Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 21 marca

21-03-2013 07:16
21.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 21 marca.

RZECZPOSPOLITA

Polacy coraz częściej kupują rzeczy używane. Królują ubrania, książki i artykuły dla dzieci. (s.A1,B2)

Sprzedaż samochodów coraz bardziej słabnie, więc producenci i importerzy decydują się na wysokie obniżki cen. (s.B2)

Firmy krytykują łukowe zapisy. Branża poszukiwawcza obawia się zmian dotyczących koncesji, wprowadzenia nowych obowiązków i utraty praw nabytych. (s.B6)

W 2012 roku przychody branży mleczarskiej mogły sięgnąć 30 mld zł. W tym roku znów pójdą w górę. (s.B10)

"Jeśli pomoże wzrost gospodarczy, do września odczuwać będziemy ożywienie na rynku pracy. Nie wykluczam też potrzeby dodatkowej interwencji i (...) na ten temat będziemy rozmawiać z wicepremierem Rostowskim. Interwencja na rynku pracy nie rozwiąże problemu bezrobocia, ale naszymi działaniami możemy wpływać na konsumpcję, a więc stymulować zatrudnienie" - powiedział Jacek Męcina, wiceminister pracy. Dodał, że od nowego roku resort chciałby oddzielić ubezpieczenie zdrowotne od statusu bezrobotnego. (s.B16)

PARKIET

Europejski Bank Centralny daje do zrozumienia Cyprowi, że jeśli szybko nie porozumie się w sprawie pakietu pomocowego, to wsparcie płynnościowe dla największych cypryjskich banków zostanie odcięte. (s.1,3)

Drogie surowce wywindowały ceny bakalii do wysokich poziomów. A Polacy tną wydatki. Dlatego ten sezon wielkanocny może być słaby dla Bakallandu, Atlanty i Helio. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Ponad milion osób ma wyłącznie umowy o dzieło lub zlecenia. Między rokiem 2010 a 2011 liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie. Bez etatu pracuje też prawie 1,3 mln samozatrudnionych. (s.1)

Na rozpoczynającym się w czwartek w Moskwie szczycie UE-Rosja przywódcy Unii chcieli rozwiązać narastające spory handlowe i polityczne z Rosją. Wbrew tym zamiarom głównym tematem szczytu może stać się kryzys finansowy na Cyprze. (s.17)

PULS BIZNESU

Po dziewięciu latach starań warszawski ratusz wydał pozwolenie na budowę dwóch 102-metrowych wieżowców przy ul. Łuckiej w Warszawie. To miejsce, gdzie siedziby mają Boryszew i Impexmetal. Miasto wydało już pozwolenie na rozbiórkę siedziby giełdowej firmy. (s.3)

FM Bank łączy się z Bankiem Polskiej Przedsiębiorczości. Parę skojarzyła KNF. Nadzór wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie wierzy w banki specjalistyczne, bardziej eksponowane na ryzyko, w których nawet problem jednego klienta może stanowić kłopot dla całego banku. Mniejszościowi akcjonariusze banku nie są zadowoleni z fuzji. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Telekomunikacja Polska pracuje nad koncepcją oddzielenia od spółki części stacjonarnej - zarówno głosowej jak i internetowej. Pozostawi sobie część mobilną pod szyldem Orange. Na bazie stacjonarnej powstałby hurtowy operator, w którym udziały mogliby mieć inni operatorzy telekomunikacyjni - wynika z informacji "DGP" uzyskanych od osób znających kulisy sprawy. Z ustaleń gazety wynika, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. (s.A1)

InPost domaga się, by UKE nakazał Poczcie Polskiej udostępnienie konkurencji infrastruktury. "Chodzi nam o dostęp do placówek i listonoszy w tych miejscach, do których nie docieramy. Chcemy kupić usługi od PP, ale ona do tego nie dopuszcza" - powiedział "DGP" Rafał Brzoska, prezes InPostu. (s.A1,A8)

LOT przekazał ministerstwu plan naprawy. Linia chce oddać leasingodawcom 29 embraerów ,a w zamian wziąć najnowsze boeingi 737-800. Operacja będzie kosztować ok. 250 mln zł - twierdzą związkowcy. (s.A8)

Według Andrzeja Strupczewskiego, eksperta Narodowego Centrum Badań Jądrowych, łączne nakłady inwestycyjne za 1 MW mocy w elektrowni jądrowej wynoszą dziś 4,5 mln euro. (s.A9)

Mostostal Warszawa boryka się z konfliktami z inwestorami i opóźnieniami kontraktów. (s.A10)

Tauron liczy, że w tym roku podpisze wstępne umowy na współfinansowanie kilku swoich inwestycji. "Mam nadzieję, że w tym roku może zostać podpisana umowa dotycząca budowy bloku energetycznego na terenie Elektrowni Jaworzno III. Jesteśmy również w trakcie przetargu na zakup projektów farm wiatrowych. Także tutaj widzę szansę na współpracę z PIR. Jeszcze w tym roku chcemy zawrzeć wstępne umowy na współfinansowanie kilku naszych inwestycji" - powiedział Dariusz Lubera, prezes Tauronu. (s.A11) (PAP)morb/