Projekt ustawy o OFE do konsultacji w tym lub przyszłym tygodniu - Rostowski

03-10-2013 08:14
03.10. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o zmianach w OFE zostanie przesłany do konsultacji w tym lub przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek minister finansów Jacek Rostowski. Rostowski dodał, że rząd chce, by pierwsze "okienko", w którym będzie można przejść z OFE do ZUS lub odwrotnie, było po dwóch latach od pierwszej decyzji.

"Projekt ustawy (o zmianach w OFE) w tym lub przyszłym tygodniu zostanie wysłany do konsultacji" - powiedział Rostowski w TOK FM.

Minister finansów poinformował, że pierwszego "okienka", w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

"Będzie okres trzech miesięcy na powiadomienie ZUS, że się chce pozostać w konkretnym OFE. To będzie pierwszy moment, kiedy będzie można taką decyzję podjąć. Później będą takie +okienka+, kiedy będzie można taką decyzję podjąć i będzie można poinformować ZUS, że się chce przejść z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS" - powiedział Rostowski.

"Chcemy, by pierwsze +okienko+ było po dwóch latach" - dodał.

W środowym wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował, że projekty ustaw zakładające zmiany w funkcjonowaniu OFE powinny trafić pod obrady rządu na początku listopada.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk poinformował, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE.(PAP)

fdu/ asa/