Premier popiera pomysł zapisania w konstytucji, że o wejściu do EMU zdecyduje referendum

26-03-2013 14:59
26.03. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk popiera pomysł wprowadzenia do konstytucji zapisów, że o wejściu do strefy euro zadecyduje referendum, ponieważ łatwiej znaleźć większość w referendum niż w wyborach zdobyć parlamentarną większość do zmiany ustawy zasadniczej.

"Nie słyszałem o takich negocjacjach (między PO a PiS ws. referendum na temat przyjęcia euro - PAP). Sam temat jest bardzo interesujący i nie ulega wątpliwości, że - ponieważ w niedalekiej przeszłości PiS proponował, żeby to w referendum rozstrzygać przystąpienie do strefy euro - to byłbym absolutnie za tym, gdybyśmy znaleźli porozumienie w Sejmie na rzecz zmiany konstytucji, po to żeby wpisać w konstytucji, że o ostatecznym przystąpieniu do strefy euro można zdecydować w referendum" - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej.

"Nie mam nic przeciwko temu z oczywistych względów: mniej ludzi trzeba w referendum na rzecz wejścia do strefy euro, niż ludzi głosujących w wyborach na rzecz uzyskania większości konstytucyjnej w parlamencie" - dodał. (PAP)

bg/ ana/