Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 9 maja

09-05-2013 07:18
09.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 9 maja.

RZECZPOSPOLITA

Reformy KRUS nie będzie. Premier z PO i wicepremier z PSL nie potrafili się porozumieć w tej sprawie. Reforma została odłożona bezterminowo. (s.A1,A3)

Kolejne podmioty rezygnują z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Maraton Oil jest pierwszym podmiotem, który mówi wprost, że nie znalazł w Polsce gazu z łupków i dlatego wycofuje się z naszego kraju. Talisman Energy tłumaczy swoje wyjście zmianą strategii. (s.B1)

W 2012 roku przeciętne wynagrodzenie szefa spółki z GPW wzrosło o prawie 8 proc., do 780.000 zł. W podobnym tempie rosły płace zarządów. (s.B2)

Szwecja dołączyła do grona państw utyskujących na zbyt silną walutę. Nie wyklucza interwencji na rynku walutowym. (s.B5)

PARKIET

Nowa strategia PGE nie będzie zakładała powrotu do realizacji inwestycji w Opolu - wynika z informacji "Parkietu". Spółka zakłada, że ceny energii mocno nie wzrosną. (s.4)

Hygienika mocno się rozpycha. Spółka szykuje się do przejęcia we Włoszech, może też nawiązać współpracę kapitałową z firmą z GPW. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Bezrobocie wśród młodych bije rekordy. Do końca 2013 r. bez pracy będzie na całym świecie ponad 73 mln osób pomiędzy 15. a 29. rokiem życia. Tym, którzy pracują, zostają "śmieciówki" - alarmuje Międzynarodowa Organizacja Pracy. (s.1)

Już więcej niż jedna trzecia z ponad 50 tys. mieszkań oferowanych przez deweloperów w największych miastach to pustostany. Mimo to Polacy wciąż kupują "dziury w ziemi". (s.26)

Czy OFE są w stanie udźwignąć ciężar dożywotnich emerytur? Resort finansów sugeruje, że nie. Twierdzi, że funduszom może nie starczyć na to pieniędzy. Towarzystwa emerytalne zaprzeczają. (s.27)

PULS BIZNESU

Rafał Brzoska, prezes Integera, wyliczył, że jego firma straciła co najmniej 35 mln zł z powodu zwolnienia z VAT, którym - wbrew unijnemu prawu - Poczta Polska cieszyła się do 1 kwietnia. Zamierza się upomnieć o utracone miliony. Jeśli nie wygra odszkodowania w Polsce, będzie walczył na szczeblu europejskim. (s.4)

Nowelizacja prawa farmaceutycznego ułatwi lekom z importu dostęp do listy refundacyjnej. Nie wszyscy są zadowoleni. (s.5)

VietinBank, największy bank Wietnamu, rekrutuje załogę do oddziału w Polsce. Ma ambicje stworzyć uniwersalny bank internetowy. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Energetyka wytwarza coraz więcej energii z węgla brunatnego. Węgiel brunatny wypiera z rynku węgiel kamienny, bo jest tańszy. (s.D1)

ExxonMobil, Talisman i Marathon Oil zrezygnowały z poszukiwań gazu. Zdaniem ekspertów to początek exodusu. (s.A9)

LOT znów poprosi państwo o pomoc - strata netto firmy zdecydowanie przekroczyła 200 mln zł, a nie jak wcześniej zapowiadano, 157,1 mln zł. (s.A10) (PAP)

morb/