Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 28 marca

28-03-2013 07:33
28.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 28 marca.

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Finansów chce podwyższyć gwarancje finansowe na wypadek bankructwa biura podróży. (s.A1,C1)

Powstanie dwóch subfunduszy - wzrostu i ochrony kapitału oraz nowa struktura opłat - to kolejne propozycje zmian w II filarze ze strony Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. (s.B1)

Wysyłamy za granicę o jedną trzecią więcej mebli niż Niemcy czy Włosi, ale nasi producenci otrzymują za nie co najmniej o połowę mniej pieniędzy. (s.B2)

PARKIET

Pierwsze trzy miesiące tego roku nie dały inwestorom zbyt wielu powodów do optymizmu. Zawiodły przede wszystkim duże spółki z indeksu blue chips. Najwięcej zmartwień akcjonariuszom przysporzyła Telekomunikacja Polska. (s.1,4)

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie chce współpracować z branżą poszukiwawczo-wydobywczą i monitorować wpływ eksploatacji gazu na gospodarkę wodno-ściekową oraz przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom. IKWP nie podziela obaw ekologów uważających, że zabiegi szczelinowania hydraulicznego zanieczyszczą wody gruntowe. (s.5)

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniał funkcjonowanie i dotychczasowe wyniki działalności spółek celowych powołanych przez PGE do przygotowania i realizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - dowiedział się "Parkiet". (s.5)

Po wieloletniej batalii ze Skarbem Państwa pogrążona w kłopotach spółka uzyskała 55 mln zł odszkodowania. Teoretycznie Skarb może jeszcze próbować walczyć w Sądzie Najwyższym. Ideon jest pod ścianą - PKO BP i BZ WBK niedawno wypowiedziały firmie umowy kredytowe. Niewykluczone jest złożenie wniosku o upadłość. (s.1,5)

GAZETA WYBORCZA

Wprowadzenie bezpiecznych funduszy dla osób zbliżających się do emerytury, porównanie wyników inwestycyjnych OFE do rynku i uzależnienie pobieranych opłat od tego, ile fundusze zarobią - "Gazeta" dotarła do zmian w funkcjonowaniu OFE proponowanych przez towarzystwa emerytalne. Na przełomie maja i czerwca rząd przedstawi wyniki przeglądu drugiego filara. (s.17)

Zarejestrowane w Polsce firmy zainwestowały na Cyprze ponad 2,5 mld euro, a cypryjskie firmy w Polsce prawie 3,9 mld euro. (s.18)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Kraje Wspólnoty muszą oszczędzić na administracji, bo takie zalecenia płyną z Brukseli. Tymczasem instytucje unijne nie zamierzają ograniczać zatrudnienia we własnych rozbudowanych strukturach. (s.A1)

Bruksela chce złagodzić politykę celną. Tanie nawozy z Rosji i USA zaleją Polskę - ostrzegają eksperci. (s.A8)

PLL LOT wycofał się z planu oddania tras krajowych Eurolotowi. (s.A8)

Czerwona Torebka, sieć pasaży handlowych, na koniec tego roku chce mieć w kraju 114 obiektów o łącznej powierzchni 74,6 tys. mkw. W 2016 r. pasaży ma być 484, o łącznej powierzchni 312,6 tys. mkw. (s.D3)

PKO BP jest zainteresowany akwizycjami. "Interesuje nas wzmocnienie pozycji w mniejszych ośrodkach i dużych aglomeracjach. W pierwszym przypadku naturalny byłby sojusz z Pocztą Polską, aby wspólnie konkurować z bankami spółdzielczymi i SKOK-ami. W drugim przypadku potencjalnie interesującym byłby bank średniej wielkości z dobrą ekspozycją placówek na głównych ulicach miast oraz atrakcyjnym segmentem klienta zamożnego" - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Zapytany o cele w nowej strategii spółki, odpowiedział, że dwucyfrowe zyski z zainwestowanego kapitału czy nieprzekraczający 45 proc. poziom współczynnika koszty do dochodów są dla PKO realistyczne. (s.A12)

PULS BIZNESU

Krzysztof Witoń zastąpił Jerzego Karneya na stanowisku szefa Hawe. "Nie można się wiązać z jednym podmiotem na całe życie. Pracuję nad kilkoma możliwościami dalszego rozwoju zawodowego. Mam godnego następcę" - powiedział Karney. Spółka poszuka mniejszościowego akcjonariusza, najchętniej krajowego. "Chcemy przyciągnąć inwestorów finansowo-strategicznych zainteresowanych 20-30 proc. pakietem firmy" - poinformował Tomasz Misiak, wiceszef rady nadzorczej spółki. Firma może być zainteresowana pozyskaniem Zygmunta Solorza-Żaka. (s.2)

Konsorcjum, a którego czele stoi PZU, zwyciężyło w megaprzetargu na ubezpieczyciela, który będzie chronić budowę bloków w Elektrowni Kozienice. Składka szacowana jest na 1 proc. wartości inwestycji. (s.5)

Ministerstwo Finansów chce dokonać gruntownych zmian w BGK. Planowane jest rozpisanie konkursu na nowego prezesa, wyłączenie zarządu banku spod ustawy kominowej oraz reorganizacja zadań. "Chcemy, aby BGK stał się bankiem rozwojowym, podobnym do takich instytucji finansowych jak EBOR czy niemiecki KjW" - powiedział Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów. (s.8) (PAP)

morb/