się z rosnącej liczby zamówień i nastroje mają najlepsze od półtora roku. Ale jednocześnie upadłości zarejestrowano najwięcej od dekady. To mamy ożywienie, czy nie? (s.10)

PULS BIZNESU

30-35 mld zł - na takie fundusze liczą w nowej perspektywie na lata 2014-2020 Polskie Linie Kolejowe. (s.2)

BGK chce wyjść z butów agenta emisyjnego rządu i rachmistrza funduszy unijnych. Widzi się w roli budowniczego dobrobytu, który chętnie przyłoży rękę do każdej inwestycji, jeśli będzie korzystna dla polskiej gospodarki. (s.4,5)

W planowanym podwyższeniu kapitału Polnordu, który myśli o emisji do 7 mln nowych akcji, prawdopodobnie nie weźmie udziału główny akcjonariusz, Prokom Investments. Ryszard Krauze musi odchudzać swoje spółki. Polnord, by obniżyć dług, chce sprzedawać aktywa spoza podstawowej działalności, takie jak działki. Szuka chętnego na inwestycję biurową w rosyjskim Saratowie, której budowę wstrzymano na poziomie fundamentów. Spółka liczy, że dzięki emisji i sprzedaży aktywów zmniejszy zadłużenie na koniec roku do poniżej 500 mln zł netto. (s.6) (PAP)

morb/