Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 25 kwietnia

25-04-2013 07:20
25.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 25 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Polsce grozi gwałtowny skok deficytu budżetowego. Nawet 50 mld zł może sięgnąć luka w budżecie w 2014 roku - zapowiada resort finansów. (s. B1)

mBank rusza z nowym serwisem transakcyjnym, a w czerwcu pokaże nowy znak graficzny. Zmiany mają pomóc w zwiększeniu udziałów rynkowych. (s. B2-3)

Nowy pomysł na PLL LOT: mniej samolotów i połączeń. Struktura kosztów jak w liniach niskokosztowych, przy utrzymaniu statusu narodowego przewoźnika. Taki ma być LOT "po przejściach". (s. B3)

PARKIET

Będą gorsze wyniki firm w I kwartale. Zdaniem analityków ten sezon publikacji wyników nie powinien obfitować w zbyt wiele niespodzianek. Te, które się pojawią, będą raczej negatywne, co może być impulsem do przeceny akcji spółek. Aż 32 spośród 45 czołowych niefinansowych spółek z naszej giełdy mogły zanotować w I kwartale spadek zysku netto rok do roku - wynika z zestawienia "Parkietu". (s. 01, 03)

Podstawowym problemem funduszy emerytalnych jest brak dyskusji o ich przyszłym kształcie. (s. 04-05)

Współpraca z Acronem jest niemożliwa - mówi Jerzy Marciniak, prezes Grupy Azoty. Nie musimy obawiać sie przejęcia przez rosyjską spółkę kontroli nad naszymi zakładami. Problem byłby, gdyby udział Acronu w akcjonariacie przekroczył 20 proc. Wtedy rosyjska spółka miałaby dostęp do naszego know-how. (s. 07)

Nadzór bacznie przygląda się działaniom maklerów. KNF zawiesiła trzech pracowników DM BZ WBK. Toczą się kolejne postępowania w sprawie nadużyć na rynku kapitałowym. (s. 17)

Po korekcie gusowskich danych o PKB za IV kwartał 2012 roku (wzrost o 1,9 proc. zamiast 2 proc.) ekonomiści obniżają prognozy dla Polski na ten rok. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

-Nawet jeśli strefa euro będzie bezpieczna za 2-3 lata, my będziemy gotowi do niej wejść za 7-10 lat - mówił minister Jacek Rostowski na debacie "Gazety" i Fundacji Schumana. Dla lewicy to dużo za późno. (s. 16)

Bez funduszy emerytalnych warszawska giełda byłaby zaściankiem - mówili niemal zgodnie finansiści podczas konferencji zorganizowanej przez GPW i IGTE. (s. 18)

PULS BIZNESU

Nowy akcjonariusz obiecuje wsparcie dla Ganta. Adam Kawczyński deklaruje, że zwiększy zaangażowanie w spółce. Jest gotów odkupić jej aktywa i współnie budować. (s. 3)

Emerytalny deficyt będzie bić rekordy. Dziura w finansach funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) może wkrótce przekroczyć 80 mld zł. To główna przyczyna, dla której rząd chce znowu okroić OFE - twierdzą analitycy UniCredit. (s. 4-5)

Portugalska sieć handlowa Jeronimo Martins jest już więcej warta niż największa spółka z warszawskiego parkietu, czyli PKO BP. To przede wszystkim zasługa jej polskiej córki - Biedronki. (s. 6)

Rada Legislacyjna przy premierze wytyka Ministerstwu Finansów masę błędów w ustawie nakładającej akcyzę na gaz ziemny. (s. 7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

380 centrów handlowych nie wyczerpuje potencjału rynku. W kolejnych latach oddawane będzie 600-700 tys. mkw. rocznie nowej powierzchni handlowej. (s. E4)

Giełda chce zlikwidować spółkę od rynku długu. Zadania BondSpotu może przejąć rynek Catalyst - wynika z informacji "DGP". (s. A13)

Rośnie popyt na obligacje firm. Krajowe fundusze szukają zyskownych inwestycji. (s. A13)

Rynek kapitałowy bez OFE mocno się skurczy. Likwidacja funduszy ograniczy polskim firmom możliwości rozwoju. (s. A14)

(PAP)

pel/