Propozycja MF ws OFE w sumie neutralna dla ratingu Polski - Moody's (aktl.) 12-04-2013 17:35

12-04-2013 17:35
# dochodzi stanowisko wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka #

12.04. Warszawa (PAP) - Propozycja MF w sprawie OFE w krótkim terminie miałaby pozytywny wpływ na polskie finanse publiczne, a w długim terminie zobowiązania państwa wzrosłyby, zatem w sumie wpływ propozycji na rating Polski byłby neutralny - ocenił dla PAP Jaime Reusche, analityk agencji ratingowej Moody's.

"Obecna propozycja, w jej obecnej formie, miałaby ogólnie neutralny wpływ na rating. Jeśli przyszli emeryci będą mogli zdecydować czy przenieść się do państwowego systemu emerytalnego, wówczas w krótkim terminie wpływ na finanse publiczne byłby pozytywny, gdyż wzrosłyby przychody ze składek, ale w długim terminie zwiększą się zobowiązania państwa w formie przyszłych wypłat" - napisał Reusche w komentarzu przesłanym PAP.

"Jedynie w przypadku nagłej, wymuszonej i pełnej nacjonalizacji prywatnego systemu emerytalnego, uznalibyśmy to za negatywne dla profilu kredytowego" - zaznaczył.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował PAP, że z zadowoleniem przyjmuje opinię agencji ratingowej Moody's odnośnie propozycji zmian w systemie emerytalnym przygotowanej MF.

"Z zadowoleniem przyjmujemy opinię agencji ratingowej Moody's, zgodnie z którą propozycja Ministerstwa Finansów w sprawie OFE byłaby neutralna dla ratingu Polski" - powiedział.

Resort finansów proponuje, aby na co ok. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczynały być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego całość środków z OFE znajdowałaby się już w ZUS. Środki trafiające do ZUS byłyby rewaloryzowane. (PAP)

fdu/ bg/ asa/