Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 1 marca

01-03-2013 07:32
01.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 1 marca.

RZECZPOSPOLITA

Informatyzacja czy przydział środków z UE to obszary, w których może w 2013 r. dochodzić do wielkiego łapownictwa. (s.A1)

Resort finansów kontra NBP. Zaokrąglanie rachunków to niepotrzebny koszt dla handlowców i budżetu państwa - twierdzą przedstawiciele ministerstwa. W portfelach miedziaki zostaną więc raczej na dłużej. (s.B1)

Do Brukseli trafi raport z realizacji kontraktów drogowych współfinansowanych z dotacji UE. Wszystko było zgodne z prawem - twierdzi rząd. (s.B2)

Kryzys odnawialnej energii może uderzyć w banki. Jeśli sytuacja się nie zmieni, banki nie będą finansować inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii. (s.B4)

"Jeszcze w tym roku chcemy ruszyć z ogólnopolską usługą LTE. W ciągu trzech miesięcy chcemy podjąć decyzję, czy będziemy budować sieć w tej technologii samodzielnie, czy we współpracy z Orange. czy może także z Play. Na razie nic jeszcze nie postanowiliśmy" - powiedział Miroslav Rakowski, prezes PTC. (s.B5)

Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz z łupków zapłacą łączną stawkę 39 proc., a ze złóż konwencjonalnych 41,92 proc. (s.B6)

Wyniki Polkomtelu za 2012 rok "wyglądają dobrze i są zgodne z naszymi założeniami" - poinformował "Rz" Zygmunt Solorz-Żak. "Jesteśmy najbardziej rentownym operatorem" - zapewnia. Marża EBITDA wzrosła w porównaniu z 2011 r. Priorytetem jest obecnie oddłużenie spółki. "Etap restrukturyzacji mamy już w znacznym stopniu za sobą, dlatego więcej czasu i środków możemy poświęcić na przygotowanie ofert dla klientów" - poinformował Solorz-Żak. (s.B16)

PARKIET

Maleje liczba punktów obsługi klienta prowadzonych przez domy maklerskie. (s.1)

Kurs AB, giełdowego dystrybutora sprzętu IT, tąpnął w środę o 10 proc. po publikacji rozczarowującego sprawozdania finansowego za I półrocze bieżącego roku obrotowego. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Sprzedawali asfalt na boku, zawyżali koszty, partaczyli robotę, dawali łapówki. Złodziejstwo i korupcja na budowie polskich dróg przyjęły rozmiary, w które trudno uwierzyć. (s.1,18)

Od 1 marca USA przymusowo obcinają budżet o 2,5 proc. Prezydent Barack Obama ostrzega, że odczują to nauczyciele, bezrobotni, chorzy, podróżni. W zasadzie cała gospodarka. (s.15)

Wydobycie gazu z łupków dla Polski może być pomostem w przejściu z epoki węgla do gospodarki niskoemisyjnej - mówi unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard. (s.16)

PULS BIZNESU

Do 2016 r. z pracą w Orange pożegnać się może nawet 5 tys. osób. Firma jeszcze nie uzgodniła redukcji ze związkowcami. (s.2)

Liczba komorników wzrośnie o 20 proc. Nie wszystkim to się podoba, ale resort sprawiedliwości ma mocny argument - 3,4 mln zaległych spraw. (s.6)

Wyniku z 2012 r. Polska szybko nie powtórzy. Wart 3,5 mld zł rynek ciągników, napędzany przez dopłaty z UE, może zwolnić. (s.8)

Biogazownie rolnicze i fotowoltaika to dziedziny, które będą wspólnie rozwijać na Mazurach instytucje oraz firmy. Osiem instytucji i przedsiębiorstw powołało w poniedziałek w Olsztynie klaster technologiczny Energia i Środowisko. (s.15) (PAP)

morb/