Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 10 maja

10-05-2013 07:29
10.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 10 maja.

RZECZPOSPOLITA

Deutsche Bahn ruszy na polskie drogi. Jeszcze w maju Bruksela ma wydać zgodę na zakup Veolii przez niemieckie koleje. Wartość transakcji to 200 mln euro. Po jej sfinalizowaniu Deutsche Bahn stanie się właścicielem trzeciego co do wielkości pasażerskiego przewoźnika autobusowego w Polsce i przejmie tym samym 3 proc. udziałów w naszym rynku samochodowego przewozu osób. (s.B1)

Państwa UE muszą dopłacić w tym roku 11,2 mld euro do tegorocznego budżetu do kasy Wspólnoty. Polska dołoży 300 mln euro, a dostanie kilka miliardów euro. (s.B2)

Przekazanie pieniędzy z OFE do ZUS, jak chce resort finansów, oznacza nieuchronną likwidację funduszy emerytalnych w najbliższych latach - przekonują eksperci. (s.B4)

PARKIET

W 2013 r. inwestowanie na warszawskim parkiecie jest dla inwestorów prawdziwym wyzwaniem. Okazuje się jednak, że na trudnym rynku dało się zarobić. Inwestycyjnych okazji należało szukać wśród małych i średnich spółek. (s.1)

Prezes TIM Krzysztof Folta poinformował, że firma dołoży starań, żeby nie zanotować w tym roku straty operacyjnej. "Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Nasze przychody w tym roku mogą spaść o ok. 15 proc., a do tego marże nie są zadowalające" - powiedział. Jego zdaniem "rzeźnia cenowa" w optymistycznym scenariuszu może potrwać do III kw. tego roku, a w pesymistycznym do I kw. 2014 r. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Polscy miliarderzy rejestrują firmy za granicą. Za ich pomocą kontrolują inwestycje w Polsce i dzięki temu płacą niższe podatki. Robią tak niemal wszyscy z czołówki najbogatszych - Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Michał Sołowow, Leszek Czarnecki. (s.16)

PULS BIZNESU

Zarząd grupy PKP doniósł do CBA. Za wdrożenie systemu bezpieczeństwa informacji kolej zapłaciła 27 mln zł, choć mogła 550 tys. zł - wynika z audytu wewnętrznego. (s.3)

Lux Med, Medicover i Euromedic interesują się giełdową siecią diagnostyczną, spółką Voxel. Eksperci uważają, że giełdowa sieć jest łakomym kąskiem, dynamicznie się rozwijała i ma dalszy potencjał wzrostu. (s.5)

Budowlanka dobrze płaci za straty. Branża ledwo zipie, ale pensje prezesów mają się świetnie. Doskonale zarabiają nawet menadżerowie bankrutów. (s.6)

Do końca września Amica, producent sprzętu AGD, chce się uporać z opracowaniem dziesięcioletniej strategii. Rozważany cel to 1 mld euro obrotu w 2023 r. "Chcemy mieć takie przychody przy marży EBITDA na poziomie 7-9 proc. sprzedaży" - powiedział Jacek Rutkowski, prezes firmy. Miałoby to być możliwe dzięki akwizycji. Spółka rozważa przeznaczenie na przejęcie i wejście na kluczowe rynki ok. 400 mln zł w latach 2015-16. (s.8)

BGŻOptima szykuje się do metamorfozy. Internetowy wehikuł do zbierania depozytów osiągnął już optymalne rozmiary do przekształcenia się w bank uniwersalny. Mobilny bank. (s.12) (PAP)

morb/